Ekonomika

Orange potvrdil, že bude zdieľať optiku s Telekomom

O dohode zatiaľ informoval jeden z operátorov. Presné podrobnosti dohody zatiaľ nekonkretizoval.

Na vyznačené miesto sme pridali pôvodný článok z utorka (10:25).

Orange dnes informoval médiá, že budú zdieľať optické siete s Telekomom pomocou technológie GPON. Zatiaľ nie je známe, či Telekom využije sieť aj od konkurencie. To však zvýši dostupnosť optiky pre občanov Slovenska.

„Spolupráca s ostatnými hráčmi na trhu, vrátane zdieľania existujúcej infraštruktúry, je jedným zo strategických pilierov a spôsobov, ako zabezpečiť udržateľný rast v dnešnej situácii. Preto som rád, že sa nám podarilo zrealizovať vzájomné zdieľanie optických sietí so spoločnosťou Slovak Telekom,“ uviedol Generálny riaditeľ spoločnosti Orange Federico Colom.

Doplnené o 10:35: Podrobnosti zdieľania operátora stále chýbajú. Orange odpovedal iba na vybrané otázky a uviedol, že využil novú referenčnú ponuku a prístup do siete od Telekomu. Jedná sa o veľkoobchodný model spolupráce pri zdieľaní optických sietí.

„Keďže zdieľanie optických sietí je jedným z našich strategických cieľov a tento model dopĺňa existujúce možnosti, rozhodli sme sa využiť referenčnú ponuku Telekomu na vzájomné zdieľanie optických sietí,“ informovala hovorkyňa Alexandra Alexandra Piskunová.

Orange zdôrazňuje, že ide o zdieľanie v sieti. Model sa plánuje použiť na pokrytie v oblastiach bez vlastnej optickej siete.

Spoločnú stavbu neohlásili

Dohoda nadobúda platnosť tento mesiac a využíva prístup GPON (viac o technike). Prevádzkovatelia neuviedli, ako bude výstavba v budúcnosti prebiehať a či budú prevádzkovať iba jednu optickú sieť.

„Tento veľkoobchodný model je okrem iného dobrou príležitosťou na efektívne využitie a prevádzku existujúcich optických sietí vybudovaných v budúcnosti. Nový model prináša ešte väčšiu flexibilitu pri vytváraní rýchlostných profilov nových produktov, kvalitnejších parametrov, ale aj zefektívnenie procesov,“ napríklad pri inštalácii koncového zákazníka, “uviedol Orange.

READ  bne IntelliNews - Taiwan sa teší na ekonomické zastúpenie vo Vilniuse do konca roka 2021

Spoločnosť uviedla, že dohoda posilňuje oblasť pevného internetového pripojenia a zvyšuje dostupnosť optiky pre väčšiu populáciu.

Podrobnosti dohody neboli oznámené. Nachádzame ďalšie informácie k tejto téme.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close