Svet

Odborníci volajú po synergii modrej ekonomiky – Svet

Loď v sobotu odťahuje malé člny naložené chaluhami z farmy s morskými riasami na rybárske mólo v meste Weihai v provincii Shandong. [Photo by Yang Zhili / For China Daily]

Predstavitelia a experti vyzvali na vytvorenie globálneho partnerstva modrej ekonomiky s cieľom riešiť fragmentáciu a ďalšie výzvy, ktorým čelí správa oceánov uprostred napätia a nadmerného využívania oceánov, ktoré ohrozujú svetovú ekonomickú prosperitu a ohrozujú udržateľnosť oceánov.

Svoje pripomienky vyjadrili počas dialógu mládeže regionálneho komplexného hospodárskeho partnerstva o regionálnej spolupráci v námornom hospodárstve v roku 2024, ktorý sa konal v sobotu v Haikou, hlavnom meste provincie Hainan.

Liou Zhenmin, osobitný vyslanec Číny pre klimatické zmeny, v príhovore na otváracom ceremoniáli zdôraznil hlavné výzvy, ktorým čelí globálna správa oceánov.

V súčasnosti asi 90 percent tovaru v medzinárodnom obchode závisí od námornej dopravy. Kríza v Červenom mori však podľa neho narušila globálne dodávateľské reťazce.

Kríza prinútila nákladné lode plaviace sa medzi Áziou a Európou, aby sa tomuto regiónu vyhli. Okrem predĺženia doby plavby o 10 až 15 dní a štvornásobného zvýšenia nákladov na dopravu sa očakáva desaťnásobné zvýšenie poistného pre nákladné lode.

Povedal, že nadmerný rybolov, ktorý je hlavným problémom, spôsobuje, že oceány sú slabo chránené a že je naliehavo potrebný ďalší rozvoj efektívnej globálnej správy oceánov.

„Výskum ukazuje, že len 7,9 percenta morských oblastí sveta je pod účinnou ochranou a 40 percent morského rybolovu je na pokraji vyhynutia v dôsledku nadmerného využívania,“ povedal.

Veľvyslanec v oblasti klímy vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene spolupracovalo na zlepšení globálnej správy oceánov, ktorá je v súčasnosti roztrieštená.

V súčasnosti sú otázky súvisiace so správou morí, ako je rybolov, ochrana životného prostredia a vedecký výskum, riadené rôznymi riadiacimi orgánmi a inštitúciami. „Je potrebné vytvoriť príslušné koordinačné systémy,“ povedal Liu.

Vyzval na intenzívne úsilie na medzinárodnej, regionálnej a subregionálnej úrovni s cieľom posilniť medzinárodnú spoluprácu v oblasti monitorovania oceánov a zberu údajov a morského vedeckého výskumu.

Chi Fulin, prezident Čínskeho inštitútu reforiem a rozvoja so sídlom v Haikou, vydal sériu odporúčaní na podporu koordinácie Čínskej asociácie pre ochranu životného prostredia pobrežia a mora v krajinách juhovýchodnej Ázie.

Napríklad Čína a ASEAN by mohli preskúmať možnosť vytvorenia spoločného výboru pre trvalo udržateľný morský rozvoj a zriadiť chránené morské oblasti a prírodné rezervácie na mori.

Mohli by spustiť spoločný podnik na rozvoj námorných odvetví s nízkou spotrebou energie a nízkymi emisiami a spoločne založiť konzorcium pre morské vedy a technológie, povedal.

Po spoločnom úsilí postupne vytvoriť technickú metódu a štandardný systém na monitorovanie a analýzu modrého uhlíka navrhol zriadenie trhu s modrým uhlíkom medzi Čínou a ASEAN.

Ong Dee Keet, predseda Fóra iniciatívy Belt and Road pre ázijsko-pacifický región, uviedol, že modrá ekonomika je rastúca viacsektorová ekonomická oblasť, ktorá si vyžaduje multilaterálnu spoluprácu pri lepšom riadení mnohých aspektov námornej udržateľnosti. .

„Na pozadí rastúceho geopolitického napätia na celom svete je to skutočne náročná úloha na označenie globálneho riadenia,“ povedal.

Povedal, že skúsenosti a odborné znalosti Číny v sektoroch, ako je stavba lodí, rybolov a riadenie akvakultúry, sú dostatočné na to, aby si jej susedia vybudovali svoje príslušné modré ekonomické štruktúry.

Podujatie v rámci témy „Spoločne budujeme partnerstvo modrej ekonomiky“ organizovali Čínsky inštitút pre reformu a rozvoj, China Daily, China Oceanic Development Foundation, Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie v Indonézii a Belt and Road. Predsedníctvo iniciatívy pre ázijsko-pacifický región v Malajzii.

READ  Najmenej 7 študentov zomrelo po páde zo 4. univerzitného poschodia v Bolívii - 3. 3. 2010 - Svet

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close