Ekonomika

OSN požaduje globálny očkovací program

OSN, USA: Generálny tajomník OSN Antonio Guterres v stredu vyzval na globálny program očkovania proti Govt-19. Varoval, že nerovnováha v počiatočnom úsilí môže mať vplyv na zdravie a ekonomiku sveta.

Na otvorení mimoriadneho zasadnutia Rady bezpečnosti o očkovaní na úrovni ministrov zahraničných vecí Guterres varoval, že zatiaľ 10 krajín poskytlo iba 75 percent dávok – 130 krajín nemá vakcíny vôbec.

„Svet nevyhnutne potrebuje globálny očkovací program, ktorý by zjednotil všetkých, ktorí majú potrebnú energiu, vedecké znalosti a výrobné a finančné kapacity,“ uviedol Guterres na virtuálnom stretnutí.

Povedal, že skupina 20 hlavných ekonomík je schopná vytvoriť pracovnú skupinu pre financovanie a implementáciu globálnych vakcín a že OSN bude poskytovať plnú podporu.

„Ak sa nechá vírus šíriť ako požiar na globálnom juhu, znovu sa objaví. Nové kmene sú veľmi nákazlivé, veľmi nebezpečné a ohrozujú účinnosť súčasných vakcín a diagnóz, “uviedol Guterres.

„Toto výrazne predĺži epidémiu a pomôže vírusu opätovne infikovať globálny sever.“ Slovensko medzitým v stredu sprísnilo hraničné kontroly a poukázalo na riziko šírenia nových kmeňov vírusu koróny v Európe. V tomto svete.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že každý, kto prekročí hranice na Slovensko, sa bude musieť izolovať 14 dní po príchode a menej často bude hraničný priechod úplne uzavretý. „Cieľom nového režimu na hranici je zabrániť šíreniu nových mutácií korónového vírusu,“ uviedol predtým minister zdravotníctva Marek Krazi.

Slovensko začalo v pondelok pre osobnú a nákladnú dopravu uzatvárať niektoré malé priechody s Poľskom. Cezhraniční pracovníci budú mať z nového režimu výnimky, budú však naďalej potrebovať negatívny test PCR, ktorý nebude trvať dlhšie ako 72 hodín.

Slovensko zaznamenalo za posledných 14 dní 23 úmrtí v súvislosti s vládami na 100 000 ľudí – podľa agentúry AFP druhé najvyššie na svete po Portugalsku.

READ  Peugeot 508 PSE má výkon 360 koní

Od vypuknutia epidémie Slovensko zaznamenalo 111 úmrtí na 100 000 obyvateľov, čo je 16. miesto na svete a 10. miesto v Európe. Člen Európskej únie s 5,4 miliónmi obyvateľov má spoločné hranice s Rakúskom, Českou republikou, Maďarskom, Poľskom a Ukrajinou. Česká republika tiež čelí tvrdým hraničným testom po nemeckom zákaze cestovania odtiaľ a z rakúskeho tirolského regiónu v súvislosti s nárastom variantov korónových vírusov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close