Svet

ODHALENÉ: Poplatky za preťaženie, nižšie náklady na poistenie za združovanie áut a postupné rušenie systémov zliav – nový vládny návrh dopravnej stratégie odhalený

Zľavy na naftu, ako aj ďalšie dotácie na fosílne palivá by sa mali postupne zrušiť, čo ďalej ovplyvní domácnosti a podniky, uvádza sa v návrhu novej stratégie riadenia dopytu.

Podľa nového plánu lídra Strany zelených Eamonna Ryana by motoristi, ktorí menej zdieľajú a spolujazdia, mohli platiť za poistenie auta každý rok menej.

Návrh stratégie vyzýva na spoluprácu s poisťovacím odvetvím s cieľom povzbudiť motoristov, aby boli udržateľnejší.

Odporúča nové zákony, ktoré zavedú poplatky za preťaženie a udelia viac právomocí Národnému úradu pre dopravu a miestnym orgánom.

Zákony tiež upravujú poplatky za používanie mestských ciest – kde sú vodiči spoplatňovaní za cesty, po ktorých jazdia, a/alebo v zónach s čistým vzduchom alebo v zónach s nízkymi emisiami.

Postupne by sa mal ukončiť aj systém zliav na naftu (TRS), ktorý spoločnostiam nákladnej a osobnej dopravy vracia dane za minerálny olej.

Mali by sa stanoviť možnosti „postupného zrušenia“ dotácií na fosílne palivá, ako napríklad skoršie znižovanie vládou uloženej spotrebnej dane.

Spotrebné dane na benzín a naftu by sa mali „vyrovnať“, aby boli ľudia motivovaní k prechodu na alternatívne palivá.

Vládne zdroje zdôraznili, že tieto odporúčania nebudú okamžite implementované. Sú súčasťou dlhodobej stratégie a možno ich zaviesť len vtedy, keď sa zavedú vhodné alternatívy.

Bude na mestských a okresných zastupiteľstvách, aby v prípade potreby zaviedli poplatky za preťaženie.

Pán Ryan, ktorý dnes predloží stratégiu vláde, už skôr uviedol, že poplatky za preťaženie nie sú súčasťou plánov na podporu používania súkromných áut v najrušnejších mestských oblastiach.

V stratégii sa uvádza, že nejde o „predpísaný“ súbor „činností zhora nadol“, ale namiesto toho uvádzajú „smerovanie politiky“ požadované na národnej úrovni.

Nová stratégia riadenia dopytu vyžaduje prehodnotenie všetkých daní a poplatkov, ktoré sa v súčasnosti vzťahujú na dopravu.

READ  Čína je opäť ťažko zasiahnutá katastrofou, ktorá ochromila obchodné centrum

Mali by sa zvážiť aj ďalšie poplatky, ako sú poplatky za preťaženie, poplatky za používanie ciest na základe vzdialenosti, príplatky za čisté ovzdušie a príplatky za hmotnosť vozidla.

Vláda musí zvážiť vplyv týchto poplatkov na správanie, palivo a výber motora.

Stratégia poukazuje na Londýn, kde od zavedenia týchto poplatkov a nízkoemisných zón klesli zápchy o tretinu, počet ciest autobusmi sa zvýšil o tretinu a z 10 % ciest sa stali pešie cesty.

Za posledné dva roky v Londýne vygenerovali čisté príjmy 884 miliónov libier (1 miliarda eur) z poplatkov za preťaženie a z nízkoemisných zón. Tieto peniaze sa preinvestujú do dopravnej obslužnosti mesta.

Stratégia odporúča preskúmať existujúce zákony, aby sa zistilo, či je možné zaviesť poplatky za preťaženie prostredníctvom zmien existujúcich zákonov, alebo či sú potrebné nové zákony.

Nákupné centrá a obchodné parky mimo mestských centier však týmto poplatkom uniknúť nemôžu, pretože sa odporúča, aby miestne orgány mali právomoc uvaliť na tieto zariadenia „poplatok za parkovanie“.

V sektore financií a dopravy by sa mala zriadiť pracovná skupina, ktorá by zistila, aké kroky je možné podniknúť v krátkodobom horizonte – napríklad daň z vozidiel na základe hmotnosti.

TRS by sa mal odstrániť podľa odporúčaní v stratégii. V súčasnosti sa naň vzťahuje európska smernica o zdaňovaní energie.

Teraz sa to však napravilo.

Podľa Európskej komisie je „možné“, že Írsko tiež upustí od SNM, keď tento systém už nebude mať podporu EÚ.

Podľa plánu by mala vláda spolupracovať s poisťovníctvom, aby povzbudila motoristov, aby boli udržateľnejší.

„Telematická technológia“ sa môže použiť na meranie správania vodiča vrátane prejdenej vzdialenosti. Odmeňuje dobré jazdné správanie a ponúka zľavy vodičom, ktorí splnia ciele stanovené poisťovňami, ako napríklad nižšie poistné za nižší počet najazdených kilometrov.

READ  Malawi, Mozambik, Zambia a Angola | koronavírus

Stratégia varuje, že sa tu zvažujú otázky ochrany údajov a politici by to mali mať na pamäti.

Stratégia sa tiež zameriava na prerozdelenie cestného priestoru, aby sa skrátil cestovný čas pre vodičov, používateľov verejnej dopravy, obchodnú a nákladnú dopravu. Očakáva sa, že preťaženie bude do roku 2040 stáť 2 miliardy EUR.

Po tom, ako ju dnes podpísali ministri vlády, pôjde stratégia na verejnú konzultáciu.

V mestských oblastiach sa niektoré činnosti budú vykonávať najskôr tam, kde je bežnejšia verejná doprava, chôdza a cyklistika. Stratégia prichádza ako súčasť vládnych investícií a podporuje verejnú dopravu, chôdzu, cyklistiku a elektrické vozidlá.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close