Technológie

Poľsko, Maďarsko a Slovensko odmietajú rozhodnutie o zákaze dovozu obilnín EÚ na Ukrajinu

Európska komisia oznámila, že „platnosť existujúcich opatrení uplynie dnes“ a uplynie o polnoci.

„Deformácie trhu v piatich členských štátoch susediacich s Ukrajinou zmizli,“ uviedla exekutíva EÚ.

Komisia uviedla, že rozhodnutie prišlo po tom, čo Kyjev súhlasil so zavedením opatrení, ako je systém vývozných licencií do 30 dní, aby sa „vyhol eskalácii obilnín“.

Ukrajina medzitým prijme opatrenia na obmedzenie vývozu pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien, aby nenarušila trhy u svojich susedov v EÚ.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj privítal krok z Bruselu ako „príklad skutočnej solidarity a dôvery“ medzi Kyjevom a EÚ.

„Potrebujeme, aby naši susedia podporovali Ukrajinu v časoch vojny. Ak ich rozhodnutia porušujú právo EÚ, Ukrajina zareaguje civilizovaným spôsobom,“ napísal na sociálnej sieti.

Nesúhlasné krajiny

Komisár EÚ pre obchod Valdis Dombrovskis vyzval členské štáty, aby sa „zdržali jednostranných krokov a konali v súlade s touto dohodou“.

Ale napriek prísľubom Poľsko, Maďarsko a Slovensko okamžite oznámili rozšírenie obmedzení vo svojich krajinách.

„Nesúhlasíme s rozhodnutím Európskej komisie a v záujme poľských farmárov a spotrebiteľov zavádzame národné opatrenia,“ povedal hovorca poľskej vlády Piotr Mueller pre štátnu tlačovú agentúru PAP.

Táto téma je obzvlášť dôležitá v Poľsku, kde sa budú budúci mesiac konať voľby.

Súčasná populistická pravicová vláda strany Právo a spravodlivosť má silnú podporu v poľnohospodárskych oblastiach.

Otázka dovozu obilia vyvolala diplomatický spor medzi Poľskom a Ukrajinou, pričom Kyjev pohrozil možnými právnymi krokmi.

Poľsko je hlavným dodávateľom vojenskej a humanitárnej pomoci pre Ukrajinu a hostí približne milión ukrajinských utečencov.

Maďarsko oznámilo, že uzatvorí svoje hranice pre 24 ukrajinských výrobkov, zatiaľ čo predtým štyri.

Jeho zákaz zahŕňa obilniny, repkové a slnečnicové semená, múku, kuchynský olej, med, niektoré druhy mäsa a vajcia.

READ  Náhodné: Naše posledné veľkonočné vajíčko Google vám vyrastie

Slovenská vláda uviedla, že do konca roka zakáže dovoz štyroch komodít vrátane pšenice.

Rumunsko medzitým lamentovalo nad tým, že Bruselu sa nepodarilo nájsť európske riešenie rozšírenia dovozných obmedzení na ukrajinské obilie.

Vo vyhlásení vlády sa uvádza, že pred rozhodnutím o „správnych opatreniach na ochranu rumunských farmárov“ čaká na odpoveď Ukrajiny o „účinných kontrolných opatreniach“.

Globálne obavy

Ruská invázia na Ukrajinu uzavrela čiernomorské námorné trasy používané pred vojnou, v dôsledku čoho sa EÚ stala hlavnou tranzitnou trasou a vývoznou destináciou pre ukrajinské obilie.

V máji sa EÚ dohodla na obmedzení dovozu do Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska v snahe ochrániť farmárov, ktorí vinili dovoz za pokles cien na miestnych trhoch.

Tieto opatrenia umožnili prepravu produktov do piatich krajín, ale zabránili ich predaju na miestnom trhu.

Inde Rumunsko prisľúbilo, že bude nasledovať príklad EÚ, zatiaľ čo Bulharsko sa zaviazalo zrušiť obmedzenia.

Bulharsko sa odlišuje od svojich regionálnych susedov, pretože má veľa producentov slnečnicového oleja, ktorí sa od zavedenia zákazu sťažujú na vážny nedostatok semien a vysoké ceny.

V júli Moskva stiahla dohodu Organizácie Spojených národov umožňujúcu vývoz cez Čierne more a zintenzívnila útoky na ukrajinské vývozné zariadenia.

EÚ zlepšila ďalšie trasy po pevnine a riekach, ktoré boli od invázie použité na vývoz 44 miliónov ton obilia z Ukrajiny.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close