Hlavné správy

Poľskí farmári postihnutí ukrajinským dovozom dostanú viac ako 210 miliónov eur – prvá správa

Problém zvýšeného dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny postihol päť členských krajín EÚ – Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko.
Derek Delmanovich/PAB

EÚ a štátna pomoc poľským farmárom postihnutým zvýšeným dovozom poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny presiahne 1 miliardu PLN (210 miliónov eur), povedal pre PAP komisár EÚ pre poľnohospodárstvo.

Janusz Wojciechowski povedal, že Poľsko získalo z voľného obchodu s Ukrajinou, ale jeho farmári stratili.

Vysvetlil, že pomoc zahŕňa štátnu pomoc vo výške 600 miliónov PLN (128,26 milióna eur), pri ktorej Európska komisia (EK) súhlasila s tým, že poľskej vláde poskytne voľnosť pri využívaní peňazí.

Pomoc EÚ bude v tejto sume poskytnutá v dvoch splátkach, schválených je už 30 miliónov eur a druhá platba sa ešte len pripravuje.

Komisár v piatok uviedol, že poslal list podpredsedovi EK, komisárovi pre obchod Valdisovi Dombrovskisovi, v ktorom ho požiadal, aby zvážil prijatie niektorých opatrení na ochranu trhov EÚ pred vysokým dovozom ukrajinského obilia, vajec a hydiny.

„Situáciu analyzuje jeho služba na základe možnosti použitia bezpečnostných opatrení,“ povedal Wojciechowski. „Takéto prostriedky sú zahrnuté v dohode o liberalizácii obchodu s Ukrajinou od mája 2022, ale pochádzajú z dohody EÚ s Ukrajinou z roku 2014.“

Poukázal na to, že problém zvýšeného dovozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny sa dotkol piatich členských krajín EÚ: Poľska, Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska a so svojimi peniazmi robí všetko pre to, aby problém zmiernil, pričom poukázal na to, že už zaviedol 56 EUR. -miliónová krízová rezerva, z čoho takmer 30 miliónov eur bolo pre Poľsko.

Dovoz pšenice, jačmeňa, kukurice, repky, slnečnicových semien a slnečnicového oleja je podľa neho vysoký. Rast dovozu týchto produktov v roku 2022 bol 8,7 milióna ton ročne, z toho 3,3 milióna ton prišlo do Poľska.

READ  Porota pre televíznu súťaž „Čečensko Slovensko má talent“ vohnala slzy do očí rómskym deťom zo Sídliska Lunak IX.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close