Hlavné správy

Peru a Slovensko podpísali Artemisovu zmluvu

WASHINGTON – Peru a Slovensko podpísali dohodu Artemis, ktorá načrtáva osvedčené postupy zodpovedného prieskumu vesmíru, čím sa počet signatárov zvýšil na 42.

Minister zahraničných vecí Peru Javier González-Olaechea a slovenský minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker podpísali na samostatných ceremóniách 30. mája v sídle NASA dohodu Artemis s NASA a predstaviteľmi ministerstva zahraničných vecí USA.

Peru, krajina s obmedzenými vesmírnymi kapacitami, zdôraznila, ako by podpísanie zmluvy Artemis otvorilo krajine dvere. „Táto príležitosť umožní Peru podieľať sa na aktivitách súvisiacich s prieskumom a trvalo udržateľným využívaním vesmírnych zdrojov a podporou vedy a rozvoja vesmíru v našej krajine,“ uviedol González-Olechia pri podpise zmluvy.

Americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že Peru vyjadrilo svoj zámer podpísať dohody 9. mája na stretnutí na vysokej úrovni pre dialóg medzi USA a Peru. správa, Peru sa zaviazalo, že nebude vykonávať testy protisatelitných rakiet s priamym výstupom. Peru neprejavilo záujem ani schopnosť uskutočniť takéto skúšky.

Peruánsky minister zahraničných vecí Javier González-Olaechea v sídle NASA 30. mája po podpísaní dohody Artemis. dlh: NASA/Keegan Barber

Drucker diskutoval o záujme, ktorý má Slovensko, člen Európskej únie a pridružený člen Európskej vesmírnej agentúry, o udržateľnosť vesmíru, kľúčový aspekt Artemisovej zmluvy. Slovensko je jednou z tucta európskych krajín, ktoré 22. mája podpísali Chartu nulových úlomkov pod vedením ESA o obmedzení tvorby orbitálneho odpadu.

„V dnešných rýchlo sa rozširujúcich vesmírnych operáciách je rozhodujúce nastavenie pravidiel pre dlhodobú bezpečnosť vesmíru,“ povedal. „Tieto pravidlá musia zabezpečiť, aby vesmírne aktivity boli bezpečné, čisté a udržateľné, z čoho budú mať úžitok všetky národy. Podporovaním komerčných a verejno-súkromných partnerstiev a urýchlením medzinárodnej spolupráce môžeme tieto ciele dosiahnuť spoločne.“

„Jadrom dohody Artemis sú dve skutočnosti. Prvou je, že vesmír predstavuje výzvy, ktoré žiadny národ, bez ohľadu na to, aký je odhodlaný, nedokáže vyriešiť sám. Takže nejdeme sami, ideme spolu,“ správca NASA. Bill Nelson pri podpise zmluvy na Slovensku povedal: „Druhou realitou je, že priestor je motorom partnerstva. Vesmír spája národy tak, ako to dokáže niekoľko iných vecí.

READ  Wlodarczyk je späť! 74,81 m európsky náskok v Banskej Bystrici

Peru a Slovensko sú ôsmou a deviatou krajinou, čím sa počet signatárov Artemisského dohovoru zvýšil na 42. Na fóre Meridian Space Diplomacy Forum v apríli predstavitelia NASA a ministerstva zahraničných vecí uviedli, že vidia rastúci záujem o dohody a spoločne ich riadia.

„Rýchly rast Artemis Covenantov demonštruje globálnu dôveru v lepšiu budúcnosť ľudstva vo vesmíre,“ povedal pre SpaceNews Mike Gould, šéf vývoja RedWire a bývalý predstaviteľ NASA, ktorý viedol vývoj Artemis Covenant. „V čase, keď vo svete vidíme toľko konfliktov a bolesti, Artemis ponúka svetlo, ktoré nám môže ukázať cestu k budúcnosti plnej prekvapení.“

Slávnostné podpisy sa konali týždeň po tom, ako sa 24 zo 40 krajín, ktoré podpísali dohody, stretlo na druhom výročnom workshope v sídle Kanadskej vesmírnej agentúry pri Montreale. Účastníci diskutovali o témach, ako je neinterferencia a interoperabilita, dva prvky zmluvy, a uskutočnili stolové cvičenia o týchto otázkach.

Zástupcovia aliancie Artemis sa majú opäť osobne stretnúť počas Medzinárodnej vesmírnej konferencie v talianskom Miláne v októbri.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close