Hlavné správy

Počet obyvateľov Slovenska klesá už tretí rok po sebe

Nová dohoda EÚ o migrácii sa pre Slovensko nepovažuje za riešenie.

Počet obyvateľov Slovenska klesá už tretí rok po sebe. Napriek tomu vlády krajiny zostávajú skôr nepriateľské voči myšlienke privítať viac cudzincov z krajín mimo EÚ.

Štatistický úrad zverejnil najnovšie čísla, ktoré hovoria o medziročnom poklese počtu občanov o viac ako 4000 ľudí.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Slovensko malo ku koncu roka 2023 5 424 687 obyvateľov.

Úrad podčiarkol, že populácia rástla 75 rokov, kým sa pred tromi rokmi začala zmenšovať. Z údajov vyplýva, že od vzniku Slovenska v roku 1993 sa počet obyvateľov Slovenska zvýšil len o 88 200.

Pokles celkového počtu obyvateľov v roku 2023 je spôsobený najmä prirodzeným úbytkom obyvateľstva, napísal úrad vo svojej správe. správa.

Prisťahovalectvo, hoci vykazuje povzbudivé čísla, nepomohlo zvrátiť nedávny trend zvyšujúceho sa počtu ľudí opúšťajúcich krajinu.

Menej detí

Minulý rok zomrelo 54 100 ľudí. V krajine sa narodilo 48 600 detí. V dôsledku toho došlo k poklesu počtu obyvateľov o 5 500. Vzhľadom na koronavírusové roky 2020-2022 táto situácia trvá už štyri roky.

„Prirodzený úbytok obyvateľstva na Slovensku však pokračoval aj v roku 2023, a to aj napriek tomu, že úmrtnosť po troch epidémiách dosiahla dlhodobý priemer,“ uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ Zuzana Podmanická. Ako dôvod uviedol skutočnosť, že počet narodených detí na Slovensku za posledné dva roky klesol pod 50-tisíc.

READ  USA uvalili na bieloruských úradníkov sankcie

Klesajúca pôrodnosť sa však pozoruje už šesť rokov.

Začiatkom deväťdesiatych rokov začal počet pôrodov klesať – z vyše 70 000 na vyše 51 000 v roku 2002. Neskôr začali čísla opäť stúpať. V roku 2011 to bolo 61 000 novorodencov. Toto číslo však opäť mierne kleslo a v posledných dvoch rokoch sa stalo viditeľnejším.

Pokles na historicky nízku hodnotu potvrdzuje aj celková pôrodnosť. „Úhrnná pôrodnosť Slovenska dosiahne v roku 2023 bezprecedentne nízku hodnotu nielen v novodobej histórii samostatného Slovenska, ale aj za posledných 100 rokov,“ vysvetlil Podmanica. Za posledných 20 rokov dosiahol tento ukazovateľ hodnotu 1 033 pôrodov na 100 000 ľudí. V roku 2022 klesne pod 1 000. Minulý rok klesol ešte hlbšie, na 896 novorodencov na 100 000 ľudí.

Narodení a úmrtia však nie sú jedinými faktormi, ktoré ovplyvňujú celkovú populáciu Slovenska.

Viac ľudí prichádza, ako vychádza

Ďalším faktorom je migrácia.

Rast populácie migráciou bol podľa štatistického úradu najdlhšie kladné číslo. Napríklad v minulom roku sa na Slovensko prisťahovalo 5 923 ľudí, ktorí sa stali trvalými obyvateľmi krajiny. Ďalších 4 522 sa rozhodlo krajinu opustiť.

Najviac tých, ktorí vlani navštívili Slovensko, pochádzalo z Českej republiky (1 542), Ukrajiny (523), Rakúska (519), Veľkej Británie (579), Nemecka (368) a Maďarska (326). Naopak, tí, ktorí sa rozhodli emigrovať zo Slovenska, smerovali v roku 2023 do Českej republiky (1 876), Rakúska (781), Nemecka (372) a Veľkej Británie (376).

