Ekonomika

„Poľsko považujem za strategického partnera“: nový český prezident

„Poľsko považujem za strategického partnera, máme rovnaký postoj v otázkach bezpečnosti, podpory Ukrajiny a postoja k Rusku a v rámci Európskej únie máme veľa spoločného. Naše krajiny majú navyše silné ekonomické a vzájomné vzťahy,“ dodal. Informoval o tom český prezident Peter Pavel.

TVP sa v stredu pýtala českého prezidenta na jeho plánovanú cestu do Poľska budúci štvrtok a piatok. Bude to už druhá zahraničná návšteva prezidenta od nástupu do funkcie 9. marca, pričom prvá návšteva českých lídrov už tradične na Slovensku. Pred hlasovaním v druhom kole prezidentských volieb v januári Pavel oznámil, že v prípade víťazstva absolvuje druhú zahraničnú cestu do Poľska.

Na otázku, ktoré oblasti poľsko-českej spolupráce považuje za najdôležitejšie, Pavel poukázal na strategickú oblasť „transatlantickej bezpečnosti“.

„S Poľskom máme rovnaké postoje, a to nielen vo vzťahu k NATO, ale najmä pokiaľ ide o podporu Ukrajiny a konanie proti Rusku. Myslím si, že to bude spočiatku bez pochýb,“ upozornil český prezident.

Pawel upozornil aj na spoluprácu medzi Poľskom a Českom ohľadom Európskej únie, kde zhodnotil, že obe krajiny majú veľa spoločných pozícií.

„Náš región môže hovoriť jedným hlasom, preto si myslím, že je dôležité poskytnúť istú rovnováhu väčším krajinám EÚ,“ povedal.

„Tretia časť je obchodno-ekonomické vzťahy, ktoré sú veľmi komplexné, a štvrtá časť je cezhraničná spolupráca, v tých tradičných otázkach – spolupráca medzi políciou, hasičmi a záchrannými zložkami atď. Treba urobiť niečo viac,“ dodal. povedal český prezident.

Uviedol, že Česká republika realizuje takúto spoluprácu s Rakúskom alebo Nemeckom. „Táto spolupráca funguje relatívne dobre, s naším veľkým susedom Poľskom musíme túto spoluprácu zlepšiť.

Českého prezidenta sa pýtali aj na vplyv Poľska a Česka na Západe pri zvyšovaní podpory Ruskom okupovanej Ukrajiny. „Domnievam sa, že tento vplyv tu už je a je od začiatku konfliktu. Česká republika je spolu s Poľskom, Slovenskom a pobaltskými štátmi na čele tejto pomoci, nielen slovnej, teda politickej vyjadrenia, ale materiálnu pomoc vrátane vojenskej techniky Naša časť Európy, ťahy západnej Európy Dá sa povedať, že do určitej miery je determinované,“ zhodnotil.

READ  Estónsko premenilo Poľsko na vychádzajúceho európskeho šampióna v IT

„Je lepšie, aby sme nezostali len pri tom a vybudovali aktívnu úlohu pre región spojený s tradičnou západnou Európou a nechali počuť náš hlas. Myslím si, že tu máme na čom stavať,“ dodal.

Pavel oznámil, že čoskoro pôjde do Kyjeva.

„Je to nielen jasný signál, že podpora Českej republiky Ukrajine bude pokračovať, ale ja ju ako človek vnímam ako životne dôležitú nielen pre bezpečnosť Českej republiky, ale celej Európy,“ povedal. vyhlásil. Politik sa tiež priaznivo vyjadril k vytvoreniu skladov a logistických centier NATO v Poľsku na podporu Ukrajiny, pričom trval na tom, že po vojne by mala byť zrekonštruovaná.

Prezident Pawel sa vo štvrtok vo Varšave stretne s prezidentom Andrzejom Dudom a predsedníčkou dolnej komory poľského parlamentu Lzbietou Widekovou a predsedom Senátu Tomaszom Grodskim. V piatok sa český prezident stretne s premiérom Mateuszom Morawieckim

Zdroj:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close