Hlavné správy

Povolebné protesty sa zmenili na ohnivé nepokoje: USA a OSN požadujú upokojenie Kirgizska

Americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že pozorovateľská misia podporovaná Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) „sa z dôveryhodných zdrojov dozvedela o kupovaní hlasov, ktoré poznačili voľby“. „Kirgizský ľud musí rozhodnúť o svojej budúcnosti, zložení vlády a o tom, ako a kedy budú usporiadané voľby. Podporujeme ich zvrchovanosť a demokratickú formu vlády.“ uviedlo ministerstvo.

„Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadruje poľutovanie nad stratami na životoch a vyzýva všetkých zúčastnených, aby sa zdržali násilia.“ “ uviedol hovorca Guterresa Stéphane Dujarric. Guterres tiež vyzval všetky strany, aby viedli dialóg a dohodli sa na rezolúcii „v ústavnom rámci“. OSN je podľa neho pripravená poskytnúť svoju pomoc.

Zdroj: SITA / AP Photo / Vladimir Voronin

Situácia v Kirgizsku sa zhoršila v pondelok po oznámení výsledkov nedeľných parlamentných volieb. Nespokojní stúpenci zlyhávajúcich strán vyšli do ulíc na protest proti spôsobu a výsledku hlasovania a požadujú nové voľby. K tejto požiadavke neskôr pridali rezignáciu vedenia krajiny. Demonštranti v Biškeku podľa dostupných správ zaútočili v pondelok na niektoré vládne budovy a radnicu a prepustili viacerých politikov vrátane bývalého prezidenta Almazbka Atambajeva. V utorok večer demonštranti obsadili aj budovu parlamentu, v ktorej sídli aj vláda, starosta a generálny prokurátor.

Kirgizský pro-prezidentský predseda vlády Kubatbek Boronov v utorok rezignoval. Poslanci kirgizského parlamentu si následne za svojho nástupcu zvolili nacionalistického politika Sadyra Japarova, ktorého v pondelok demonštranti prepustili z väzenia. Kirgizské ministerstvo zdravotníctva v utorok ráno uviedlo, že strety medzi demonštrantmi a políciou si vyžiadali viac ako 590 ľudí a podľa agentúry Interfax jednu obeť.

V Kirgizsku vypukli protesty

Zdroj: SITA / AP Photo / Vladimir Voronin

Kirgizská ústredná volebná komisia v utorok zrušila výsledky nedeľných parlamentných volieb. Podľa svojho oznámenia teda rozhodla „v súvislosti s početnými porušeniami práva počas hlasovania a predvolebného obdobia“. Kirgizský prezident Sooronbay Zheenbekov v utorok označil protesty za pokus o uzurpovanie moci opozíciou.

READ  Palivové drevo späť ako energetická kríza hryzie - DW - 11.04.2022

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close