Zábava

Podozrivý zo zastrelenia slovenského premiéra

Pesinok, Slovensko –

Muž obvinený z pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Figa dostal v sobotu príkaz zostať za mrežami, keďže národný líder zostáva vo vážnom, ale stabilizovanom stave po tom, čo prežil viaceré strelné zranenia, informovali úrady.

Prokurátori požiadali Špecializovaný trestný súd SR, aby nariadil vzatie do väzby podozrivého, pretože by mohol ujsť alebo spáchať inú trestnú činnosť, uviedol hovorca súdu.

Prokurátori povedali polícii, aby muža verejne neidentifikovala ani nezverejňovala ďalšie podrobnosti o prípade, ale nepotvrdené správy z médií uviedli, že ide o 71-ročného dôchodcu známeho ako amatérskeho básnika, ktorý možno kedysi pracoval ako strážca nákupného centra na juhozápade krajiny. . .

Vládni úradníci poskytli podrobnosti, ktoré zodpovedajú tomuto popisu. Podozrivý nepatril k žiadnej politickej skupine, ale útok bol podľa nich politicky motivovaný.

Súdny areál v Pezinku, mestečku za Bratislavou, strážili policajti v prilbách a kuklách a so zbraňami. Spravodajské médiá nemali povolený vstup dovnútra a reportéri boli umiestnení vonku za bránou.


Toto je aktuálna aktualizácia. Predchádzajúci príbeh AP je uvedený nižšie.

Slovenský premiér Robert Fico bol v kritickom stave, no v sobotu zostal stabilizovaný, keďže muž obvinený z pokusu o jeho vraždu sa prvýkrát postavil pred súd.

Dvojhodinová piatková operácia na odstránenie mŕtveho tkaniva z Figových mnohopočetných strelných zranení viedla k dobrej prognóze jeho uzdravenia, ale stále bol príliš chorý na to, aby išiel do nemocnice v hlavnom meste Bratislava, uviedli ministri vlády pred Univerzitnou nemocnicou FD Roosevelta. v Banskej. Bystriku po streľbe odviezli vo vrtuľníku Figo.

„V Banskej Bystrici sa v posledných dňoch udialo mnoho zázrakov, ktoré spôsobili lekári, sestry a personál Rooseveltovej nemocnice,“ povedal minister obrany Robert Kaliňák.

Figo (59) bol napadnutý, keď v stredu pozdravil svojich priaznivcov po rokovaní vlády v bývalom uhoľnom meste Handlová. Podozrivého zrazili na zem a zatkli.

READ  Upútavka na film „Chlapec zvaný Vianoce“, Slávnostné vianočné dobrodružstvo - posledné správy, najaktuálnejšie správy, titulky najlepších správ

Aktuálne informácie o Figovom zdravotnom stave boli zverejnené, keď sa muž obvinený z pokusu o jeho zavraždenie prvýkrát dostavil na súd, uvádzajú slovenské štátne médiá.

Prokurátori požiadali Špeciálny trestný súd SR, aby nariadil vzatie podozrivého do väzby.

Prokurátori povedali polícii, aby muža verejne neidentifikovala ani nezverejňovala ďalšie podrobnosti o prípade, ale nepotvrdené správy z médií uviedli, že ide o 71-ročného dôchodcu známeho ako amatérskeho básnika, ktorý možno kedysi pracoval ako strážca nákupného centra na juhozápade krajiny. . .

Vládni úradníci poskytli podrobnosti, ktoré zodpovedajú tomuto popisu. Podozrivý nepatril k žiadnej politickej skupine, ale útok bol podľa nich politicky motivovaný.

Súdny areál v Pezinku, mestečku za Bratislavou, strážili policajti v kuklách a puške. Spravodajské médiá nemali povolený vstup dovnútra a reportéri boli umiestnení vonku za bránou.

V piatok polícia podozrivého odviezla do jeho domu v meste Levis a zaistila počítač a niektoré dokumenty, informovala slovenská televízia. Polícia sa nevyjadrila.

Zatiaľ čo polícia o prípade zostáva mlčanlivá, nie je jasné, ako sa podozrivý dostal k zbrani.

Slovensko má prísne pravidlá týkajúce sa strelných zbraní a majitelia zbraní musia mať dobrý dôvod vlastniť ich a prejsť testom.

Výsledkom je, že Slovensko má jednu z najnižších počtov zbraní v Európe. Podľa Asociácie právnikov verejnej politiky akreditovaných pre Európsku úniu jej patrí 23. miesto z 27 krajín Európskej únie s vlastníctvom zbraní 6,5 na 100 ľudí.

Svetoví lídri útok odsúdili a ponúkli podporu Figovi a Slovensku.

Figo je dlhodobo rozdeľujúcou postavou na Slovensku aj mimo neho. Jeho minuloročný návrat k moci na proruskej, protiamerickej platforme vyvolal obavy medzi členmi EÚ a NATO, že sa vzdá prozápadných tendencií svojej krajiny, najmä na Ukrajine.

Na začiatku rozsiahlej ruskej invázie vo februári 2022 bolo Slovensko jedným z najvernejších podporovateľov Ukrajiny, ale dodávky zbraní na Ukrajinu zastavilo, keď sa Fico vrátil k moci a bol už štvrtým predsedom vlády.

READ  Jaishankar sa stretáva s rakúskym premiérom na Slovensku, diskutuje o Afganistane, Indo-Pacifiku

Ficova vláda sa tiež usilovala o prepracovanie verejnoprávneho vysielania – tento krok by podľa kritikov dal vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. To v kombinácii s jeho plánmi na revíziu trestného zákona na zrušenie špeciálneho protiúplatného prokurátora viedlo oponentov k obavám, že by Fico mohol zviesť Slovensko ešte autoritárnejšou cestou.

Tisíce demonštrantov opakovane pochodovali v hlavnom meste a po celej 5,4-miliónovej krajine na protest proti jeho politike.

Minulý mesiac povedal na Facebooku, že verí, že rastúce napätie v krajine môže viesť k zabíjaniu politikov, a obvinil médiá z podnecovania napätia.

Pred Ficovým vlaňajším návratom k moci bolo predmetom policajného vyšetrovania viacero jeho politických a obchodných spolupracovníkov, desiatky z nich boli obvinené.

Jeho plán na reformu trestného systému by mal zrušiť špeciálnu prokuratúru, ktorá sa zaoberá organizovaným zločinom, korupciou a extrémizmom.


K tejto správe prispeli reportéri Associated Press Vsetín, Karel Janíček v Českej republike a Brian Melley v Londýne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close