Zábava

Profil Slovenska – Časová os – Správy BBC

Časová os hlavných udalostí

1918 – Habsburská ríša sa po porážke v 1. svetovej vojne zrútila. Spojením slovenských a českých krajín vzniklo Československo, ktoré sa stalo najdemokratickejším a najprosperujúcejším z nástupníckych štátov Habsburgovcov.

1939 – Samostatná Slovenská republika vznikla po tom, čo nacistické Nemecko a jeho spojenci rozdelili Československo. Čoskoro sa stáva nemeckým satelitným štátom.

1944 August- Slovenské národné povstanie vyústilo do nemeckej okupácie Slovenska, ktorá sa končí príchodom sovietskej armády a opätovným vznikom Československa v roku 1945.

1948-89 – Komunistická vláda.

1993 Január – Nezávislosť po rozpade Československa. Parlament zvolil za prezidenta Michala Kováča z Hnutia za demokratické Slovensko (MDS). Vladimír Mesiar z MDS je zároveň premiérom v koaličnej vláde.

1995 Marec – Podpísaná Zmluva o priateľstve a spolupráci s Maďarskom, ktorá zaručuje existujúcu hranicu a práva etnických menšín.

1995 November – Nový zákon obmedzujúci úradné používanie akéhokoľvek iného jazyka ako slovenčiny vedie k medzinárodnému odsúdeniu.

1998 Marec – Ústavná kríza, keď sa skončil mandát prezidenta Kováča a parlament sa nedokázal dohodnúť na nástupcovi, čo umožnilo pánovi Messiarovi prevziať prezidentské právomoci.

1998 Jún – Rozhodnutie spustiť prvý reaktor v jadrovej elektrárni Mochovce neďaleko rakúskych hraníc rozhnevalo Viedeň.

európska integrácia

1998 September/október – Mikuláš Dzurinda stojí na čele novej koaličnej vlády a sľubuje posilnenie demokracie a návrat Slovenska na cestu európskej integrácie.

1999 Január – Parlament ukončil takmer rok trvajúcu ústavnú krízu prijatím nového zákona, ktorý umožňuje priamo voleného prezidenta ľudom.

1999 Máj – Prozápadný kandidát Rudolph Schuster vyhral prvé priame prezidentské voľby.

2003 máj – Slováci v referende hlasujú za členstvo v EÚ. Volebná účasť je nad požadovaných 50 %.

2004 Február – Políciu a vojakov priviedli na potláčanie nepokojov v niektorých častiach východného Slovenska Rumuni protestujúci proti kráteniu dávok.

2004 Marec – Slovensko je prijaté do NATO.

2004 Apríl – Za prezidenta bol zvolený Ivan Kašparovič, ktorý v druhom kole volieb porazil bývalého premiéra Messiera.

2004 Máj – Slovensko sa stalo jedným z 10 nových štátov, ktoré vstúpili do Európskej únie.

2005 November – Slovensko sa pripojilo k Európskemu mechanizmu výmenných kurzov, ktorý je významným krokom na ceste k členstvu v eurozóne.

2006 Apríl – Dunaj sa vylieva z brehov a povodne.

2006 Jún – júl – Líder ľavicovej opozície Robert Figo sa stal premiérom v koaličnej vláde s Hnutím za demokratické Slovensko Vladimíra Mesiara a ďalšou pravicovou stranou.

2007 December – Slovensko stiahlo svojich posledných vojakov z Iraku.

Euro vstup

2009 Január – Slovensko prijalo euro.

2009 Apríl – Ivan Kašparovič porazil v druhom kole hlasovania stredopravú vyzývateľku Ivetu Radikovú a stal sa prvým prezidentom, ktorý vyhral znovuzvolenie.

2009 Júl – Slovenský parlament schválil nový jazykový zákon, ktorý umožňuje pokutovať za používanie jazykov menšín v budovách vlády. Maďarsko nový zákon odsudzuje a tvrdí, že diskriminuje maďarskú menšinu.

2010 Máj – Slovensko protestovalo proti rozhodnutiu maďarského parlamentu, ktorý umožnil etnickým Maďarom žijúcim v zahraničí požiadať o maďarské občianstvo. Hrozí, že odoberie slovenské občianstvo každému občanovi SR, ktorý požiada o dvojité občianstvo.

2010 Júl – Ivetu Radičovú z SDKÚ-DS vymenovali po júnových parlamentných voľbách za premiérku do vedenia stredopravej vlády štyroch strán.

2012 Marec – Smar, ľavicová opozičná strana vedená bývalým premiérom Robertom Ficom, suverénne zvíťazila vo všeobecných voľbách a obsadila polovicu kresiel v parlamente.

Odohráva sa vpravo

2013 November – Líderka krajne pravicovej protirómskej strany Naše Slovensko Marion Kotleba vyhrala krajské voľby ako županka Banskobystrického kraja.

2014 Marec – Nezávislý kandidát Andrzej Kiska porazil v prezidentských voľbách Roberta Fica.

2014 – P. Fico odsúdil sankcie EÚ voči Rusku za anexiu Krymu, čo odráža dlhodobú politiku jeho vlády voči Rusku.

zdroj obrazu, Dobré obrázky

popis obrázku,

Politici EÚ odsúdili zabitie investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v roku 2018 a vyhlásili, že žiadna demokracia nemôže prežiť bez slobodnej tlače.

2015 – Pán Figo sa rozhodne stavia proti kvótam EÚ na migrantov.

2016 Marec – Ficova strana Šmar sa po parlamentných voľbách stala najväčšou stranou, ktorej dominovala téma migrantov, ale stratila väčšinu. Krajne pravicová strana Naše Slovensko na čele s Marianom Kotlebom sa po prvý raz dostáva do parlamentu.

2018 Február – Investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kužnírová sú zastrelení. Podal sťažnosť proti údajnému daňovému podvodu s ministrom vnútra.

2018 Marec – Robert Figo odstúpil po kauze Guciak. Ujal sa ho jeho zástupca Peter Pellegrini.

2019 Marec – Proeurópska opozičná kandidátka Zuzana Čaputová porazila v druhom kole prezidentských volieb v marci 2019 vládneho Maroša Ševčoviča. Funkcie sa ujme v júni.

2020 Marec – Protikorupčná strana Obyčajní ľudia (OĽaNO) Igora Matoviča vytvorila po víťazných voľbách minulý mesiac stredopravú koalíciu.

2021 Apríl – Minister financií Heger nastupuje do čela vlády v snahe vyriešiť krízu pri riešení pandémie Covid-19.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close