Hlavné správy

Obchodné vzťahy medzi EÚ a USA by boli s Bidenom jednoduchšie

Trump koná v oblasti obchodu jednostranne.

2. októbra 2020 o 17:34 TASR

BRUSEL. Obchodné vzťahy medzi Európskou úniou a USA by boli jednoduchšie, keby prezidentské voľby v USA zvíťazil kandidát Demokratickej strany Joe Biden.

Pred poslancami to v piatok uviedol Valdis Dombrovskis, úradujúci komisár EÚ pre obchod a podpredseda Európskej komisie. Informovala agentúra Reuters.

Únia stále čelí americkým clám

Medzi USA a Úniou existujú značné rozdiely v názoroch na obchod.

Spory sa týkajú štátnych dotácií pre výrobcov lietadiel, zavedenia digitálnych technológií dane pre veľké technologické spoločnosti alebo užitočnosť Svetovej obchodnej organizácie. Okrem toho Únia stále čelí americkým clám na oceľ a hliník.

„S novou administratívou, vládou prezidenta, by to bolo asi jednoduchšie Donald Trump Bohužiaľ koná jednostranne v oblasti obchodu, čo vytvára veľké napätie a problémy, “odpovedal Dombrovskis na otázku, ako sa Brusel pripravuje na americké prezidentské voľby.

Dodal však, že Únia si želá silné transatlantické vzťahy a bude s Washingtonom spolupracovať bez ohľadu na výsledok volieb.

Podmienená dohoda s Bolsonarom

Dombrovskis 8. septembra vystriedal európskeho komisára EÚ pre obchod Phila Hogana, jeho úlohu však ešte musia schváliť poslanci, ktorí ho v súčasnosti vypočúvajú.

Podpredseda Komisie hovoril aj o obchodnej dohode s Brazília, Argentína, Paraguaj a Uruguaj, ktoré patria do juhoamerického združenia Mercosur.

Dohodu kritizovali ekologickí aktivisti, ktorí obviňujú brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara z podpory odlesňovania v oblasti Amazonky.

„Dohodu môžeme ratifikovať, iba ak krajiny združenia Mercosur preukážu zmysluplné výsledky z hľadiska odlesňovania a záväzkov, ktoré majú podľa parížskej (klimatickej) dohody,“ uviedol Dombrovskis.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close