Hlavné správy

Premiér povedal, že Slovensko nebude implementovať nové migračné pravidlá EÚ

John Lopatka a Gabriela Pačinská

(Reuters) – Slovenský premiér Róbert Figo V utorok odmietol implementovať nový migračný systém EÚ vo svojej krajine, čo je znakom toho, že napätie okolo tejto záležitosti zostáva vysoké napriek tomu, že reforma bola po rokoch rokovaní vyriešená.

Nová dohoda o migrácii, ktorú minulý týždeň schválil Európsky parlament, sľubuje sprísnenie bezpečnostných a azylových postupov a zvýšenie príjmov na zníženie neželaného prisťahovalectva z Blízkeho východu a Afriky, čo je pre EÚ vysoká priorita.

Po ôsmich rokoch sporov medzi 27 členskými štátmi skupiny poskytuje dohoda krehkú rovnováhu práv a povinností medzi navštevujúcimi krajinami, ako je Taliansko, a bohatšími destináciami, ako je Nemecko.

EÚ ohlasuje veľké víťazstvo pred voľbami do Európskeho parlamentu v júni a rieši obavy občanov, že namiesto toho umožňuje krajinám, ktoré nechcú prijímať nových moslimov.

„V slovenskom prípade hovoríme jednoznačne, že nemôžete prikázať krajine, aby prijala 300 migrantov, o ktorých nič neviete, alebo aby zaplatila každému 20-tisíc eur,“ povedal Fico na tlačovej konferencii po návšteve ministerstva zahraničia.

„To nie je jednota, to je diktát,“ povedal Fico s tým, že jeho strana Smar-SSD a slovenská vládna koalícia budú v národnom parlamente hlasovať proti súvisiacim zákonom.

Na to, aby dohoda vstúpila do platnosti pre celú EÚ, je ešte potrebné, aby ju členské štáty opečiatkovali, pričom implementácia bude trvať dva roky.

Očakáva sa, že balík pri hlasovaní krajín EÚ získa potrebnú väčšinu, uviedol predstaviteľ, hoci konečný dátum ešte nebol stanovený a očakáva sa, že bude začiatkom mája.

Európska únia – bohatý blok s približne 450 miliónmi ľudí – sa snaží obmedziť nelegálne prisťahovalectvo, odkedy v roku 2015 prišlo cez Stredozemné more viac ako milión ľudí, väčšinou sýrskych utečencov.

READ  Fidži Slovensko Futbal U20 | Národný šport

Podľa údajov OSN ich tento rok zatiaľ dorazilo menej ako 48 000.

Varšava, Budapešť, Bratislava

Ficove vyjadrenia prišli po tom, čo Poľsko odmietlo pravidlá, podľa ktorých by sa medzi krajiny EÚ mala rozdeliť úloha prijímania utečencov a migrantov prichádzajúcich mimo bežných hraničných priechodov.

Proti bolo aj Maďarsko, uviedol minulý týždeň hovorca vlády s tým, že Budapešť považuje systém za „nefunkčný“.

„Nepodarí sa to,“ povedal Zoltan Kovacs novinárom.

Varšava, Bratislava a Budapešť sa nedostali do hlasovania, aby dohodu potopili samy.

Členské štáty, ktoré porušujú spoločné zákony, môžu byť stíhané výkonnou Európskou komisiou zhromaždenia a v konečnom dôsledku môžu byť pokutované Európskym súdnym dvorom, najvyšším súdom EÚ. Všetky tri krajiny tam predtým prehrali prípady prisťahovalectva.

Od prevzatia moci na Slovensku na štvrté volebné obdobie sa Fico vyjadril proti niektorým politikám EÚ, vrátane ruskej vojny na Ukrajine, ako aj snahy o väčšiu angažovanosť s Čínou.

Jeho zmeny v domácom súdnictve zároveň vyvolali obavy z poškodzovania demokracie na Slovensku, čo môže mať vplyv na financovanie krajiny s takmer 5,5 miliónmi obyvateľov EÚ.

(Správa Johna Lopatku v Prahe, Gabriely Bacsinskej a Neda Nostlingera v Bruseli; strih Alex Richardson)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close