Veda

Octopus DNA naznačuje, že kolaps antarktického ľadového štítu je „blízko“

Vedci, ktorí skúmajú, ako v hlbokej minulosti ustupovali ľadové štíty Antarktídy, zvolili inovatívny prístup: študovali gény chobotníc, ktoré žijú v jej studených vodách.

nová analýza Publikované v Science vo štvrtok Zistenia odhaľujú, že geograficky izolované populácie morských tvorov s ôsmimi končatinami sa párili nezávisle pred približne 125 000 rokmi, čo naznačuje koridor bez ľadu v období, keď boli globálne teploty podobné ako dnes.

zistenia naznačujú západný antarktický ľadový štít (WAIS) je bližšie ku kolapsu, ako sa doteraz predpokladalo, pričom riskuje dlhodobé zvýšenie hladiny mora o 3,3 až 5 metrov, ak svet nebude schopný obmedziť nárast teploty spôsobený človekom na cieľovú hodnotu 1,5 °C stanovenú v Parížskej dohode, uvádzajú autori. Povedal.

Vedúca autorka Sally Lau z Univerzity Jamesa Cooka v Austrálii pre agentúru AFP povedala, že ako evolučná biológka so zameraním na morské bezstavovce „chápem a potom používam DNA a biológiu ako proxy pre zmeny v Antarktíde v minulosti.“

Chobotnica Turquetova je podľa neho ideálnym kandidátom na štúdiu WAIS, pretože tento druh sa vyskytuje na celom kontinente a základné informácie o ňom už boli zodpovedané vedou, ako napríklad jeho 12-ročná životnosť, a že vyšiel najavo fakt, že má asi štyri roky. pred rokmi.

Asi pol stopy (15 cm) dlhé bez ramien a vážiace asi 1,3 libry (600 g) kladú relatívne malé, ale veľké vajcia na dno morského dna. To znamená, že rodičia musia vynaložiť značné úsilie, aby zabezpečili, že ich potomok prežije – čo je životný štýl, ktorý im bráni príliš ďaleko.

Obmedzujú ich aj kruhové oceánske prúdy alebo vlny v niektorých ich moderných biotopoch.

Sekvenovaním DNA v genómoch 96 exemplárov, ktoré boli zvyčajne neúmyselne zozbierané počas rybolovu a potom ponechané v múzeu v priebehu 33 rokov, Lau a jeho kolegovia dokázali zmapovať trans-západné antarktické námorné cesty. Boli nájdené dôkazy ktorá kedysi spájala Weddella, Amundsena a Rossa. More.

READ  Japonsko vypustilo na obežnú dráhu pokrokový reléový satelit s technológiou laserovej komunikácie

História genetického miešania naznačuje, že WAIS sa zrútil v dvoch rôznych bodoch – prvýkrát v polovici pliocénu, pred 3 – 3,5 miliónmi rokov, o čom už vedci verili, a naposledy v období nazývanom posledný interglaciál. kúzlo spred 129 000 až 116 000 rokov.

„Toto bolo naposledy, čo bola planéta asi o 1,5 stupňa teplejšia ako predindustriálna úroveň,“ povedal Lau. Ľudská činnosť, najmä spaľovaním fosílnych palív, doteraz zvýšila globálne teploty o 1,2 °C v porovnaní s rokom 1700.

„Konečný bod budúceho kolapsu WAIS je blízko“

Pred novým vedeckým dokumentom existovalo niekoľko štúdií, ktoré tiež naznačovali, že WAIS sa pred časom zrútil, ale neboli presvedčivé kvôli genetickým a geologickým údajom s pomerne nízkym rozlíšením.

Autori napísali: „Táto štúdia poskytuje empirický dôkaz, ktorý ukazuje, že WAIS sa zrútil, keď boli globálne priemerné teploty podobné ako dnes, čo naznačuje, že konečný bod kolapsu WAIS je blízko v budúcnosti.“

Ako vieme, zvýšenie hladiny mora o 3,3 metra by drasticky zmenilo mapu sveta a všade by ponorilo nízko položené pobrežné oblasti.

Andrea Dutton z University of Wisconsin-Madison a Robert DeConto z University of Massachusetts, Amherst, ktorí spolu písali v komentári, nazvali nový výskum „pionierskym“, pričom dodali, že vyvoláva zaujímavé otázky o tom, či sa staroveká história bude opakovať.

Zdôraznili však, že niekoľko kľúčových otázok zostáva nezodpovedaných – ako napríklad, či kolaps minulých ľadových príkrovov spôsobili samotné rastúce teploty, alebo či zmeny v morských prúdoch a zložité interakcie medzi ľadom a pevnou Zemou, napr., zohrávali úlohu aj iné faktory.

Nie je tiež jasné, či stúpanie hladiny morí bude trvať tisícročia alebo bude rýchlejšie.

Takéto neistoty však nemôžu byť ospravedlnením pre nečinnosť. Zmena podnebia „A tento najnovší dôkaz DNA chobotnice hromadí ďalšiu kartu do už aj tak vratkého domčeka z kariet,“ napísal.

READ  Vypočujte si desivé zvuky najväčšieho a najstaršieho živého tvora na svete

Najnovšie správy o ľade v Antarktíde

Štúdia prichádza asi mesiac po potvrdení vedcami najväčší ľadovec na svete Po 37 rokoch uviaznutia na dne oceánu sa v piatok „vznášal“. Najnovšie satelitné snímky ukazujú ľadovec, ktorý je tzv A23APodľa British Antarctic Survey sa teraz vzďaľuje od severného cípu Antarktického polostrova a smeruje k južnému oceánu.

Prieskum bol zverejnený začiatkom tohto mesiaca dramatické video Nasnímané posádkou lode, obsahuje aj zábery z dronu, ktoré ukazujú skupinu kosatiek plávajúcich vedľa obrovského ľadovca.

ľadovec váži asi 1 bilión tonVyplýva to z údajov Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Ľadovec, ktorý pokrýva asi 4 000 štvorcových kilometrov (alebo 1 500 štvorcových míľ), sa odlomil od antarktického pobrežia v roku 1986, ale potom narazil na plytčinu vo Weddellovom mori, BBC informovaný o,

Medzitým v októbri vedci odhalili, že objavili rozľahlú skrytú krajinu kopcov a údolí vyrytých starými riekami. „zamrznutý v čase“ Pod antarktickým ľadom milióny rokov.

„Toto je neobjavená krajina – nikto si to nevšimol,“ hovorí hlavný autor Stewart Jamieson, glaciológ z Durhamskej univerzity v Británii. štúdiumInformoval AFP.

Jamieson povedal, že krajina pod východoantarktickým ľadovcom je menej známa ako povrch Marsu.

Táto oblasť s rozlohou 32 000 štvorcových kilometrov (12 000 štvorcových míľ) bola kedysi domovom stromov, lesov a možno aj zvierat.

Potom však prišiel sneh a „časom zamrzol“, povedal Jameson.

The Young People's Chorus of NYC hrá „The Twelve Days of Christmas“

Pozoruhodné dary vesmírneho teleskopu Jamesa Webba

„Wilkommen“ pre svoju bavorskú dedinu v štáte Washington.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close