Veda

Ochorenie srdca u žien: Čo môžete urobiť, aby ste znížili riziko

Inšpirujte sa naším týždenným súhrnom o tom, ako žiť dobre a jednoducho. Prihláste sa na odber bulletinu CNN Life, But Better a získajte informácie a nástroje určené na zlepšenie vašej pohody,

Hlavné myšlienky príbehu

Ženy častejšie majú neklasické príznaky srdcového infarktu

Ochorenie srdca v niektorých ohľadoch postihuje ženy inak ako mužov

Pozor na rizikový faktor, ktorý postihuje 44 % amerických žiencnn
,

Ochorenie srdca je hlavnou príčinou úmrtia žien – asi 1 z 5 žien – v Spojených štátoch, podľa Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb, Viac ako 60 miliónov amerických žien žije s nejakou formou srdcového ochorenia, no viac ako polovica (56 %) vie, že srdcové ochorenie je zabijakom číslo 1 u žien.

Aké typy srdcových ochorení by si ženy mali dávať pozor? Ovplyvňuje srdcové choroby ženy inak ako mužov? Aké sú príznaky, ktoré môžu naznačovať problémy so srdcom? A čo by mali ženy robiť, aby zlepšili svoje kardiovaskulárne zdravie?

Aby som nás previedol týmito otázkami, hovoril som s expertkou CNN na wellness, Dr. Leanou Wen. Wayne je pohotovostný lekár a docent na Univerzite Georgea Washingtona. Predtým pôsobila ako komisárka pre zdravie v Baltimore.

CNN: Aké typy srdcových ochorení by si ženy mali dávať pozor?

Dr. Lena Wen: Ochorenie srdca je široký pojem, ktorý zahŕňa mnohé ochorenia súvisiace so srdcom.

Ochorenie koronárnych artérií je najčastejším typom srdcového ochorenia. Vyskytuje sa, keď sa tepny v srdci zúžia alebo upchajú plakmi spôsobenými usadeninami cholesterolu. Ochorenie koronárnych artérií a cievne ochorenie alebo ochorenie krvných ciev sú hlavnými príčinami srdcového infarktu a mŕtvice. Rizikové faktory pre ochorenie koronárnych artérií zahŕňajú zdravotné problémy, ako je vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol a cukrovka; obezita; A fajčenie.

READ  NASA po dvoch rokoch vyhlásila rýpadlo Mars za mŕtve

Ďalším typom srdcového ochorenia sú abnormality srdcového rytmu. Napríklad fibrilácia predsiení nastáva, keď srdce bije nepravidelne. To môže viesť k krvným zrazeninám a komplikáciám, ako je mŕtvica a srdcové zlyhanie.

Samotné srdcové zlyhanie je ďalšou formou srdcového ochorenia. K tomu dochádza, keď sa srdce nejakým spôsobom poškodí alebo oslabí. Medzi príčiny srdcového zlyhania patrí srdcový záchvat; chronické stavy, ako je vysoký krvný tlak a nadmerná konzumácia alkoholu; a niektoré vírusové alebo bakteriálne infekcie.

Existujú aj abnormality v štruktúre srdca, napríklad ak je porucha srdcovej chlopne alebo diera v srdcovej stene. Niektoré z nich sú vrodené, čo znamená, že sú prítomné pri narodení; Alebo sa môžu časom vyvinúť v dôsledku infekcie, choroby alebo iných faktorov.

CNN: Ovplyvňuje srdcové choroby ženy inak ako mužov?

Wayne: V niektorých ohľadoch áno. Začína to narodením, pretože veľkosť a štruktúru Srdcové stavy sa u mužov a žien líšia, pričom ženy majú vo všeobecnosti menšie srdce a krvné cievy ako muži. Štúdie ukázali, že ženy majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení v dôsledku menších tepien v srdci. Je ťažšie diagnostikovať ako problémy s väčšími tepnami a prispieva k vyššej miere zmeškanej diagnózy u žien.

Okrem toho existujú hormonálne zmeny, ako sú zmeny v hladine estrogénu, ktoré sa vyskytujú u žien počas celého života, čo môže tiež ovplyvniť riziko ochorenia koronárnych artérií. A u žien je väčšia pravdepodobnosť ako u mužov, že majú určité stavy, ktoré zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, vrátane anémie a endometriózy.

CNN: Sú srdcové problémy obzvlášť časté počas tehotenstva?

Wayne: Existujú zdravotné stavy, ktoré sa môžu objaviť počas tehotenstva a ktoré môžu ovplyvniť zdravie srdca pacientky počas tehotenstva a neskôr v živote. Patria sem bežné stavy, ako je tehotenská cukrovka a vysoký krvný tlak, a menej časté, ale veľmi závažné problémy, ako je zväčšenie srdca vedúce k zlyhaniu srdca.

