Ekonomika

Nový slovenský premiér Fico odštartuje zahraničnú politiku prísľubom prvej návštevy Českej republiky – Brniansky denník

Nový slovenský premiér Robert Fico s lídrami svojich koaličných strán. Kredit: Robert Fico, cez Facebook.

Bratislava 31. októbra (ČTK) – Nový slovenský premiér Robert Figo chce prvýkrát navštíviť Českú republiku, povedal včera novinárom po nástupe nového ministra zahraničných vecí Juraja Planára do funkcie.

Podľa modernej tradície nové hlavy štátov alebo predsedovia vlád v Českej republike a na Slovensku absolvujú prvé oficiálne návštevy druhej krajiny.

Fico, ktorý vyhral septembrové voľby, navštívil minulý týždeň ako novovymenovaný premiér summit EÚ v Bruseli.

Premiér chce najskôr navštíviť Českú republiku, potom Nemecko, Maďarsko a Poľsko, informoval denník Sme. V rámci podpory slovenskej ekonomiky Fico vyjadril ochotu ísť do Číny alebo Vietnamu.

„Bilaterálne návštevy budem robiť až vtedy, keď to bude mať zmysel a politická podpora projektu v danej krajine sa pretaví aj do konkrétnych výsledkov,“ povedal.

Figo zdôraznil dôležitosť spolupráce medzi Vyšehradskou štvorkou (V4, ktorá zahŕňa Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko).

„Keďže smerujeme k revízii rozpočtu EÚ, kľúčová je predovšetkým spolupráca V4,“ povedal.

Pri predstavení nového ministra zahraničných vecí Fico aj Blanár povedali, že zahraničnopolitické smerovanie krajiny sa nezmení a Slovensko si bude naďalej plniť všetky záväzky ako člen Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO).

„Môžem pevne potvrdiť, že ide o suverénnu zahraničnú politiku, ktorá zohľadňuje predovšetkým národné a štátne záujmy,“ povedal Planár s tým, že Slovensko nebude súhlasiť so žiadnym plánom, ktorý by mal negatívny dopad na EÚ alebo NATO. Slovenský ľud.

Blanár podľa Sme povedal, že Slovensko podporí blížiace sa 12. ekonomické sankcie voči Rusku len vtedy, ak budú seriózne analyzované dopady nielen v EÚ, ale aj na Slovensku.

Figo povedal, že si neželá zahraničnú politiku, ktorá by bola „konzervatívna, zložitá a neschopná presadzovať slovenské národné záujmy“. Zdôraznil, že postoj Bratislavy k členstvu v EÚ a NATO sa nezmení.

READ  Nová správa varuje, že len deväť krajín splní klimatické ciele EÚ v rámci reformovaných pravidiel financovania

„To neznamená, že nebudeme vyjadrovať vlastné suverénne pozície,“ povedal s tým, že Slovensko nemá záujem Ukrajinu vojensky podporovať, ale podľa potreby poskytne inú pomoc.


https://brnodaily.com/2023/10/31/news/new-slovak-pm-fico-launches-foreign-policy-with-promise-of-first-visit-to-czech-republic/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/10/slovak-govt-Credit-Robert-Fico-via-Facebook-1.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/10/slovak-govt-Credit-Robert-Fico-via-Facebook-1-150×93.jpgČeská tlačová agentúraČeská republika / SvetČesko, Správy, Politika, SlovenskoNový slovenský premiér Robert Fico s lídrami svojich koaličných strán. Kredit: Robert Fico, cez Facebook. Bratislava 31. októbra (ČTK) – Nový slovenský premiér Robert Figo chce ako nový minister zahraničia absolvovať prvú návštevu Českej republiky, povedal včera novinárom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close