Taktiež podľa posledného sčítania žilo v roku 2021 na Slovensku 58 498 cudzincov s trvalým pobytom. Toto číslo sa za desaťročie takmer zdvojnásobilo.

Úrad upozorňuje, že počet imigrantov každoročne prevyšuje počet imigrantov o 900 až 7100. V minulom roku bol migračný stav 1 401 osôb.

READ  Martin Dúbravka túži po prestupe, pričom hviezda Newcastlu imponuje skautom

Za posledné tri roky však tieto čísla neboli schopné kompenzovať straty spôsobené klesajúcou pôrodnosťou.

Bola ratifikovaná Európska dohoda o migrácii a azyle

Štatistický úrad, ktorý začiatkom februára viedol bývalý poslanec Smar Martin Nemki, zverejnil v stredu najnovšie údaje o obyvateľstve, keď Európsky parlament prijal 10 rôznych zákonov. reformácia Migračná a azylová politika Európskej únie. Rada ich zatiaľ – formálne – neschválila. Balíček nadobudne účinnosť o dva roky.

Slovensko odmietlo vo februári hlasovaním na úrovni veľvyslancov EÚ v Bruseli návrh novej takzvanej „imigračnej dohody“, trvá na tom slovenské ministerstvo zahraničia. Platí to však aj pre Slovensko.

Nový systém je založený na solidarite, čo znamená, že Slovensko si môže vybrať, či prijme žiadateľov o azyl, prispeje finančne alebo poskytne technickú podporu pri zvládaní migračných tlakov na ostatné členské štáty EÚ. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí však vo štvrtok zopakovalo, že so schválenými zmenami nesúhlasí, pričom odmietlo akceptovať podmienku povinného prijímania nelegálnych imigrantov na Slovensko.

„Nelegálne prisťahovalectvo je najväčšou výzvou, ktorej EÚ čelí, a je našou povinnosťou riešiť ho v súlade so suverénnymi záujmami našej vlasti.“ povedal Minister zahraničných vecí SR Juraj Planár zo Smeru.

Prijímanie imigrantov je však nepovinné.

Od invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 našlo na Slovensku dočasné útočisko takmer 140-tisíc ukrajinských prisťahovalcov. Zároveň však krajina Schválené Len 37 zo 416 žiadostí o azyl v roku 2023, čo je prístup, ktorý orgány prijali už dávno.

Poslanci ho schválili v roku 2016, keď EÚ čelila prvej vlne migračnej krízy. Fico sa neskôr postavil proti povinným kvótam pre imigrantov.

„Ak nechceme prijímať imigrantov, ak nechceme, môžeme poslať viac policajtov, poskytnúť viac financií, poskytnúť viac odborníkov,“ povedal Fico. povedal Opäť deň.

READ  Novo certifikovaná trasa Rady Európy prechádza Slovenskom

Dnes je jasné, akú cestu si Figo vyberie pre 'nútenú jednotu'. Bol by rád Poskytnite finančný príspevok Namiesto púšťania imigrantov na Slovensko by mohli pomôcť obyvateľstvu a ekonomike Slovenska.

„EÚ by malo mať jasno v tom, že nelegálne prisťahovalectvo je motivované najmä ekonomickými motívmi. A nie je to len problém, ale aj príležitosť,“ povedal ekonóm Vladimír Palas. povedal Minulý rok. „Európa rýchlo starne. A najmä východný región. Naši zamestnávatelia už teraz majú problém nájsť pracovnú silu.

Nedávno sa krajina rozhodla udeliť viac víz pracovníkom z určitých krajín. Táto zmena sa týka len niektorých odvetví. No ako mnohí slovenskí politici, aj mnohí Slováci sú voči cudzincom podozrievaví a neveria im.

Ekonóm dodal, že Slovensko sa potrebuje naučiť integrovať cudzincov.

„Čím skôr, tým lepšie,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close