Svet

PM Wong, prestaňte používať zmluvu SWIFT ako model politiky

Novovymenovaný premiér Lawrence Wong by sa mal poučiť z protestov susedov proti šesťdňovému koncertu megahviezdy Taylor Swift v Singapure v marci.

Nie je to ani správne, ani nesprávne, no medzi jeho susedmi existuje dlhodobá mylná predstava, že Singapuru, jednej z najprosperujúcejších krajín sveta, ide len o ekonomický zisk.

„Taylor Swift je môj! „Nechcem zdieľať jej koncert s ostatnými,“ môže Singapur odkázať ostatným krajinám ASEAN-u. Môžete byť super bohatí, ale keď sa nestaráte o ľudí okolo vás, zaplatíte vysokú cenu.

Pozoruhodné je video na YouTube zverejnené pred príchodom speváčky do Singapuru na jej turné Eras, v ktorom Wong, ktorý bol podpredsedom vlády a ministrom financií, hral úlohu Swift. Príbeh lásky na gitare.

Wong, ktorý sa stal štvrtým premiérom krajiny od získania nezávislosti v roku 1965, v prejave uviedol, že jeho „štýl vedenia bude odlišný od predchádzajúcich generácií“.

„Musíme sa pripraviť na tieto nové skutočnosti a prispôsobiť sa chaotickému, nebezpečnému a násilnému svetu. Našťastie, naše medzinárodné postavenie je vysoké a singapurská značka je obdivovaná a dôveryhodná po celom svete. Snažíme sa presadzovať naše práva a záujmy a byť priateľmi so všetkými „povedal v máji po nástupe do funkcie premiéra 16. a po vystriedaní Lee Hsiena Loonga, ktorý viedol krajinu 20 rokov od roku 2004.

Každá krajina bude uprednostňovať svoje národné záujmy nad všetkým ostatným, ale nemalo by to ísť na úkor záujmov iných krajín a Wong by si toho mal byť dobre vedomý.

Počas špeciálneho summitu ASEAN-Austrália v Melbourne, dva mesiace predtým, ako odstúpil, Lee podporil výhradné právo Singapuru hostiť Swiftov koncert v regióne.

Medzipristátie Swifta v Singapure je pre mestský štát prínosom. Analytici odhadujú, že sedem z 10 z 300 000 návštevníkov koncertov pochádzalo z iných krajín a minuli 260 miliónov USD (1,2 miliardy RM) až 370 miliónov USD (1,7 miliardy RM) na hotely, jedlo a zábavu, pričom náklady na letenky do Singapuru sa takmer strojnásobili. . A rezervácie hotelov sa počas týždňa takmer päťnásobne zvýšili.

READ  Lídri BRICS rozširujú stretnutie v Južnej Afrike

Pre mnohých je táto „monopolná“ prax ukážkovým príkladom toho, ako si Singapur chce udržať prevahu nad svojimi susedmi takmer na všetkých frontoch.

V boji proti korupcii je napríklad Singapur naďalej zlatým štandardom regiónu, ktorý sa v indexe vnímania korupcie (CPI) Transparency International za rok 2023 umiestnil na piatom mieste, čím prekonal deväť ďalších krajín ASEAN.

Mnohí Indonézania však obvinili Singapur, že ukrýva skorumpovaných občanov.

Samozrejme, Indonézia si tiež môže sama zaviniť slabý výkon Indonézie pri odstraňovaní korupcie. Obe krajiny podpísali dohodu o vydaní podozrivých z korupcie, ktorí sa ukrývajú v Singapure, do Indonézie. Kým však Indonézia nebude schopná alebo ochotná vyčistiť si vlastný dvor, nemáme morálny základ na to, aby sme požadovali spoluprácu iných krajín.

Singapur je známy aj vďaka svojmu silnému pasu, ktorý je piatym najuznávanejším cestovným dokladom na svete.

Okrem toho mal mestský štát v roku 2022 po Luxembursku druhý najvyšší HDP na obyvateľa na svete s 127 565 USD (601 034). Indonézia sa síce umiestnila na 130. mieste, no zároveň bola minulý rok treťou najinovatívnejšou krajinou sveta podľa IQ, za Japonskom a Taiwanom.

Možno necitlivosť Singapuru často spôsobovala trenice medzi jeho susedmi. Príkladom je výkon Swift v Singapure.

„[Our] „Agentúry s ním vyjednali dohodu, že príde do Singapuru vystúpiť a zastaví sa len v Singapure v juhovýchodnej Ázii,“ povedal Lee v Melbourne.

Lee trval na tom, že na usporiadaní nebolo nič zlé, napriek tomu, čo ostatní považovali za vlastný záujem Singapuru.

Thajský premiér Shretha Thavisin kritizoval Singapur za to, že ponúkol 3 milióny USD (14,1 milióna RM) za koncert, ak súhlasili, že nebudú hrať inde v juhovýchodnej Ázii. „Keby som to vedel, priniesol by som predstavenia do Thajska,“ povedal Bangkok Post V mesiaci marec.

READ  Švajčiarske cestovanie cez rieku Rýn prekvapuje turistov

Medzitým filipínsky poslanec Joey Salceda požiadal ministerstvo zahraničia o vysvetlenie exkluzívnej dohody od singapurského veľvyslanca.

Minister pre koordináciu námorných záležitostí a investícií Luhut Binsar Bandjaitan povedal, že Indonézia by mala dohodnúť špeciálnu dohodu, ako to urobil Singapur pre koncert Swift.

„Dáme všetko, čo Singapur môže dať. Mali by sme [audacity] súťažiť. Ak Singapur môže zarábať, prečo nie my?“ Na obchodnom fóre na Bali to povedal bývalý indonézsky veľvyslanec v Singapure Luhut.

Dúfajme, že sa Wong môže veľa naučiť od svojich predchodcov a môže zmeniť spôsob, akým Singapur jedná so svojimi susedmi z ASEAN-u.

„Od Wonga sa ako od mladšieho vodcu očakáva, že bude mať presvedčivejší prístup k iným vodcom ASEAN, z ktorých väčšina je staršia ako on a ochotnejšia otvárať vzájomne výhodné vzťahy so svojimi susedmi.“ Jakartská pošta napísal v nedávnom editoriáli.

Očakáva sa, že mestský štát ako jedna z najbohatších, najinteligentnejších a najmenej skorumpovaných krajín sveta prejaví viac múdrosti, najmä pri rokovaniach so svojimi chudobnejšími susedmi. V konečnom dôsledku bude mať Singapur väčší úžitok, ak pomôže zlepšiť živobytie svojich susedov. – Jakarta Post/ANN

Cornelius Burba je vedúci redaktor v The Jakarta Post.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close