Zábava

Proruské víťazstvo v slovenských voľbách je pre Ukrajinu červenou vlajkou

30. septembra vyhrala parlamentné voľby Strana Smar bývalého slovenského premiéra Roberta Fica so ziskom 22,9 percenta hlasov. Kreslá v Národnej rade. Ak Smar vyhrá, môže to priniesť zásadný posun v podpore Ukrajiny Ukrajine.

„Ak sa Smer dostane do vlády, tak na Ukrajinu náboje nepošleme,“ sľúbil Fico pred hlasovaním.

Ficova rétorika je v ostrom kontraste s politikou zdanlivo naklonenej odchádzajúcej koalícii s Kyjevom, ktorá v prvých 19 mesiacoch totálnej vojny poslala Ukrajine priamu vojenskú pomoc vo výške 700 miliónov dolárov.

„Slovensko vytvára precedens, keď presúva svoje sovietske dedičské vybavenie na Ukrajinu,“ povedal Mathieu Troin, hosťujúci kolega z Centra pre medzinárodné a strategické štúdie. Newsweek.

Prvého októbra, deň po slovenských parlamentných voľbách, získal prvé miesto vedúci kandidát strany Smer Robert Figo, Smer so ziskom takmer 23 percent hlasov. Smer kandidoval na proruskej, protieurópskej platforme, ktorá obsahovala požiadavky na okamžité ukončenie slovenskej vojenskej pomoci Ukrajine. Ak má však vzniknúť vládna koalícia, Smar musí získať podporu koaličných partnerov. Janos Kummer/Getty Images
Janos Kummer/Getty Images

Počnúc dňami po zjavnej ruskej invázii na Ukrajinu 24. februára 2022 začalo Slovensko posielať vojenskú pomoc vrátane 120 mm delostreleckej munície, protitankových rakiet a systému protivzdušnej obrany S-300. V apríli 2023 dokončila Bratislava presun 13 lietadiel MiG-29 do Kyjeva. Spojené štáty na oplátku prisľúbili, že Slovensku pomôžu pri zásobovaní zbraní západnej výroby v hodnote 1 miliardy dolárov.

Aj keby sa však Figo a jeho strana Smar ukázali ako schopní vytvoriť parlamentnú koalíciu, posun v slovenskej podpore Ukrajine bude skôr rétorikou ako vecnou.

„Realita je taká, že Slovensko už do značnej miery vyčerpalo svoju kapacitu zásobovať Ukrajinu dodávkami z predvojnových zásob,“ vysvetlil Troin a dodal: „Keď Fico povie, že Slovensko prestane Ukrajine poskytovať vojenskú podporu, v skutočnosti to neoznámi. Dokonca aj za vlády naklonenej Ukrajine v Bratislave materiálne Zmena oproti tomu, čo sme videli.“

READ  Sajfa: Nechcem bagatelizovať covid, ale keby som tento stav pocítil pred rokom, ochrnul by som a šiel do roboty (Rozhovor)

Slovensko sa nachádza v podobnej situácii so stíhačkami MiG-29 zo sovietskej éry, vrátane viac ako 300 tankov domácej výroby odoslaných počas vojny na Ukrajinu. Vlastný arzenál.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki 20. septembra v rozhovore pre domácu televíziu pred parlamentnými voľbami 15. októbra neslávne povedal: „Už neprenášame zbrane na Ukrajinu, pretože teraz vyzbrojujeme Poľsko. Modernejšie zbrane.“

No hoci nárast napätia medzi Ukrajinou a vznikajúcimi západnými politickými stranami pravdepodobne nebude mať okamžitý vplyv na bojisko, predstavuje znepokojujúci trend.

„Celé mesiace, keď Maďarsko ako jediné ponúklo Ukrajine otvorenú podporu, to znamenalo izoláciu,“ povedal Drouin. „Inde v strednej Európe však vidíme znepokojujúce spolitizovanie otázky podpory Ukrajine.“

Tento trend nie je zjavný len v Európe. Minulý týždeň vo Washingtone dohoda, ktorú dosiahli predstavitelia Kongresu s cieľom vyhnúť sa odstaveniu vlády, neposkytla Ukrajine dodatočnú pomoc vo výške 24 miliárd dolárov.

„Vidíme, že podpora pre Ukrajinu v USA sa stáva politickou diskusiou,“ poznamenal Derouin. „V porovnaní s tým, čo sa deje vo Washingtone a vo Varšave, je politický vývoj v Bratislave relatívne menej dôležitý.“