Veda

Pri závažných reakciách na koronavírusy môže byť na vine neandertálska DNA

Tím odborníkov na genetiku neandertálcov skúmal reťazec DNA, ktorý bol spájaný s niektorými závažnejšími prípadmi Covid-19, a porovnal ho so sekvenciami, o ktorých je známe, že sa prenášali na žijúcich Európanov a Ázijcov od neandertálskych predkov.

Reťazec DNA sa nachádza na chromozóme 3 a tím výskumníkov v Európe spojil určité variácie v tejto sekvencii s rizikom vážnejšieho ochorenia ochorením Covid-19.

„Tu dokazujeme, že riziko predstavuje genomický segment … ktorý je zdedený od neandertálcov a nesie ho asi 50% ľudí v južnej Ázii a asi 16% ľudí v dnešnej Európe,“ uvádzajú Svante Paabo a Hugo Zeberg. Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu napísal v príspevok prijatý na uverejnenie v časopise Nature.

„Ukazuje sa, že tento génový variant zdedili moderní ľudia po neandertálcoch, keď sa krížili pred približne 60 000 rokmi,“ uviedol Zeberg vo vyhlásení.

„Dnes sú ľudia, ktorí zdedili tento génový variant, trikrát pravdepodobnejšie, že budú potrebovať umelú ventiláciu, ak sú infikovaní novým koronavírusom Sars-CoV-2.“

Paabo a Zeberg našli podobné variácie v DNA 50 000 rokov starej neandertálskej kostry nájdenej v Chorvátsku a niekoľkých z nich aj v kostrách nájdených na Sibíri.

Štúdie preukázali, že moderní ľudia sa pred desiatkami tisíc rokov krížili s neandertálcami a príbuzným druhom známym ako Denisovani. Štúdie odhadujú, že asi 2% DNA u ľudí európskeho a ázijského pôvodu možno vysledovať späť k neandertálcom.

„V súčasnosti nie je známe, aký znak v oblasti odvodenej od neandertálca prináša riziko závažného Covid-19 a či sú účinky ktoréhokoľvek z týchto znakov špecifické pre SARS-CoV-2, iné koronavírusy alebo iné patogény,“ napísali vedci .

„Na skutočnosti, že tento variant vznikol u neandertálcov, nie je nič medicínsky ani biologicky zvláštneho,“ uviedol pre CNN Dr. Jeffrey Barret, genetik z britského Sangerovho inštitútu, ktorý sa štúdie nezúčastnil.

READ  V čilskej púšti objavili fosíliu „lietajúceho draka“

„Ľudia majú veľkú genetickú rozmanitosť, z ktorých časť vznikla u našich predľudských predkov, časť v neandertálcoch, časť v čase, keď všetci starí ľudia žili v Afrike, a časť v poslednej dobe.“

Barret uviedol, že tento konkrétny úsek DNA vysvetľuje iba malé percento rozdielov v závažnosti ochorenia medzi pacientmi s koronavírusmi.

„Pokiaľ však ide o súčasnú pandémiu, je zrejmé, že tok génov od neandertálcov má tragické následky,“ uzavreli vo svojej štúdii Paabo a Zeberg.

Katie Hunt z CNN prispela k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close