Svet

Pompeo: Kremeľ bol pravdepodobne otrávený Kremeľom

Americký minister zahraničia Mike Pompeo v stredu uviedol, že je veľmi pravdepodobné, že otravu vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného nariadili poprední ruskí predstavitelia.

„Myslím si, že ľudia na celom svete prejdú týmto typom činnosti … A keď vidia snahu otráviť disidenta a uvedomia si, že existuje veľká šanca, že za to môžu ruskí úradníci, nemyslím si, že je to dobré pre ruský ľud, “uviedol Pompeo v stredu v rozhovore pre rozhlasového hostiteľa Bena Shapira.

Navalnyj je momentálne hospitalizovaný v súkromnej nemocnici Charité v Berlíne. Do nemeckej metropoly ho letecky dopravili 22. augusta zo sibírskeho mesta Omsk. Hospitalizovaný bol v Omsku 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla, potom ako mu pri lete do Moskvy prišlo zle.

Nemecko minulý týždeň uviedlo, že má „nespochybniteľné dôkazy“, že Navaľnyj bol otrávený látkou nováčikovského typu. V roku 2018 to bolo tiež použité na útok na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripala a jeho dcéru. Námorní spojenci poukazujú na to, že použitie tejto armády naznačuje, že za zodpovednosť môže byť iba Rusko, ale Moskva to odmieta.

Pompeo v stredu zdôraznil, že USA a ich európski spojenci budú chcieť, aby Rusko prevzalo zodpovednosť, zatiaľ čo Washington sa pokúsi odhaliť identitu ich páchateľov.

„Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme znížili riziko opakovania takýchto vecí,“ uviedol.

Pompeo to povedal napriek nedávnemu vyhláseniu amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý minulý týždeň uviedol, že zatiaľ nevidel nijaké dôkazy o otrave námorníctva.

READ  V Museveniho kampani na zmiernenie chudoby Luweero rozdával farmárom kurčatá a kozy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close