Veda

Nový druh dinosaurov driemal už 71 miliónov rokov, čo naznačuje, že spali ako vtáky

Asi pred 71 miliónmi rokov sa malý teropodný dinosaurus poslednýkrát prevrátil na zdriemnutie a potom sa stal súčasťou fosílneho záznamu. Prevzaté z formácie Barun Goyot v oblasti, ktorú dnes nazývame mongolská púšť Gobi, sa stala ústrednou súčasťou nového výskumu, pričom jej zvinutá poloha naznačuje, že spali ako moderné vtáky.

Takmer úplná fosília sa zachovala v troch rozmeroch a zobrazuje kostru nového vedeckého druhu, ktorý bol pomenovaný jaculinicus yarui, Jeho meno je odvodené od „Jaculus“, malého draka z gréckej mytológie a „onychus“ pre pazúry. posledná časť, yaruuiPochádza z mongolského slova yaru, čo znamená rýchly.

Takže malý rýchly drak, ak chcete. Robí všetku tú bežeckú a únavnú prácu a je založená na usporiadaní tohto zosnulého J. yaruiZdá sa, že spali v podobnej polohe ako moderné vtáky.

Ako člen rodiny dinosaurov Alvarezsauridae sa tento nový druh pripája k skupine malých teropódov. Boli však časy, keď sa verilo, že predstavujú najskoršie známe nelietavé vtáky. Toto bolo odvtedy revidované a teraz sa považujú za dinosaury manioptery, nelietavé teropodné dinosaury, ktoré boli blízko príbuzné vtákom.

Zakrivená fosília Snuzzy Jaculinicus yarui.

Obrazový kredit: © 2023 Kubo et al., Plus One, 2023 (CC BY 4.0,

Ak rozbijete Maniraptora, dostanete chňapacie (raptorské) ruky (mani), a to preto, že tieto dinosaury sa vyznačovali dlhými trojprstými rukami, ktoré boli dobré na uchopenie vecí. Avšak upravené prvky zápästia na chňapnutie umožnili letový úder, a to je jedna z mnohých vlastností, ktoré sú podobné vlastnostiam vtákov.

aká je naša spiaca krásavica J. yarui Hovorí nám, že poloha spánku môže byť ďalšou funkciou, ktorú treba pridať do zoznamu.

READ  Hniezdenie hviezd bábiky navrhnuté ako riešenie všeobecnej teórie relativity

„Tento exemplár vykazuje stereotypnú polohu pri spánku podobnú vtákom s vyklenutým krkom a chvostom, ako aj zadnými končatinami zloženými pod panvou, takmer identickú s polohou pozorovanou u troodontidov. mei dlho A Sinornithoides youngi,“ napísali autori štúdie. „Nový taxón, jaculinicus yarui Gen et sp., predstavuje deviaty druh alvarezsauridov z povodia Nemeguet, a nielenže odhaľuje rozsiahlu anatómiu alvarezsauridov, ale poskytuje aj definitívne dôkazy o prítomnosti vtáčieho správania dávno pred Paravianom.

Moderné vtáky sa stáčajú spať v snahe uchovať si teplo, a keďže sa väčšinou zhoduje, že operené teropódy boli teplokrvné, je možné, že náš Snoozie J. yarui Tiež som sa snažil udržať teplo. Spi pokojne, chňapnete chlpaté ručičky.

Štúdia bola publikovaná v r ešte jeden,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close