Hlavné správy

Nová vláda SR ruší prokuratúru, ktorá rieši korupciu a závažné trestné činy

Nová vláda populistického premiéra Roberta Fica schválila novelu trestného zákona o zrušení špeciálnej prokuratúry, ktorá rieši najzávažnejšie trestné činy a korupciu.

BRATISLAVA – Nová vláda populistického premiéra Roberta Fica v stredu schválila novelu trestného zákona o zrušení špeciálnej prokuratúry, ktorá rieši najzávažnejšie trestné činy a korupciu.

Prezidentka Zuzana Čaputová, opozičné strany a mimovládne organizácie protestovali proti tomuto kroku s tým, že by to poškodilo právny štát v krajine.

Kaputová označila plány vlády na právny systém za „nešťastné a nebezpečné“.

Návrh požaduje, aby špeciálna prokuratúra začala fungovať do 15. januára. Keď regionálne úrady prevezmú prebiehajúce prípady, prokurátori musia pracovať pod Úradom hlavného prokurátora.

Zákon si vyžaduje súhlas parlamentu a prezidenta. Aliancia troch strán má v parlamente väčšinu. Prezidentka Kabutová môže zmeny vetovať alebo ich napadnúť na Ústavnom súde, no koalícia môže jeho veto jednoduchou väčšinou prehlasovať.

Fico sa na štvrté funkčné obdobie vrátil k moci po tom, čo jeho korupciou podfarbený ľavičiar Smar, čiže Smer, vyhral slovenské parlamentné voľby 30. septembra na proruskej a protiamerickej platforme.

Ficovi kritici sa obávajú, že nasledovanie príkladu Maďarska za premiéra Viktora Orbána by mohlo viesť Slovensko k tomu, že sa vzdá prozápadných smerov aj iným spôsobom.

V oblasti korupcie niektorí elitní vyšetrovatelia a policajti, ktorí riešia takéto prípady, dostali príkaz zostať doma alebo prepustení a vláda okrem iných zmien v právnom systéme plánuje zmierniť tresty za korupciu.

READ  Dezinformácie ohrozujú demokraciu nielen na Slovensku, ale v celej EÚ

Od prevzatia moci predchádzajúcej vlády v roku 2020 po protikorupčnej kampani boli za korupciu a iné trestné činy obvinené a odsúdené desiatky vysokých úradníkov, policajtov, sudcov, právnikov, politikov a podnikateľov spojených so Smrťou. Niektoré prípady stále prebiehajú.

Transparency International of Slovakia zistila, že 95 % obžalovaných, vrátane vládnych predstaviteľov v prípadoch, ktoré na súd postúpil špeciálny prokurátor, bolo uznaných vinnými a odsúdených.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close