Hlavné správy

Poľskí farmári postihnutí ukrajinským dovozom dostanú viac ako 210 miliónov eur – prvá správa

Problém zvýšeného dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny postihol päť členských krajín EÚ – Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko.
Derek Delmanovich/PAB

EÚ a štátna pomoc poľským farmárom postihnutým zvýšeným dovozom poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny presiahne 1 miliardu PLN (210 miliónov eur), povedal pre PAP komisár EÚ pre poľnohospodárstvo.

Janusz Wojciechowski povedal, že Poľsko získalo z voľného obchodu s Ukrajinou, ale jeho farmári stratili.

Vysvetlil, že pomoc zahŕňa štátnu pomoc vo výške 600 miliónov PLN (128,26 milióna eur), pri ktorej Európska komisia (EK) súhlasila s tým, že poľskej vláde poskytne voľnosť pri využívaní peňazí.

Pomoc EÚ bude v tejto sume poskytnutá v dvoch splátkach, schválených je už 30 miliónov eur a druhá platba sa ešte len pripravuje.

Komisár v piatok uviedol, že poslal list podpredsedovi EK, komisárovi pre obchod Valdisovi Dombrovskisovi, v ktorom ho požiadal, aby zvážil prijatie niektorých opatrení na ochranu trhov EÚ pred vysokým dovozom ukrajinského obilia, vajec a hydiny.

„Situáciu analyzuje jeho služba na základe možnosti použitia bezpečnostných opatrení,“ povedal Wojciechowski. „Takéto prostriedky sú zahrnuté v dohode o liberalizácii obchodu s Ukrajinou od mája 2022, ale pochádzajú z dohody EÚ s Ukrajinou z roku 2014.“

Poukázal na to, že problém zvýšeného dovozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny sa dotkol piatich členských krajín EÚ: Poľska, Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska a so svojimi peniazmi robí všetko pre to, aby problém zmiernil, pričom poukázal na to, že už zaviedol 56 EUR. -miliónová krízová rezerva, z čoho takmer 30 miliónov eur bolo pre Poľsko.

Dovoz pšenice, jačmeňa, kukurice, repky, slnečnicových semien a slnečnicového oleja je podľa neho vysoký. Rast dovozu týchto produktov v roku 2022 bol 8,7 milióna ton ročne, z toho 3,3 milióna ton prišlo do Poľska.

READ  Populistický silák Figo unesie príbeh na Slovensku ⋆ Visegrad Inside

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close