Hlavné správy

Partner Národnej gardy štátu Indiana dostane slovenské F-16 > Národná garda > Zobrazenie článku

INDIANAPOLIS – Slovensko, jeden zo štátnych partnerov Národnej gardy štátu Indiana, prijalo 29. februára na ceremónii v Južnej Karolíne dve lietadlá F-16 za účasti generálmajora Dalea Lylesa, generálneho pobočníka štátu Indiana.

Stíhačky, známe aj ako Fighting Falcons, majú za cieľ zlepšiť obranyschopnosť, kapacitu a spôsobilosť Slovenska v NATO.

„Národná garda štátu Indiana a slovenské ozbrojené sily už desaťročia zdieľajú silné a produktívne partnerstvo a je vhodné, že teraz súčasne prevádzkujeme najmodernejšie stíhačky F-16, čím si zachovávame svoju dominanciu vo vzduchu,“ povedal Lyles.

Národná garda štátu Indiana a Ozbrojené sily SR začali svoje partnerstvo v roku 1994 v rámci Štátneho spoločného programu Úradu národnej gardy ministerstva obrany. Indiana tiež spolupracuje s Nigerom od roku 2017. Program SPP teraz zahŕňa 88 partnerstiev s viac ako 100 krajinami po celom svete.

Ako Slovensko dostáva svoje F-16, Hoosier Airmen so 122. stíhacím krídlom, ktorí lietajú na A-10 Thunderbolt II už viac ako desaťročie, sa začínajú vracať k Fighting Falconom.

„Prechod na F-16 umožní 122-ke stavať na minulých úspechoch a pokračovať v testoch národnej bezpečnostnej stratégie novými spôsobmi,“ povedal veliteľ 122. stíhacieho krídla plukovník Joshua C. povedal Wagoner. Minulý rok.

Dnes v 25 krajinách pôsobí viac ako 3 100 F-16. F-16 má nalietaných 19,5 milióna letových hodín a najmenej 13 miliónov bojových letov. Dnešná najnovšia verzia, Block 70/72, sa počíta tak, že lietala v šiestich krajinách.

READ  Predsedovia parlamentov Azerbajdžanu a Slovenska spoločne PR ...

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close