Ekonomika

Holandsko má do roku 2023 uzavrieť najväčšie ložisko plynu v Európe

Holandsko sa chystá uzavrieť najväčšie ložisko plynu v Európe v roku 2023 po stovkách zemetrasení, ktoré zasiahli región Groningen od 80. rokov minulého storočia. Informuje o tom agentúra Bloomberg. Holandská vláda sa chystá natrvalo uzavrieť najväčšie európske ložisko plynu do štyroch mesiacov, čím urýchli časový plán odstávky, ktorý by mohol obmedziť jej zásobovaciu rezervu budúcu zimu.

Pole Groningen na severovýchode Holandska sa uzavrie 1. októbra, podľa ľudí oboznámených s projektom, ktorí nechceli byť identifikovaní, pretože plány sú stále súkromné. Hovorca holandskej vlády uviedol, že kabinet prijme oficiálne rozhodnutie koncom tohto mesiaca.

Holandsko sa predtým snažilo pole uzavrieť do októbra budúceho roka v závislosti od geopolitickej situácie, úrady však čelili politickému tlaku následkov zemetrasení, ktoré spôsobilo.

Od začiatku výroby v roku 1963 je toto pole hlavným zdrojom plynu pre veľkú časť západnej Európy a chrbticou holandských verejných financií. Toto miesto však od 80. rokov minulého storočia vyvolalo masívne miestne protesty po tom, čo ho poškodili stovky zemetrasení a tisíce ďalších. domy.

Zo zhruba 327 000 domov v regióne najmenej 127 000 zaznamenalo nejaké škody, podľa Groningenského banského inštitútu pre škody. Od roku 2012 bolo v tejto oblasti zbúraných viac ako 3 300 budov, pretože neboli bezpečné pre zemetrasenia.

Rozhodnutie o zatvorení je úplne nezvratné, povedali ľudia.

Ak dôjde k ďalšej energetickej kríze alebo veľmi chladnej zime, opätovné otvorenie vrtov môže trvať dva týždne, uviedli. To stačí na to, aby vláda zmenila svoje rozhodnutie v závislosti od predpovedí počasia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close