Veda

Obrovská sopečná nadstavba, ktorá rastie v Tichom oceáne: ScienceAlert

Beh stovky míľ cez severovýchodný okraj tichomorskej oblasti Melanézie melanézska pohraničná plošina Nachádza sa tu geologický cintorín mŕtvych skál a neúspešných ostrovov.

Táto funkcia je jednou z nespočetných známych štruktúr veľká magmatická provincia, Takéto geologické nadstavby sú zvyčajne výsledkom obrovského množstva hornín, ktoré sú zmietané nekonečnými sklzmi a brúsením tektoniky oceánskych platní.

Podrobnosti týkajúce sa pôvodu Melanézskej hraničnej plošiny (MBP) však dlho chýbali. Štúdia medzinárodného tímu výskumníkov vedená geológom Kevinom Conradom z University of Nevada teraz odhalila dôležité dôkazy o vzniku MBP, ktoré nám môžu pomôcť lepšie pochopiť sily, ktoré formovali celú našu planétu.

Nadstavba pokrýva približne 222 000 štvorcových kilometrov (85 000 štvorcových míľ), čo je o niečo menej ako rozloha Spojeného kráľovstva.

Extrakcia materiálu z jej povrchu je dostatočná na to, aby dokázala, že náhorná plošina je svojou povahou magmatická, jej skalnaté kosti vznikli z ochladenej magmy, ktorá vybuchla niekedy počas kriedového normálneho superchronu – v období asi pred 122 až 83 miliónmi rokov.

Získať dôkazy z morského dna však nie je také jednoduché ako nájsť stopy na suchu. Vzácne minerály vykopané v priebehu času naznačujú, že zrodenie MBP bolo všetko, len nie jednoduché, pričom za jeho vznik bolo zodpovedných najmenej 25 rôznych sopečných útvarov.

Ak by bola plošina vytvorená masívnou záplavou magmy, environmentálne dôsledky by boli oveľa hlbšie. Takže dozvedieť sa viac o pokračujúcom raste tejto sopečnej štruktúry by nám mohlo pomôcť lepšie pochopiť všetko od zmeny klímy až po minulé udalosti vyhynutia.

Na preskúmanie toho, ako kúsky skladačky okolitých zákopov a náhorných plošín v priebehu času interagovali a vytvorili MBP, Konradt a jeho tím použili pomery izotopov prevzaté z náhornej plošiny a okolitých štruktúr na modelovanie postupu a použili predtým publikované údaje o iných formách geochémie. . Kôra sa vytvorila, keď prešla cez vysokoteplotný oblak v plášti.

Tieto intenzívne fontány nárastu tepla, známe ako horúce body, zostávajú relatívne stabilné, keď sa vrstva pomaly prechádza. Výsledkom je, že horiaci stĺp magmy je pretlačený cez slabiny v hornine a vytvára jazvy po sopečnej činnosti, ktoré sa delia na reťazce ostrovov, pohoria a ponorné steny podmorských hôr.

Skladanie kusov dohromady, nejednoznačne umiestnený oblak známy ako louisville hotspot Niekde v južnom Pacifiku bol základ MBP položený, keď ešte dinosaury dominovali, asi pred 120 miliónmi rokov prúdil prúd magmy, ktorý vytvoril to, čo je známe ako Robbie Ridge, spolu s niektorými ďalšími blízkymi podmorskými vrchmi.

Asi o 45 miliónov rokov neskôr sa tá istá slabá časť kôry stretla s ďalšou oblasťou tzv Hotspot Rurutu-Arago, v ktorej vznikli nové ostrovy a morské pohoria. Čas ich stiahol späť do hlbín, no ich korene prispeli k štruktúre náhornej plošiny.

tretí hotspot Tým by sa reaktivovalo formovanie podmorských vrchov a ostrovov zodpovedných za to, čo sú teraz ostrovy Samoa, a začalo by sa nové obdobie sopečnej aktivity asi pred 20 miliónmi rokov.

Dodnes obrovské sily, ktoré deformujú kôru, čiastočne spôsobené spätným pohybom tichomorskej platne pod Tonganskou priekopou, pokračujú vo formovaní nadstavby v procese, ktorý ukazuje, aké zložité môže byť formovanie veľkých magmatických provincií.

Tím hovorí o týchto hypotetických „vzduchoch“ kôry ako o oceánskych nadstavbách strednej dosky.

Vedomie, že len jedna takáto nadstavba sa mohla objaviť vo vlnách, keď sa oslabená kôra vznášala medzi búrkami uväznenými v plášti, naznačuje, že ďalšie sa mohli sformovať podobným spôsobom, a nie pri kataklizmických výbuchoch.A výstavba musela prebiehať potichu.

Na ich nájdenie sa začnú nové objavné cesty, pričom sa z polnočných hĺbok odoberú ďalšie stopy horúcich miest Zeme, ktoré zanechávajú svoje stopy na povrchu.

READ  Jedna štúdia zistila, že zmyselné lemury môžu spievať s rôznymi rytmami

Tento výskum bol publikovaný v r Príspevky o Zemi a planetárnej vede,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close