Veda

Populárne potravinárske farbivo spojené so zápalom čriev, kolitídou: Štúdia

Nedávny výskum naznačuje, že dlhodobá konzumácia bežne používaného syntetického farbiva Elura Red (AR) môže vyvolať zápalové ochorenie čriev (IBD) a kolitídu.

Tiež známy ako Red 40, AR je jeden z deviatich Syntetická farbiaca prísada schválená americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) na použitie v potravinách. Výrobcovia uprednostňujú syntetické farbivá pred prírodnými farbivami extrahovanými zo zvierat a rastlín, pretože sú lacnejšie, poskytujú živšie a jednotnejšie farby a nezavádzajú nežiaduce príchute.

V štúdii zverejnenej 20. decembra komunikácia prírodyV roku 2015 vedci z McMaster University v Kanade skúmali vplyv vystavenia AR na zdravie čriev. Pomocou experimentálnych zvieracích modelov zistili, že dlhodobá konzumácia farbiva môže u potkanov spôsobiť mierny zápal čriev.

„Farbivo priamo narúša funkciu črevnej bariéry a zvyšuje produkciu črevného hormónu/neurotransmiteru serotonínu, ktorý následne mení zloženie črevnej mikroflóry, čo vedie ku kolitíde,“ uviedli vedci vo vyhlásení. zvyšuje pravdepodobnosť.“ tlačová správa,

V rámci štúdie vedci skúmali účinky niekoľkých najpoužívanejších potravinárskych farbív na produkciu serotonínu, vrátane AR, Brilliant Blue FCF, Sunset Yellow FCF a Tartrazin Yellow. Zatiaľ čo všetky tieto farbivá podporovali sekréciu serotonínu, zistilo sa, že najvýraznejší účinok má AR.

Vedci potom pokračovali v kŕmení skupín myší rôznymi diétami počas 12 týždňov. Jedna skupina dostala normálnu stravu ako kontrolu; druhý bol kŕmený jedlom infikovaným AR každý deň; a druhý dostával jedlo infikované AR iba jeden deň v týždni. Množstvo AR pridané do ich stravy sa vypočítalo podľa hladín považovaných za prijateľné pre ľudí.

Keď bola kolitída vyvolaná vystavením chemikálii sedem dní po jedle, vedci zistili, že skupina myší, ktoré príležitostne konzumovali AR – podobne ako u ľudí – sa nestali náchylnejšími na kolitídu. U myší, ktoré jedli potravu infikovanú AR 12 po sebe nasledujúcich týždňov, sa však vyvinula mierna kolitída.

Podľa štúdie bol rovnaký účinok pozorovaný u potkanov, keď sa AR pridal do vody namiesto jedla.

Aby sa ďalej preskúmal účinok skorého vystavenia AR, vedci vykonali ďalší kontrolovaný experiment kŕmením 4-týždňových myší buď štandardnou alebo AR-infikovanou potravou počas 14 týždňov. V dôsledku toho zistili, že u mladých myší vystavených AR sa vyvinul mierny zápal v ich hrubom čreve, pričom gény pre antimikrobiálne reakcie sú menej aktívne exprimované.

„Je to obzvlášť dôležité, pretože syntetické farbivá sú pohodlnou a lacnou možnosťou pre výrobcov potravín, aby boli potraviny ešte jasnejšie a atraktívnejšie pre zákazníkov, najmä malé deti,“ poznamenali v štúdii.

Waliul Khan, hlavný autor štúdie a profesor na McMaster’s Department of Patology and Molecular Medicine, uviedol, že tieto zistenia by mali spotrebiteľov upozorniť na možné poškodenie potravinárskych prídavných látok.

„To, čo sme našli, je zarážajúce a alarmujúce, pretože toto bežné syntetické potravinárske farbivo je potenciálnym diétnym spúšťačom IBD,“ povedal Khan. „Tento výskum je dôležitým pokrokom v upozorňovaní verejnosti na potenciálne poškodenie potravinárskych farbív, ktoré denne konzumujeme.“

„Literatúra naznačuje, že konzumácia Elura Red ovplyvňuje aj niektoré alergie, poruchy imunity a problémy so správaním u detí, ako je porucha pozornosti s hyperaktivitou,“ povedal.

Dlho sa predpokladalo, že vystavenie syntetickým potravinárskym farbivám v ranom veku môže viesť k ADHD. Podľa 2021 Review of California Gov.PDF) Podľa vedeckých štúdií za posledné desaťročie konzumácia syntetických potravinárskych farbív vrátane AR spôsobovala hyperaktivitu a iné neurobehaviorálne problémy, aspoň u niektorých detí.

AR je prítomná v širokej škále potravín a nápojov, vrátane cereálií, mliečnych výrobkov, pudingov, cukríkov, žuvačiek, limonád, energetických nápojov a cukroviniek.

Bill Pan je reportérom The Epoch Times.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close