Hlavné správy

Podozrivý z pokusu o úkladnú vraždu slovenského premiéra stojí pred súdom prvýkrát

Muž obvinený z pokusu o úkladnú vraždu slovenského premiéra Roberta Fica sa v sobotu prvýkrát postavil pred súd, pričom vodca krajiny sa v kritickom stave zotavoval z operácie po tom, čo prežil viaceré strelné zranenia, informovali slovenské štátne médiá.

Figo (59) bol napadnutý, keď v stredu pozdravil svojich priaznivcov po rokovaní vlády v bývalom uhoľnom meste Handlová. Podozrivého zrazili na zem a zatkli.

Prokurátori musia nariadiť Slovenskému špeciálnemu trestnému súdu, aby podozrivého zadržal.

Prokurátori povedali polícii, aby verejne neidentifikovala podozrivého ani nezverejňovala ďalšie podrobnosti o prípade, ale nepotvrdené správy z médií uviedli, že ide o 71-ročného dôchodcu známeho ako amatérskeho básnika, ktorý možno kedysi pracoval ako strážca nákupného centra na juhozápade krajiny. . .

Vládni úradníci poskytli podrobnosti, ktoré zodpovedajú tomuto popisu. Uviedli, že podozrivý nepatril k žiadnej politickej skupine a útok bol politicky motivovaný.

Súdny areál v Pezinku, mestečku za Bratislavou, strážili policajti v kuklách a ozbrojení puškami. Médiá nesmeli vstupovať do dvora a reportéri boli umiestnení pred bránou.

V piatok polícia podozrivého odviezla do jeho domu v meste Levis a zaistila počítač a niektoré dokumenty, informovala slovenská televízia. Polícia sa nevyjadrila.

Figo v piatok podstúpil ďalšiu operáciu na odstránenie mŕtveho tkaniva z jeho tela, povedala Miriam Lapuniková, riaditeľka Univerzitnej nemocnice FD Roosevelta v Banskej Bystrici, kam Figa po postrelení previezli vrtuľníkom.

Absolvoval CT vyšetrenie a na jednotke intenzívnej starostlivosti bol bdelý a stabilizovaný. Jeho stav označila za „veľmi vážny“.

Svetoví lídri útok odsúdili a ponúkli podporu Figovi a Slovensku.

READ  Slovensko uvádza pred súdom EÚ zlú kvalitu ovzdušia

Figo je dlhodobo rozdeľujúcou postavou na Slovensku aj mimo neho. Jeho minuloročný návrat k moci na proruskej a protiamerickej platforme vyvolal obavy medzi členmi EÚ a NATO, že sa vzdá prozápadných tendencií svojej krajiny, najmä na Ukrajine.

Na začiatku rozsiahlej ruskej invázie vo februári 2022 bolo Slovensko jedným z najvernejších podporovateľov Ukrajiny, ale dodávky zbraní na Ukrajinu zastavilo, keď sa Fico vrátil k moci a bol už štvrtým predsedom vlády.

Ficova vláda sa tiež usilovala o prepracovanie verejnoprávneho vysielania – tento krok by podľa kritikov dal vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. To v kombinácii s jeho plánmi na revíziu trestného zákona na zrušenie špeciálneho protiúplatného prokurátora viedlo oponentov k obavám, že by Fico mohol zviesť Slovensko ešte autoritárnejšou cestou.

Tisíce demonštrantov sa opakovane zhromaždili v hlavnom meste a po celej krajine s 5,4 milióna obyvateľov, aby sa postavili proti jeho politike.

Minulý mesiac povedal na Facebooku, že verí, že rastúce napätie v krajine môže viesť k zabíjaniu politikov, a obvinil médiá z podnecovania napätia.

Pred Ficovým vlaňajším návratom k moci bolo predmetom policajného vyšetrovania viacero jeho politických a obchodných spolupracovníkov, desiatky z nich boli obvinené.

Jeho plán na reformu trestného systému by mal zrušiť špeciálnu prokuratúru, ktorá sa zaoberá organizovaným zločinom, korupciou a extrémizmom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close