Ekonomika

Taiwan získava globálnu podporu uprostred čínskej agresie po Pelosiovej návšteve

Taiwan si získava globálnu podporu od návštevy americkej hovorkyne Nancy Pelosiovej minulý mesiac Tchaj-pej po tom, čo Čína zintenzívnila svoje vojenské operácie okolo ostrovného štátu.

Vďaka úzkej spolupráci medzi Ruskom a Čínou sa svet obáva, že Taiwan bude musieť čeliť vážnym následkom, ak Čína pristúpi k vojenskej akcii proti Číne. To viedlo mnohé krajiny k podpore Pelosiovej návštevy, uviedla skupina pre výskum politiky.

Mnohé krajiny vyjadrujú svoju podporu Taiwanu, pričom sa im hnusí myšlienka ďalšej vojenskej operácie po invázii na Ukrajinu.

Krajiny ASEAN-u vyjadrili znepokojenie nad pretrvávajúcim napätím v Taiwanskom prielive. Skupina pre výskum politiky počas stretnutia 27 krajín, ktorých súčasťou bola aj Čína, varovala, že konflikt môže viesť k nepredvídateľným následkom, a vyzvala Peking na maximálnu zdržanlivosť.

Podľa správy „neočakávaná“ reakcia ASEAN-u viedla čínskeho ministra zahraničných vecí k odchodu zo stretnutia. Dokonca aj Južná Kórea, ktorá sa zdržala priameho obviňovania Číny, vzniesla námietky proti pokusom o násilnú zmenu status quo.

Mnohé krajiny vrátane východnej Európy chcú tiež obmedziť svoje vzťahy s Čínou.

Estónsko a Lotyšsko opustili Fórum spolupráce pod vedením Číny v dôsledku vojenských hrozieb Číny voči Taiwanu a rastúceho priateľstva Pekingu s Moskvou. „Lotyšsko sa rozhodlo prestať sa zúčastňovať na spolupráci medzi krajinami strednej a východnej Európy a Čínou,“ uviedlo lotyšské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení skupiny pre výskum politiky.

Litva sa minulý rok stiahla z bloku vedeného Čínou, keď sa snažila zlepšiť vzťahy s demokratickým Taiwanom.

Ostatné európske krajiny ako Slovensko a Česká republika posilňujú svoje vzťahy s Taiwanom, pričom ignorujú varovania Číny. Hoci Čína označila Českú republiku za „opovrhnutiahodnú“ za to, že pozvala taiwanského ministra zahraničných vecí, vyzvala ostatné európske krajiny, aby sa znovu zapojili do spolupráce s Taiwanom.

READ  Relatívny počet manželstiev vysoký v EÚ

Správy naznačujú, že Čína rýchlo stráca priateľov a vytvára si viac nepriateľov v kľúčovom indicko-pacifickom regióne. Stojí za zmienku, že Japonsko a Austrália sa už pridali k západným krajinám proti Číne na čele s USA.

Čína teraz nekoná racionálne. Po Pelosiovej návšteve začala vláda Čínskej komunistickej strany (ČKS) štyri dni nepretržitých námorných cvičení vo vodách okolo Taiwanu. Čínski predstavitelia sa uchýlili k ostrej paľbe, čo je zvyčajne cvičenie pooperačnej pripravenosti. Do tohto cvičenia je zapojených viac ako 50 vojnových lodí a 200 čínskych vojenských lietadiel.

(Zamestnanci Business Standard mohli prepracovať iba nadpis a obrázok tohto prehľadu; zvyšok obsahu sa generuje automaticky z agregovaného informačného kanála.)

Vážený čitateľ,

Business Standard sa vždy snaží poskytnúť vám aktuálne informácie a komentáre, ktoré sú zaujímavé a majú široké politické a ekonomické dôsledky pre krajinu a svet. Vaše povzbudenie a neustála spätná väzba o tom, ako zlepšiť našu ponuku, posilnili naše odhodlanie a oddanosť týmto ideálom. Aj v týchto ťažkých časoch vyplývajúcich z COVID-19 sme naďalej odhodlaní informovať vás a aktualizovať vás spoľahlivými správami, dôveryhodnými názormi a jasnými komentármi k relevantným aktuálnym problémom.
Máme však prosbu.

Keďže bojujeme s ekonomickou daňou pandémie, potrebujeme vašu podporu ešte viac, aby sme vám mohli naďalej poskytovať kvalitnejší obsah. Náš model predplatného zaznamenal povzbudivú odozvu od mnohých z vás, ktorí odoberajú náš online obsah. Dodatočné predplatné nášho online obsahu nám len pomôže dosiahnuť naše ciele poskytovať vám ešte lepší a relevantnejší obsah. Veríme v slobodnú, spravodlivú a dôveryhodnú tlač. Vaša podpora prostredníctvom viacerých odberov nám pomáha praktizovať žurnalistiku, ktorej sme sa zaviazali.

Podporovať kvalitnú žurnalistiku a Predplaťte si Business Standard.

Digitálny editor

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close