šport

„Povedali mi, že bol veľmi arogantný“: Ako sa Slovensko naučilo milovať Hamšíka Slovensko

MDnešný zápas medzi Slovenskom a Poľskom by mal byť súbojom dvoch hráčov svetového formátu. Poľsko sa vo veľkej miere spolieha na Roberta Lewandowského; Slovensko sa podobne spoliehalo na jedného z najlepších hercov série A za posledné desaťročie Mareka Homsika, ktorý – hoci v minulej sezóne pravidelne nehral v Číne a Švédsku – pre svoju krajinu vždy bol dôležitý.

Bolo to bolestivé, keď Slovensko v marci hralo kvalifikáciu majstrovstiev sveta 2022 s Cyprom a Maltou. Aj keď neskôr porazili Rusko, nie sú nimi bez Hamšíka, najväčšieho hráča krajiny od získania nezávislosti v roku 1993. Hamšík drží rekord v počte vystúpení (126) a gólov (26) Slováka, ktorý jeho krajinu priviedol na tretí najväčší turnaj.

Na majstrovstvách sveta 2010 bol Hamšík kapitánom tímu vo veku 22 rokov. Bol najmladším kapitánom v histórii Slovenska, ktorý odišiel z medzinárodného futbalu s obrancom Liverpoolu Martinom Schr r tel. Trvalo však mnoho rokov, kým sa v slovenskom systéme našlo pre Hamsika správne miesto.

Slovenskí fanúšikovia boli netrpezliví s Homsikom, ktorý bol dobre známy svojimi úspechmi v účesoch Neapol a Mohawk, a často sa mu vyčítalo, keď sa situácia zhoršila. Na prvých majstrovstvách sveta 2010 sa Slovensko dostalo do vedenia 93: 0 proti Novému Zélandu až do 93. minúty, len aby priznalo, že Hamšík nedokázal zabrániť prieniku kríža do šestnástky.

„Marek urobil chybu … mohol bezpečne kopnúť loptu, ale stratil ju, a potom sme súhlasili,“ uviedol krídelník Stanislav Zestak. Slovensko potom podľahlo Paraguaju, ale o postup do šestnástky prekvapivo porazilo Taliansko.

V priebehu rokov sa Homsik pohyboval okolo stredu poľa. V Neapole často pôsobil ako vysoko pokročilý stredopoliar, ale od roku 2008-12 bol trénerom Slovenska Vladimírom Weissom SR. Použil ho dokonca aj vľavo. Hamšík absolvoval medzinárodný debut v roku 2007, keď tréner Slovenska John Kozian chcel, aby bol defenzívnym stredopoliarom.

READ  Luxembursko vs Slovensko Tipy na predikciu a stávkovanie

„Videl som ho hrať ako druh 6 alebo 8 v Pruskom,“ hovorí. „Povedal by som, že to bol stredopoliar medzi boxmi, ktorý dokázal zvládnuť a prečítať si hru. Vedel, kedy má spomaliť hru a kedy použiť svoj prvý dotyk.“

Úlohou Kozulina je dohliadať na radikálnu generačnú premenu slovenského kádra, ktorý vynechal majstrovstvá sveta 2006, ale predstaviteľov Futbalovej federácie neurobila jeho túžbou vybudovať tím okolo Hamšíka nijakým dojmom.

„Marek nemá ani správne miesto v našom tíme do 21 rokov,“ hovorí Gossian. „Snažili sa mi v tom zabrániť. Povedali mi, že je veľmi arogantný, je to skvelý exhibičný odborník. Jeho futbalové kvality sú však oveľa väčšie ako táto postava okolo neho. Je ťažké ho zaradiť do národného tímu, ale ja stál za mojím nápadom a zavolal mu. „Je to jeden z najlepších výsledkov Gossiana.

Slovenskí fanúšikovia boli skeptickí. Väčšina ho nikdy nevidela hrať. Keď mal 17 rokov, Slovák opustil Bratislavu – bez toho, aby hrával slovenskú elitu – a pripojil sa k Serii B v Pruskom. „Slováci ho nevideli hrať,“ uviedol Kozian. Bol však ohromený, keď sledoval jeho pokrok.

