šport

Peter Pellegrini: Za slovenského prezidenta zvolený populista priateľský k Rusku

  • Od Roba Camerona
  • BBC News, Praha

popis obrázku, Peter Pellegrini je spojencom premiéra Roberta Fica

Po slovenskej liberálke Zuzane Kabutovej bol za prezidenta zvolený populárny populista Peter Pellegrini.

P. Pellegrini (48) porazil bývalého diplomata a prozápadného Ivana Gorkoca so ziskom 53 % hlasov.

Bývalý predseda vlády je spojencom premiéra Roberta Figa a zdieľa premiérov holubičí postoj k Rusku.

Figo a jeho kumpáni teraz ovládajú slovenský parlament, vládu a čoskoro aj prezidentský úrad.

Slovensko bolo jedným z najvernejších spojencov Ukrajiny pred tým, ako sa Fico v októbri dostal k moci s prísľubom ukončiť dodávky vojenského materiálu slovenskej armáde do Kyjeva. Keď Pellegrini nahradil pani Kaputovú, Ukrajina teraz definitívne stratila hlas podpory v hlavnom meste EÚ a NATO.

Figo vyzval na ukončenie západnej vojenskej podpory Ukrajine, okamžité prímerie a mierové rozhovory s Moskvou. Nedávno tvrdil, že prezident Vladimir Putin bol „nespravodlivo démonizovaný“ a tvrdil, že prijatie Ukrajiny do NATO by znamenalo začiatok tretej svetovej vojny.

Kampaň pána Pellegriniho odzrkadľovala časť tejto promoskovskej rétoriky a obviňovala pána Gorkoca z toho, že je vojnovým štváčom, ktorý by poslal slovenských vojakov bojovať na Ukrajinu – ústavná právomoc, ktorá prezidentovi chýba.

Pellegrini v nedeľu sľúbil, že „zaistí, aby Slovensko nebolo na strane vojny, ale na strane mieru“.

„Nemusíte sa báť, že prezidentský dom sa za posledných 10 rokov stal centrom opozície, oportunistických síl, ktoré budú škodiť vláde, škodia vláde v zahraničí a vyžívajú sa v porážkach. slovenskej vlády,“ povedal.

Gorkoc vyjadril hnev na taktiku predvolebnej kampane pána Pellegriniho, keď povedal, že o výsledku volieb rozhodol strach a „ten strach šíria ľudia ukrytí vo vládnych funkciách“.

K rozhodnutiu povedal: „Stať sa prezidentom SR je možné nielen šírením nenávisti, podnecovaním emócií, tlačením ľudí na barikády, ale aj maľovaním opačného čísla. Ako kandidát na vojnu na to nezabudnem .

Prozápadná opozícia obviňuje pána Pellegriniho, šéfa koaličnej strany Hlas a šéfa parlamentu, z toho, že mlčal, zatiaľ čo pán Figo stroskotal na slovenskej trestnej justícii a zrušil špeciálne vytvorenú špeciálnu prokuratúru. Pred 20 rokmi by sa mala vyšetriť závažná korupcia a ekonomické zločiny.

Vyšetrovala viacerých vysokých predstaviteľov Ficovej strany Šmar a dohliadala na stíhanie osôb, o ktorých sa predpokladá, že sú zodpovední za vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kužnírovej z roku 2018.

Vraždy boli seizmickou udalosťou v slovenskej politike. Prepadom skončilo druhé funkčné obdobie pána Fica vo funkcii premiéra v roku 2018 a za prezidentku bola zvolená liberálna, prozápadná Zuzana Čaputová na vlne hnevu verejnosti nad korupciou na úradoch a organizovaným zločinom.

Vláda Roberta Fica sa nedávno zamerala na slovenského verejnoprávneho média a predložila plány na zrušenie spoločnosti a jej podriadenie virtuálnej štátnej kontrole. Tieto plány boli odsunuté na vedľajšiu koľaj po prekvapivo slabom prejave Petra Pellegriniho v prvom kole prezidentských volieb pred dvoma týždňami.

Opozícia sa obáva, že sa im znovu podriadi posilnený Robert Figo – a podľa nich mu novozvolený prezident Pellegrini pravdepodobne nebude stáť v ceste.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close