Hlavné správy

Pracovníci verejných médií na Slovensku štrajkujú proti vládnej cenzúre – JURIST

Zamestnanci Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), verejnoprávneho rozhlasového a televízneho vysielateľa na Slovensku išiel Trojhodinová prestávka v pondelok na protest proti vládnym plánom prepracovať vysielaciu službu. Zamestnanci RTVS tvrdia, že etická komisia umožňuje vláde ovplyvňovať spravodajstvo a iný mediálny obsah.

Pondelková prechádzka, Št Vôbec prvý Štrajk zamestnancov RTVS bol reakciou na návrh zákona ministerky kultúry Martyny Šimkovičovej, ktorý plánuje zmeniť názov vysielateľa na Slovenská televízia a rozhlas (STVR) a vymenovať nového riaditeľa prostredníctvom deväťčlennej rady – 4 volených ministerstvom. kultúry a 5 volených parlamentom. Ak bude návrh zákona schválený, bude schválený aj zákon odstrániť Doterajšieho generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja parlament zvolil do roku 2027.

Šimkovičová povedala, že nový návrh zákona Obnoviť Objektívnosť a pravdivosť verejnoprávneho vysielania. Na druhej strane Štrajkový výbor RDVS Povedal Plánované právne zmeny na Facebooku sa vyhrážajú Sloboda organizácie a sloboda prejavu.

Štrajk prichádza po tom, čo bol návrh zákona nedávno zmenený a doplnený po obvineniach organizácie Reportéri bez hraníc, že ​​porušuje § 5 zákona. Európsky zákon o slobode médií. Aj Európska federácia novinárov (EFJ). argumentoval Vo vyhlásení zverejnenom v pondelok návrh zákona počíta s politizáciou verejnoprávneho vysielateľa a podkopáva jeho nezávislosť.

Správa EFJ, podpísaná Medzinárodným inštitútom žurnalistiky a Európskym centrom pre slobodu tlače a médií, tiež zdôraznila, že „potreba pluralitných a nezávislých verejnoprávnych médií, ktoré uľahčujú diskusiu naprieč politickým spektrom v čase krízy, nikdy nebola po tom, ako bol v máji 2024 niekoľkokrát zastrelený slovenský premiér Robert Figo.

READ  Prezidentské voľby na Slovensku: Aké sú dôsledky senzačného víťazstva prozápadného kandidáta?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close