READ  USA zaznamenávajú nárast počtu hospitalizácií s Covidom už deviaty týždeň po sebe

Môžu existovať aj už existujúce kardiovaskulárne stavy, ktoré sa prejavia až vtedy, keď je telo stresované počas tehotenstva, pôrodu a pôrodu. Niekto môže mať napríklad dlhodobo vysoký krvný tlak, no uvedomí si to až v tehotenstve. Ženy vo fertilnom veku si musia byť vedomé týchto stavov a venovať pozornosť zdraviu srdca pred, počas a po pôrode.

CNN: Aké sú príznaky, ktoré znamenajú, že ženy by mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc?

Wayne: Klasickými príznakmi srdcového infarktu sú bolesť na hrudníku, bolesť čeľuste a krku, ktorá vyžaruje do ľavej ruky, dýchavičnosť, závraty a nevoľnosť. Tieto príznaky sa nemusia vyskytnúť u každého, alebo môžu existovať odchýlky. Napríklad človek nemusí povedať, že ho bolí hrudník, ale môže mať ťažký pocit na hrudníku alebo miernu bolesť. Môžu mať bolesti v hornej časti brucha, chrbta alebo ramien.

Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť než muži, že budú mať nejasné, neklasické príznaky, vrátane únavy, nevoľnosti a nepohodlia v hornej časti brucha. Niekoľko štúdií ukázalo, že u žien je väčšia pravdepodobnosť, že budú nesprávne diagnostikované ako u mužov; Ich príznaky infarktu sa nakoniec pripisujú páleniu záhy alebo dokonca psychiatrickým prejavom. V jednej štúdii asi polovica žien nemala klasické príznaky srdcového infarktu.

CNN: A čo iné srdcové problémy, ktoré nie sú infarkty? Aké môžu byť varovné signály?

Wayne: Niekto s abnormalitami srdcového rytmu môže pociťovať búšenie srdca a pocit, že jeho srdce náhle bije rýchlo a nepravidelne. Môžu pociťovať závraty a mdloby. Schopnosť cvičiť ľudí s kongestívnym srdcovým zlyhaním sa môže postupne zhoršovať a po chvíli chôdze môžu začať mať problémy s dýchaním. Môžu si všimnúť opuchy nôh a vyžadujú viac vankúšov pre pohodlný spánok v noci.

To všetko môžu byť nejaké jemné príznaky. Mojím hlavným cieľom je počúvať svoje telo a nečakať na starostlivosť. Ak sa necítite správne, určite sa obhajujte. Diskutujte o tom, prečo príznaky, ktoré zažívate, nie sú pre vás normálne. Dajte to do kontextu svojho života, aby ste vášmu terapeutovi objasnili pointu. Ak ste napríklad 30 minút denne chodili rýchlou chôdzou, ale už nemôžete prejsť cez blok bez toho, aby ste sa unavili, toto sú všetky dôležité informácie, ktoré treba nahlásiť.

READ  Astronómovia identifikujú planétu v reálnom živote s dvoma slnkami – ako „Tatooine“ z Hviezdnych vojen

CNN: Čo by mali ženy robiť, aby si zlepšili zdravie srdca?

Wayne: Najdôležitejšie je byť si vedomý a zvládať existujúce zdravotné stavy, ktoré zvyšujú riziko srdcových ochorení. Jedným z takýchto rizikových faktorov je vysoký krvný tlak. Viac ako 56 miliónov amerických žien Mať vysoký krvný tlak. To predstavuje 44% dospelých žien v Spojených štátoch. Zatiaľ čo výskyt vysokého krvného tlaku stúpa s vekom, mnoho mladých žien má tiež tento stav; Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA má asi 1 z 5 žien v reprodukčnom veku vysoký krvný tlak.

Podľa CDC má menej ako 1 zo 4 žien s vysokým krvným tlakom svoj stav pod kontrolou. Kontrola krvného tlaku a jeho optimalizácia zmenami životného štýlu a liekmi v prípade potreby je dôležitá na zníženie rizika srdcového infarktu, mozgovej príhody a iných kardiovaskulárnych komplikácií.

To isté platí pre ženy s cukrovkou a vysokým cholesterolom. Obezita je tiež hlavným rizikovým faktorom, rovnako ako fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, nezdravá strava a nedostatok pohybu. Ženy by tiež nemali ignorovať úlohu stresu, spánku a duševného zdravia, ktoré môžu ovplyvniť aj zdravie srdca.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close