Svet

Počet infikovaných v Chorvátsku je rekordný: Masová infekcia turistov po návrate z Makarskej

Chorvátsko je už dlho jedným z najobľúbenejších letných cieľov českých turistov. Podľa Českého štatistického úradu tu minulý rok strávilo viacdňové pobyty 740 000 ľudí. Podľa chorvátskeho turistického združenia bolo v krajine viac ako 107 000 Čechov. V súčasnosti bolo v krajine infikovaných koronavírusom 5 870 ľudí, z ktorých 160 zomrelo. Najviac nakazené sú v hlavnom meste Záhrebu, ale turisti smerujú viac k pobrežiu.

Ministerstvo upozorňuje, že presná lokalizácia infekcie je neistá. „Inkubačná doba pre covid-19 je v rozmedzí dvoch až 14 dní, v priemere päť až šesť dní, ale stretávame sa aj s prípadmi, keď sa prvé príznaky neobjavili až do konca inkubačnej doby. Z tohto dôvodu je nie je možné určiť miesto s istotou. a čas infekcie, najmä v situácii, keď nepoznáme zdroj, tj nevieme, či osoba bola v kontakte s potvrdeným prípadom, “ poukazuje na ministerstvo zdravotníctva.

Podľa ministerstva zdravotníctva boli Číňania s diagnózou choroby minulý týždeň tiež nakazení na Slovensku (10), Poľsku (6), Španielsku (4) alebo na Malte (4). Od začiatku sviatkov ochoreli väčšina ľudí po návrate z Chorvátska (107), Rakúska (23), Slovenska (20) a Srbska (10). Podľa údajov ministerstva zahraničných vecí považuje Česká republika za rizikové krajiny iba Egypt a Rumunsko. Jeden Čech bol nakazený v Egypte a štyria v Rumunsku.

Počet potvrdených prípadov infekcie koronavírusmi v Českej republike od začiatku epidémie prekročil 19 000. V stredu bolo pridaných 292 pozitívnych testov, celkovo 19 075. Od polovice júla počet ľudí, ktorí v súčasnosti trpia Covid-19, neustále rastie. V súčasnosti ich je 5277, najviac od začiatku epidémie. Približne 68 percent infikovaných bolo vyliečených a na Covid-19 zomrelo 391 ľudí.

Rakúšania sa nakazili v Makarskej

V hornom Rakúsku v severnom Rakúsku orgány už zaregistrujú 23 ľudí, ktorí boli na dovolenke v populárnom chorvátskom letovisku Makarska nakazení koronavírusy. Podľa agentúry APA vo všetkých prípadoch išlo o turistov, ktorí cestovali autom individuálne do mora. Preto teraz hygienici odporúčajú všetkým, ktorí sa vracajú z Makarskej, aby dôsledne monitorovali akékoľvek príznaky choroby av prípade potreby sa obrátili na zdravotníckych pracovníkov.

READ  Tinubu odstupuje z funkcie prezidenta Senegalu na 3. funkčné obdobie

Zdroj: Profimedia

Horné Rakúsko hraničí s Českou republikou a podľa APA hygienici v súčasnosti pozorne sledujú nové epicentrum infekcie medzi navrátilcami z Makarskej. Od utorka sa počet zistených prípadov medzi turistami zvýšil zo šiestich na 23. Infikovaní ľudia, ktorí šli na more so svojimi rodinami, ako aj členovia menších skupín priateľov, ale aj tí, ktorí chodili na dovolenku sami.

V Hornom Rakúsku je v súčasnosti koronavírusom infikovaných 225 ľudí a v celom Rakúsku je aktívnych 1 523 prípadov. Počet pozitívne testovaných ľudí sa nedávno začal zvyšovať v Rakúsku – v stredu úrady odhalili 194 infikovaných ľudí denne, dnes to bolo 155.

Taliansko nariadilo povinné testy pre navrátilcov z Chorvátska

S účinnosťou od dnešného dňa bude Taliansko požadovať, aby sa všetci cestujúci po návrate z Chorvátska, Grécka, Španielska a Malty vrátili na testovanie na koronavírusy alebo aby pri príchode preukázali negatívny test. Vďaka novému pravidlu chcú úrady znížiť počet dovezených prípadov z krajín, ktoré teraz považujú za rizikové.

Povinnosť testovať sa do 48 hodín od prekročenia talianskych hraníc sa vzťahuje na všetkých tých, ktorí boli v týchto krajinách už dlhší čas, ale aj na tých, ktorí ich práve prechádzajú. Musia zostať v karanténe, až kým nebudú mať negatívny výsledok. Inou možnosťou je predložiť potvrdenie negatívneho testu na koronavírusy pri príchode, ktoré nebude staršie ako 72 hodín.

Už v stredu talianske ministerstvo zdravotníctva odporučilo regiónom vykonať koronavírusové testy pri návrate z ciest v uvedených štyroch krajinách. Od dnešného dňa je to povinné.

V Taliansku sa počet novo zistených prípadov nedávno mierne zvýšil. V stredu bolo novo infikovaných 481, 412 dní skôr.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close