Gossian nie je sám. V marci 2007 Prusko zvíťazilo nad Juventusom, ktorý odohral v Serii B, a Hamšík bol jedným z najlepších hráčov. Košele si vymenil so svojím hrdinom z detstva Powellom Netflixom, ktorý neskôr hovoril o Hamšíkovi ako o svojom nástupcovi. To leto kúpil Neapol Homsika.

Marek Hamšík oslavuje po skórovaní za Neapol proti Fiorentine v apríli 2015. Foto: Ciro de Luca / Reuters

Neapol sa ukázal ako klub jeho života. Dvakrát vyhral Coppa Italia, kapitánom sa stal v roku 2014 a zostal do roku 2019. Fanúšikovia ho milovali a vytvoril rekord v 520 hrách. Napriek maximálnemu úsiliu Netflixu Hamsik v roku 2015 odmietol ísť do Juventusu. „V Neapole som súčasťou komunity a rodiny, ktorá má v mojom srdci špeciálne miesto,“ uviedol Hamšík. „Potrebujem niečo iné ako peniaze a trofeje.“ Potrebujem niečo cítiť na svojej duši. ”Prekonal rekord v bodovaní klubu Diega Maradonu, ktorý nahradil Trice Mertens.

Napriek tomu vzťah s fanúšikmi Homsiku na Slovensku nebol vždy jednoduchý. „Zvyčajne ho videli iba v národnom tíme,“ hovorí Gossian. „Možno hral lepšie v zápase o Slovensko, ale celý tím bol sklamaný a kritika padla na Mareka. Väčšinu viny nesie obvykle ten hráč, ktorý vyniká.“

Keď John Cossack nastúpil na pozíciu trénera v SR 2013, nakoniec našiel pre Hamsika správnu rolu. Hráč dostal licenciu na točenie na 10. mieste – podobná postava, akú mal v Neapole – a Juraj Kukka, ktorý ťažil z prítomnosti stredopoliara medzi hráčmi.

Po kvalifikácii na majstrovstvá Európy 2012 a 2014 Hamsik priviedol Slovensko na Euro 2016, kde tím doma porazil Španielsko. Bol to vrchol pre túto generáciu. So Schr ல் tel v obrane a Homsikom v strede poľa skončilo Slovensko na posledných 16.

Marek Hamsik sa v kvalifikácii Euro 2020 sťahuje za Slovensko proti Chorvátsku
Marek Hamsik zasiahol proti Slovensku v kvalifikačnom kole Euro 2020 proti Chorvátsku. Foto: Emilio Andreoli / UFA cez Getty Images

Kozák uviedol, že Hamšík si zaslúžil „veľký klub“, ale keď Homsik opustil Neapol, bolo to pre Dalianovu profesionalitu. Klub sa trápil v čínskej superlige, pred tromi mesiacmi odišiel Homsik. Po neúspechu jeho prestupu do Slovinska nastúpil do IFK Getfork v nádeji, že sa kvalifikuje na euro. Po šiestich ligových zápasoch Homsik oznámil, že sa toto leto pripojí k DropsonSport.

Hamšík vylúčil dvoch slovenských priateľov kvôli ľahkému zraneniu lýtka, uviedol však, že si v pondelok zaslúži čeliť Poľsku. Ráta s ním tréner Stephen Tarkovič – bývalý Kozákov asistent. Slovensko má podobných záložníkov ako Ondrej Duda, ale Hamšík je nenahraditeľný a konečne sa ho slovenskí fanúšikovia naučili vážiť.

„Nikdy neodmietol hrať za národný tím,“ hovorí Gossian. „Je vzorom pre ostatných. Veľa hráčov sa vystriedalo v našom strednom pásme, ale Hamšík tu stále je. Stále ho potrebujeme. „

READ  Arsenal vstupuje do pretekov o PSG a Tottenham Hotspur: správy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close