Veda

Je vôbec možné cestovať v čase? Astrofyzik vysvetľuje vedu za sci-fi

Curious Kids je séria pre deti všetkých vekových kategórií. Ak máte otázku, na ktorú by rád odpovedal odborník, pošlite ju na adresu [email protected].


Bude niekedy možné cestovať v čase? – Alana C., 12 rokov, Queens, New York


Snívali ste niekedy o cestovaní v čase ako postavy zo sci-fi filmov? Po stáročia uchvacoval pojem cestovanie v čase ľudskú predstavivosť. Cestovanie v čase je koncept pohybu medzi rôznymi bodmi v čase, rovnako ako sa pohybujete medzi rôznymi miestami. Vo filmoch ste mohli vidieť postavy, ktoré používajú špeciálne stroje, magické zariadenia alebo lezú do futuristického auta, aby cestovali v čase dopredu alebo dozadu.

Ale je to len zábavný nápad pre filmy, alebo by sa to skutočne mohlo stať?

Otázka, či sa dá zvrátiť čas, je jednou z najväčších nevyriešených otázok vo vede. Ak bude vesmír nasledovať zákony termodynamiky, nemusí to byť možné. Druhý zákon termodynamiky hovorí, že veci vo vesmíre môžu buď zostať rovnaké, alebo sa časom môžu stať neusporiadanejšími.

Je to trochu ako povedať, že keď sú vajcia uvarené, nemôžete ich rozbiť. Podľa tohto zákona sa vesmír nikdy nemôže vrátiť presne do stavu, v akom bol predtým. Čas sa môže posúvať dopredu len ako jednosmerná ulica.

čas je relatívny

Avšak fyzik Albert Einstein teória špeciálnej relativity Naznačuje, že čas plynie rôznym ľuďom rôznym tempom. niekto sa rýchlo pohybuje na vesmírnej lodi rýchlosť svetla – 671 miliónov míľ za hodinu! – Čas sa bude cítiť pomalší ako človek na Zemi.

Ľudia ešte nepostavili kozmickú loď, ktorá by mohla ísť kdekoľvek tak rýchlo ako svetlo, ale astronauti navštevujúci Medzinárodnú vesmírnu stanicu obiehajú okolo Zeme rýchlosťou až 17 500 míľ za hodinu. Astronaut Scott Kelly strávil na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice 520 dní a v dôsledku toho starne o niečo pomalšie ako jeho brat-dvojča – a kolega astronaut – Mark Kelly. Scott býval o 6 minút mladší ako jeho dvojča. Teraz, pretože Scott cestoval oveľa rýchlejšie ako Mark a toľko dní, cestoval Krátko 6 minút a 5 milisekúnd,

READ  Mliečna dráha mohla prísť o celý rad satelitných galaxií

Čas nie je všade rovnaký.

Niektorí vedci skúmajú ďalšie nápady, ktoré by teoreticky umožnili cestovanie v čase. zahŕňa koncept červích dier, alebo hypotetické tunely vo vesmíre, ktoré by mohli vytvárať skratky pre cestovanie vesmírom. Ak by sa podarilo vytvoriť červiu dieru a potom nájsť spôsob, ako presunúť jeden koniec blízko rýchlosti svetla – ako hypotetická vesmírna loď spomínaná vyššie – potom by pohyblivý koniec starol pomalšie ako stacionárny koniec. Niekto, kto vstúpi na pohyblivý koniec a vystúpi z červej diery zo stacionárneho konca, je prenesený do svojej minulosti.

Červí diery však zostávajú teoretické: vedci ešte žiadnu neobjavili. Vyzerá to tak, že sa to stane neuveriteľne náročné Poslať ľudí cez vesmírny tunel s červou dierou.

Rozpory a neúspešné večere

S cestovaním v čase súvisia aj paradoxy. slávny“paradox starého otca“ Existuje hypotetický problém, ktorý môže nastať, ak niekto cestuje späť v čase a náhodou zabráni svojim starým rodičom stretnúť sa. Vznikol by tak paradox, keď ste sa nikdy nenarodili, čo vyvoláva otázku: Ako by ste vôbec mohli cestovať späť v čase? Toto je ohromujúca hádanka, ktorá pridáva na záhade cestovania v čase.

Slávne fyzik Stephen Hawking testoval možnosť cestovania v čase usporiadanie večere Ak pozvánky s dátumom, časom a súradnicami neboli odoslané, kým sa tak nestalo. Dúfal, že jeho pozvánku si prečíta niekto žijúci v budúcnosti, ktorý bude mať schopnosť cestovať späť v čase. Nikoho však nebolo vidieť.

ako on povedal: „Najlepší dôkaz, ktorý máme, že cestovanie v čase nie je možné a nikdy nebude, je, že nás nenapadli hordy turistov z budúcnosti.“

ďalekohľady sú stroje času

Zaujímavosťou je, že astrofyzici vyzbrojení výkonnými teleskopmi majú jedinečný spôsob cestovania v čase. Keď sa pozerajú do obrovskej rozlohy vesmíru, pozerajú sa späť do minulosti vesmíru. Svetlu trvá určitý čas, kým prejde všetkými galaxiami a hviezdami, a tieto lúče svetla nesú informácie o dávnej minulosti. Keď sa astrofyzici pozerajú na hviezdu alebo galaxiu cez ďalekohľad, nevidia ju takú, aká je teraz, ale takú, aká existovala, keď svetlo začalo svoju cestu na Zem pred miliónmi a miliardami rokov.

READ  Kombinácia prirodzenej infekcie a očkovania poskytuje maximálnu ochranu pred formami COVID

Ďalekohľady sú akýmsi strojom času – umožňujú vám nahliadnuť do minulosti.

Najnovší vesmírny teleskop NASA, James Webb Space Telescope, sa pozerá na galaxie, ktoré vznikli na začiatku Veľkého tresku, asi pred 13,7 miliardami rokov.

Aj keď je nepravdepodobné, že budeme mať v dohľadnej dobe stroje času, ako sú tie vo filmoch, vedci aktívne skúmajú a skúmajú nové nápady. Ale zatiaľ si musíme užiť myšlienku cestovania v čase v našich obľúbených knihách, filmoch a snoch.


Ahojte zvedavé deti! Máte otázku, na ktorú by rád odpovedal odborník? Požiadajte dospelého, aby poslal vašu otázku na adresu [email protected]. Povedzte nám svoje meno, vek a mesto, v ktorom žijete.

A keďže zvedavosť nepozná vekové hranice – dospelí, dajte nám vedieť, čo si myslíte aj vy. Nebudeme schopní odpovedať na každú otázku, ale urobíme maximum.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close