Veda

Prichádza meteorický roj Geminid: čo vedieť

Meteorický roj Geminid je posledný v roku a podľa odhadov expertov bude hviezdnym pozorovateľom dávať skvelú šou.

Podľa EarthSky sa očakáva vrchol vo večerných hodinách medzi 13. a 14. decembrom, ale predchádzajúce noci (11. – 12. decembra a 12. decembra) by mohlo dôjsť k „slušnému rozstrekovaniu meteorov“ December 12-13), “dodala organizácia.

„Geminidi sú veľmi spoľahlivou sprchou, ak sledujete v najlepšiu nočnú dobu so stredom okolo druhej ráno pre všetky časti našej planéty a ak sledujete na tmavej oblohe,“ EarthSky napísal na svojej webovej stránke. „Meteory majú tendenciu byť odvážne, biele a rýchle. Táto sprcha dáva prednosť severnej pologuli Zeme, ale viditeľná je aj z južnej pologule. Kuriózna skalná kométa s názvom 3200 Phaethon je materským telesom tejto sprchy.“

Na tomto zloženom obrázku nasnímanom počas vrcholu meteorického roja Geminid v roku 2014 je zaznamenaných viac ako 100 meteorov (NASA / MSFC / Danielle Moser, meteorologický úrad NASA).

FIREBAL PRÍČINUJE VÝBOJ, ZRUŠUJÚCI AKTUALIZÁCIU V NOVOM YORKE: „VYZERALO SA AKO ZLATÝ KOVOVÝ BLESK“

Na vrchole sprchy je podľa informácií k dispozícii približne 120 meteorov Geminid za hodinu NASA. „Geminidy sú jasné a rýchle meteory a majú tendenciu byť žltej farby,“ napísala vesmírna agentúra na svojom webe.

EarthSky dodal, že najlepšie je pozorovať Geminidy okolo druhej ráno, pretože vtedy sa zdá, že meteory „vyžarujú“, pretože radiačný bod sprchy je najvyššie na oblohe. Je ich však možné vidieť už o 21:00 alebo 22:00, čo dáva príležitosť vidieť šou aj mladým divákom, dodala NASA.

Meteory Geminid raketovo prechádzajú slnečnou sústavou rýchlosťou približne 79 000 mph a bolo známe, že v minulosti produkovali ohnivé gule.

Ako sa tvoria meteory?

READ  3 prekvapivé spôsoby, ako môžu jesenné alergie ovplyvniť vašu rodinu

Meteor sa formuje, keď je meteoroid, druh vesmírnej skaly, ktorá sa odlomí od asteroid – skalné teleso obiehajúce okolo Slnka – vstupuje do zemskej atmosféry. Hneď ako vesmírne trosky prechádzajú, rozpadnú sa na to, čo vedci nazývajú „meteor“, ktorý sa potom vyparí a v dôsledku trenia sa na oblohe javí ako jasný pruh svetla.

„Vďaka svojmu vzhľadu nazývajú tieto pruhy svetla, ktoré niektorí ľudia nazývajú meteory„ padajúcimi hviezdami “,“ NASA vysvetľuje v blogovom príspevku. „Vedci však vedia, že meteory vôbec nie sú hviezdy – sú to len kúsky kameňa!“

Geminidské meteory

Väčšina meteorických rojov pochádza z komét, ale meteorický roj Geminid v skutočnosti pochádza zo spomínaného asteroidu 3200 Phaethon.

Tento asteroid, ktorým by mohla byť „mŕtva kométa“ alebo „skalná kométa“, podľa NASA trvá obeh okolo Slnka 1,4 roka. Na rozdiel od iných komét nemá chvost a jeho spektrum pripomína skalný asteroid a meteoroidy, ktoré sa rozpadajú a tvoria sprchu, sú hustejšie ako kometárne prachové vločky, vysvetlila NASA.

Prvýkrát bol objavený 11. októbra 1983 a je pomenovaný podľa postavy z gréckej mytológie, ktorá riadila Heliosov voz.

KLIKNUTÍM SEM ZÍSKATE APLIKÁCIU FOX NEWS

K tomuto príbehu prispeli James Rogers a Jennifer Earl zo spoločnosti Fox News.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close