Hlavné správy

Proúnijný diplomat porazil v prvom kole koaličnú stálicu – POLITICO

„Musím úprimne povedať, že som mal osloviť viac voličov, ktorí podporili vládne strany,“ povedal Gorkoc, keď z jeho bratislavského volebného štábu zverejnili prvé sčítanie. „Je jasné, že nie sú spokojní s tým, ako táto vláda vládne a kam berie Slovensko.“

Pellegrini je predsedom parlamentu od vlaňajších septembrových parlamentných volieb, v ktorých jeho strana Hlas skončila na treťom mieste za Šmarom (Smer) premiéra Roberta Fica. Spolu s nacionalistickým mladším partnerom SNS ich vláda pristúpila k ukončeniu vojenskej podpory pre Ukrajinu a zníženiu usmernení a premlčacích lehôt za korupčné trestné činy.

Pellegrini bol v minulosti slovenským premiérom v roku 2018 po tom, čo bol Fico nútený odísť pre škandál okolo vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kužnírovej.

„Vychutnajme si túto skúsenosť,“ povedal Pellegrini po sobotňajšom uzavretí hlasovania. Predseda, ktorý pred prvým kolom súhlasil len s jednou debatou s Korgokom, prisľúbil, že pred druhým kolom bude mať so svojím súperom „veľa súbojov“.

Ústava krajiny z roku 1993 udeľuje prezidentovi prevažne ceremoniálne právomoci, vrátane podpisovania zákonov (parlament v Bratislave môže prehlasovať prezidentovo veto schválením zákonov druhýkrát), schvaľovania a menovania ministrov kabinetu a šéfa rozviedky SIS v krajine. Verejné ospravedlnenie.

Počas troch desaťročí nezávislosti krajiny však mala prezidentská moc z veľkej časti korene v jeho mäkkej moci ako hrádze proti demokratickému spiatočeniu. Inauguračný prezident Michael Kováč sa napríklad stal ohniskom protestov proti gangu z 90. rokov, ktorého bezpečnostné zložky uniesli Kováčovho syna a poslali ho do Rakúska v kufri auta, kde mal čeliť obvineniam z medzinárodných podvodov (neskôr stiahnuté).

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close