Svet

Pentagon Leaks: Ako sa tajné spisy na Ukrajine rozšírili a potom zmizli

  • Olga Robinson, Shayan Sardarizadeh a Jake Horton
  • správy BBC

zdroj obrazu, Dobré obrázky

popis obrázku,

Predstavitelia Pentagonu citovali, že uniknuté dokumenty sú autentické

Desiatky amerických dokumentov, ktoré unikli a kolovali online, začali miznúť, alebo je prinajmenšom ťažšie ich nájsť. Ale odkiaľ prišli?

Dali sme dokopy, čo vieme o tom, ako sa prvýkrát objavili, kde sa rozšírili a kto o nich diskutuje.

Zverejnené dokumenty

Prvé screenshoty dokumentov, ktoré sa nám podarilo overiť, boli zverejnené 1. marca. O pár dní sa objavili ďalšie.

Objavili sa na Discord – populárnej platforme sociálnych médií medzi hráčmi – a boli zdieľané na niekoľkých diskusných kanáloch.

Tieto kanály nie sú o politike alebo vojenskom spravodajstve, sú pre hráčov počítačovej hry Minecraft a ďalšie pre fanúšikov filipínskej celebrity YouTube.

Na jednom kanáli, po krátkej hádke o Minecrafte a vojne na Ukrajine, používateľ zverejní niekoľko snímok obrazovky s textom: „Tu sú nejaké uniknuté dokumenty.“

Jeden z ľudí v chatovej skupine tvrdí, že nasnímal obrázky z iného kanála na Discorde, ktorý bol medzitým odstránený a nemožno ho overiť.

Dokumenty zostali na Discorde do značnej miery neodhalené, začiatkom apríla sa rozšírili na iné stránky a nakoniec ich prevzali americkí predstavitelia a hlavné médiá.

5. apríla sa na nástenke 4chan, jednom z najväčších a najkontroverznejších centier internetovej subkultúry, objavili snímky obrazovky dokumentov.

Zdieľali ich anonymní používatelia na jednej z najobľúbenejších násteniek 4chan, známej ako /pol/, počas hádky o presnom počte ukrajinských a ruských obetí v konflikte.

O niekoľko hodín neskôr sa dokumenty začali objavovať na prokremeľských telegramových kanáloch a prevzali ich prominentní vojenskí blogeri.

zdroj obrazu, Telegram/DigiStat

popis obrázku,

Dokumenty s podobnými komentármi boli zverejnené na Telegrame

Do 7. apríla tieto dokumenty kolovali aj na niektorých hlavných platformách sociálnych médií, ako sú Twitter a Reddit.

Ruská odpoveď

Pôvodne prokremeľské telegramové kanály, ktoré zdieľali snímky obrazovky, príliš nepremýšľali o pravosti dokumentov a sústredili sa viac na ich obsah.

Čoskoro však mnohé hlavné kanály a médiá začali vykresľovať dokumenty ako trochu falošné.

Expert citovaný ultranacionalistickým spravodajským webom Regnum naznačil, že dokumenty mohli uniknúť úmyselne s cieľom poskytnúť dymovú clonu pre blížiacu sa ukrajinskú protiofenzívu.

V štátnej televízii Jurij Podoliaka, prominentný vojnový komentátor, povedal, že ide o „podsadenú informáciu“, ktorej cieľom je uviesť Rusko do omylu ohľadom protiútoku.

Oľga Skabajevová, moderátorka diskusnej relácie 60 Minutes v štátnej televízii Rossija 1, povedala, že „Západ robí všetko pre to, aby vytvoril obraz slabej Ukrajiny, ktorej sa míňajú bomby pre nič za nič“.

popis obrázku,

O uniknutých dokumentoch sa dlho diskutovalo v diskusnej relácii 60 minút stanice Rossiya 1

Otázky o pravosti dokumentov sa objavili aj na Ukrajine, niektorí komentátori obviňujú Rusko, že pred ukrajinským protiútokom nastražilo falošné dokumenty.

Chýbajúce doklady

Na Twitteri, Telegrame a Reddite stále koluje niekoľko snímok obrazovky dokumentov – väčšinou v zlej kvalite.

Originály sa však hľadajú veľmi ťažko. Mnohé pôvodné kópie teraz zmizli z chatov, kde sa prvýkrát objavili.

Iní, ktorí zdieľali snímky obrazovky na Discord, Telegram a Twitter, vymazali svoje kanály alebo úplne vymazali svoje profily sociálnych médií.

A je tu veľká paranoja.

Používateľ, ktorý predtým zdieľal snímky obrazovky dokumentov na Discorde, povedal ostatným používateľom, že sa pokúšajú odstrániť všetky kópie zo svojich telefónov.

Ďalší rýchlo zareagoval na žiadosť o zdieľanie ďalších dokumentov na fóre: „Pekný pokus FBI“.

V reakcii na to majiteľ Twitteru Elon Musk povedal, že nebude prikazovať svojim zamestnancom, aby aktívne našli a odstránili dokumenty.

Preskočiť obsah Twitteru, 1

Povoliť obsah služby Twitter?

Tento článok obsahuje obsah poskytovaný službou Twitter. Pretože používajú súbory cookie a iné technológie, pred načítaním čohokoľvek vás požiadame o povolenie. Možno si budete chcieť prečítať Twitter Zásady používania súborov cookie A Zásady ochrany osobných údajov Pred prijatím. Ak chcete zobraziť tento obsah, vyberte možnosť „Prijať a pokračovať“.

Záver obsahu Twitteru, 1

„Áno, veci môžete z internetu úplne vymazať – funguje to perfektne a neupútava pozornosť na čokoľvek, čo sa snažíte skrývať,“ napísal na Twitteri.

Ďalšie správy od Adama Robinsona.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close