Ekonomika

Octavia a Enyaq sa „topia“ v ťažkostiach. Karty na linkách distribuuje softvér – Magazine – Auto

Zamestnancom Škoda dochádzajú trpezlivosť. Podľa odborového týždenníka Škodovácký odborník sú doslova frustrovaní a nahnevaní. Ani nová Octavia, ani Enyaq nie sú pripravené na sériovú výrobu. Stále vystúpia z vedenia. Riešenie problémov na cestách stojí neuveriteľné množstvo času a úsilia. Niektoré kúsky musia vystúpiť z linky na viac ako tri hodiny!

Bug softvér spomaľuje výrobu automobilov v Boleslavi. Zamestnanci sú zúfalí. Autor: Škoda-Auto

Zdá sa, že problémy so softvérom, ktoré spôsobili dočasné zastavenie predaja nového Golfu VIII a Octavie štvrtej generácie na prelome mája a júna, majú hlbšie korene ako len náhodný systém eCall. Mal by už fungovať nielen pre exempláre vyprodukované po výpadku, ale aj pre tie predchádzajúce, ktoré službu navštívili v rámci výzvy na akciu. Softvérová anabáza však nekončí. Naznačujú to informácie, ktoré každý týždeň poskytujú odborové zväzy Odborár Škoda, O zamestnancoch na výrobných linkách sa hovorí, že sú úplne frustrovaní neustálymi problémami so softvérom. Neuveriteľne spomaľujú výrobu.

Stovky automobilov čakajú na dokončenie

„Každý deň sa počet prebiehajúcich vozidiel zvyšuje o stovky kusov, a to nesúvisí s dodávateľskými spoločnosťami, ale so softvérom a hardvérom vozidiel. Pripravenosť modelu Octavia VI na výrobu je veľmi poľutovaniahodná. Vývoj nového modelu Octavia a nového elektrického vozidla Enyaq sa dokončuje iba na montážnych linkách a súčasne stojí a padá, “píše odborové médiá. A to platí aj pre elektrické Enyaqu, ktoré má Zamestnanci poukazujú na to, že nulová séria Enyaq nie je schopná pokračovať z montážnej linky v priamom toku na iné miesta, ale musí byť odstavená a až po priemerných troch hodinách úprav softvéru môžu presunúť ho na funkčné testy.

Keďže Enyaq ešte nedosiahol trh, Škoda má teoreticky čas, ale s Octaviou je neuralgickým bodom vo výrobnom procese. Zatiaľ čo v Octavii tretej generácie, s jednoduchou architektúrou riadiacich jednotiek, bolo vymazanie pamätí o chybách záležitosťou dvoch až piatich minút, vo štvrtej generácii to podľa zamestnancov trvá pol hodiny, čo spôsobilo preťaženie v priestore testovacieho valca a v dispečing. „Napríklad tu sme mali opakovač, ktorý vymazal pamäť chýb na 3,5 hodiny po dokončení testu, pretože v riadiacej jednotke bolo päť opakovaných chýb,“ píše personál.

READ  Západné krajiny by mali nasledovať Litvu a zapojiť Taiwan

Softvér trápi celú skupinu

Digitalizácia, ktorá je najväčšou inováciou v novej Octavii, je preto pre spoločnosť Škoda vážnym problémom. A nielen ona. Materská spoločnosť Volkswagen sa „utopí“ aj v problémoch, pretože nový Golf a Seat Leon používajú rovnaký softvér. Práve miera chybovosti spôsobila oneskorenie výroby Golfu, ako aj elektrické ID.3, ktoré nahradil Christian Senger, vedúci vývoja softvéru. Podľa plánov sa celý vývoj „pohybuje“ z Wolfsburgu do Ingolstadtu, tj pod krídlami Audi. Len budúcnosť však ukáže, či takéto zmeny v kompetenciách pomôžu. Softvér sa ukázal byť potenciálne najzraniteľnejším článkom vývoja moderných automobilov. A naozaj drahé.

Spoľahlivosť digitalizácie pravdepodobne ...

Spoľahlivosť digitalizácie bude pravdepodobne neuralgickým bodom pri výrobe moderných automobilov. Je to škoda, že to vie z prvej ruky. Autor: Ľuboš Pilc

Poradenská spoločnosť Deloitte odhaduje, že elektronické systémy vozidla už tvoria 40% výrobnej ceny vozidla a do roku 2030 to bude až 45 percent. Len pre ilustráciu, softvér v novom Golfe obsahuje 100 miliónov riadkov, približne toľko ako Airbus A320. Ak teda výrobcovia automobilov nezaručia spoľahlivosť elektronickej platformy, môžu mať v budúcnosti obrovské problémy. Vedúci skupiny VW, Herbert Diess, si je toho tiež dobre vedomý.

Problémy Škoda teraz padnú na stôl nového predsedu predstavenstva Thomasa Schäfera, ktorý nastúpil do funkcie 3. augusta po neočakávanom odchode Bernharda Maiera. Chce sa zamerať na túto oblasť. V liste zamestnancom napísal: „V blízkej budúcnosti bude auto elektrické a bude plne napojené na svoje okolie. Preto mám v úmysle venovať osobitnú pozornosť ďalšej elektrifikácii a digitalizácii. To sú kľúče k tomu, aby bola naša automobilka atraktívna pre zákazníkov. „Sám však pripúšťa, že to bude náročné. „Spoločne začíname novú kapitolu a podnikáme ďalšie kroky v procese transformácie. Prechádzka ružovou záhradou však nebude.“

READ  Hraničné kontroly s Poľskom, Českou republikou a Slovenskom zabraňujú nelegálnej migrácii
Páči sa vám tento článok? Podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom dennej Pravdy a jej internetovej verzie je priniesť vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme vašu podporu.
Ďakujeme vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close