Zábava

Poľsko a Slovensko budú po voľbách naďalej podporovať Ukrajinu

Autor: Jakob Kronholt-Pedersen

KODAŇ (Reuters) – Generálny tajomník NATO V piatok vyjadril presvedčenie, že Poľsko aj Slovensko budú po predčasných voľbách naďalej podporovať Ukrajinu v jej vojne s Ruskom, a to aj napriek nedávnej ostrej rétorike voči Kyjevu.

Poľsko, ktoré si 15. októbra zvolí nový parlament, minulý týždeň uviedlo, že nebude súhlasiť s dodávkou nových zbraní Ukrajine a namiesto toho sa sústredilo na obnovu vlastných zásob.

Poľsko, člen NATO, bolo donedávna považované za jedného z najvernejších spojencov Ukrajiny vo vojne s Ruskom, no vzťahy sa zhoršili od rozhodnutia Poľska predĺžiť zákaz dovozu obilia z Ukrajiny.

„Očakávam, že Ukrajina a Poľsko nájdu spôsob, ako vyriešiť tieto problémy bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo vojenskú podporu Ukrajine,“ povedal Stoltenberg pre agentúru Reuters v Kodani.

Slovensko, ktoré je členom NATO, je tiež oddaným spojencom Ukrajiny, keď svojmu východnému susedovi posiela vojenskú techniku ​​vrátane stíhačiek MiG-29 a systému protivzdušnej obrany S-300.

Opozičný líder a bývalý premiér Robert Figo, ktorý vedie prieskumy pred sobotňajšími voľbami, však prisľúbil, že túto vojenskú podporu ukončí.

„Nech už na Slovensku vytvoria akúkoľvek novú vládu, naďalej budeme sedieť na stretnutiach NATO a verím, že budeme aj naďalej hľadať spôsoby, ako poskytnúť podporu po každých voľbách,“ povedal Stoltenberg. Táto aliancia od začiatku vojny.“

(Správa Jacoba Kronholda-Pedersena; strih Alison Williams a Kevin Liffey)

READ  Podcast: V tejto chvíli zostávam s Chase Kallisom

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close