Veda

Podmorská revolúcia spred miliónov rokov prepisujúca scenár oceánu

Pozerajte sa poriadne dozadu v čase a môže sa objaviť vzor. Po preštudovaní tisícov starodávnych fosílií identifikoval paleontológ Jack Sepkoski v roku 1981 len jednu takúto vec: epickú sekvenciu života a smrti v kostrách posledných 500 miliónov rokov.

neskoro Sepkoski, Objavil profesora na Chicagskej univerzite, známejšieho ako Tri veľké evolučné fauny Počas morských živočíchov – trojica postupných erupcií biodiverzity na mori Fenarzoický vek.

Tieto obrovské rozkvety morského života sa klasifikovali podľa ničenia mierok, ktoré sa menia na celom svete: udalosti na úrovni vyhynutia vytvorili možnosť úmrtia veľkých zvierat, ako aj vznik nových tvorov a prosperitu v priestoroch.

Ale nedeje sa to tak, A Nová štúdia Dáva návrhy. Rovnako silné sily – schopné formovať veľké rastové procesy s planetárnymi dôsledkami – nie vždy vyžadujú asteroidy alebo pozorovateľov.

Oheň niekedy prichádza zvnútra.

„Fosílny záznam nám hovorí, že niektoré dôležité zmeny v histórii života viedli k rýchlym zmenám v dôsledku rýchlych zmien,“ rozprávanie Paleontológ Micheal Kowalevski z Floridskej univerzity.

„Táto štúdia však naznačuje, že niektoré z týchto závažných infekcií boli postupnejšie a môžu byť vyvolané biologickými interakciami medzi organizmami.“

Toto je prípad, ktorý je známy ako Mesozoická morská revolúcia. Pred asi 150 – 200 miliónmi rokov predstavuje táto infekcia všetky hlavné vývojové zmeny, ktoré sa vyskytli v počte morských predátorov, ako sú kostnaté ryby, kôrovce a slimáky predátorov, proti nudnému a obrannému pôsobeniu na svoju bezstavovcovú korisť, ako sú mäkkýše. . Útoky drviace škrupinu.

V novom výskume, ktorý pomocou modelovania demonštroval sieť vzťahov medzi obrovskými zoskupeniami prehistorického morského života, tím zistil, že mezozoická morská revolúcia je v skutočnosti štvrtým, neuznávanie zvyšovania biodiverzity vo fenomenológii. Prijatú kapitolu predstavuje – ekvivalent do svojej moci identifikoval tri veľké evolučné fauny Sepkoski pred desiatkami rokov.

READ  Pozrite si jediné snímky povrchu Venuše, aké boli kedy urobené

„Integrujeme dve hypotézy – mezozoickú námornú revolúciu a tri veľké evolučné fauny do jedného príbehu,“ rozprávanie Alexis Rojas, prvý autor a paleontológ z univerzity v Umeå vo Švédsku.

„Namiesto troch životných etáp model zobrazuje štyri.“

A nakoniec, aj keď druhohorná morská revolúcia bola charakterizovaná postupnými ekologickými zmenami, ktoré sú výsledkom interakcie morského života v priebehu miliónov rokov, vedci tvrdia, že je stále čo do rozsahu porovnateľná s dlhodobou biologickou infekciou. Infekcia na konci permu.

Táto epizóda, často nazývaná Veľké umieranie, sa vyskytla asi pred 250 miliónmi rokov a bola najvážnejšou udalosťou hromadného vyhynutia Zeme, ktorá zničila asi 80 percent (a 70 percent suchozemských stavovcov) všetkých morských druhov.

Následne bol život prevrátený tretím veľkým evolučným organizmom, ktorý sa podľa Sepkoskiho rámca nazýva moderné obdobie života.

Ale podľa Rojasa, Kowelského a jeho tímu sa moderné obdobie pretínalo s druhohornou morskou revolúciou, ktorá by prispela k rozpoznateľnému prechodu v biodiverzite morského života Zeme počas obdobia strednej kriedy asi pred 129 miliónmi rokov.

„To, čo sme v skutočnosti vytvorili, je abstraktný fosílny záznam, ktorý poskytuje jedinečnú perspektívu organizácie morského života,“ Hovorí Rosa.

„Na najzákladnejších úrovniach táto mapa zobrazuje oceánske oblasti so špeciálnymi zvieratami,“ dodáva. „Stavebnými kameňmi našej štúdie sú samotné jednotlivé zvieratá.“

Zistenia sú uvedené v Komunikačná biológia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close