Veda

Prvé obrázky „kozmického webu“ odhaľujú skryté trpasličie galaxie

Kozmologické modely už dávno predpovedali existenciu vlákien – plynu, v ktorom sa formujú galaxie -, ale niektoré obrázky sa pri tejto udalosti nezachytili, s výnimkou okolia kvazaru, ktorý sa nachádza v stredoch niektorých galaxií. Tie sú vysoké -jasnosť nebeských telies.

Pomocou 3D spektrografu známeho ako Nástroje MUSE, Je zriadené pri Európskom južnom observatóriu Veľmi veľký ďalekohľad V Čile vedci po prvýkrát pozorovali vlákna kozmického webu a odhalili množstvo „nemodifikovaných“ trpasličích galaxií ukrytých v hlbinách vesmíru. Prístroj má nízky názov pre viacjednotkový spektroskopický prieskumník.

Kozmický web je stavebným kameňom vesmíru – pozostáva predovšetkým z tmavej hmoty a je naplnený plynom – a na ktorom sa formujú galaxie.

Vedci pomocou prístroja MUSE študovali pole na oblohe, ktoré sa nazýva Hubblove ultra hlboké pole, a to 140 hodín za osem mesiacov. Tento región je miestom, kde sa doteraz našli najhlbšie obrázky vesmíru.

„Galaxie v študijnom nebi a vo vesmíre nie sú všade rovnomerne rozložené,“ uviedol pre CNN vedúci autor štúdie Roland Bacon, astrofyzik a výskumník, vo francúzskom Centre de Recherche Astrophysic de Lyon.

„V ranných dobách vesmíru sa galaxie formujú prostredníctvom plynu. Plyn, väčšinou vodík, je palivo, ktoré formuje hviezdy a nakoniec galaxie,“ vysvetlil. „Galaxie sa vytvoria v týchto veľmi dlhých plynových vláknach.“

Bacon uviedol, že existujú určité nepriame dôkazy o tom, že v oblasti sa nachádza plyn. Keď tím študoval kvazary, zistili, že niekedy je svetlo nejasné, o čom sa domnievali, že je to kvôli prítomnosti plynu.

Tímová analýza obrazov zachytených ďalekohľadom odhalila svetlo z vodíkových vlákien.

„Najlepšie vysvetlenie je, že svetlo, ktoré vidíme zo snímok, nie je spôsobené ultrafialovým pozadím – pochádza z miliárd malých galaxií, ktoré sa nazývajú trpasličie galaxie,“ uviedol Bacon.

Prúd asi 500 hviezd v Mliečnej ceste je v skutočnosti rodina

Naša veľká galaxia, Mliečna cesta, obieha okolo viac ako 50 ďalších menších galaxií vrátane trpasličích galaxií.

READ  Crew-Dragon prekonáva rekord v najdlhšom lete americkej kozmickej lode s hodnotením človeka - Spaceflight Now

Zatiaľ čo v Mliečnej ceste sa dnes nachádza 200 až 400 miliárd hviezd, trpasličie galaxie majú 100 až niekoľko miliárd.

Trpasličie galaxie sa spojili v ranom vesmíre a vytvorili väčšie galaxie, ktoré ho dnes obývajú, vrátane Mliečnej dráhy.

„Tieto galaxie nevidíme, pretože sú vnútorne slabé a ďaleko: vidíme ich 2 miliardy rokov po Veľkom tresku – vo vzdialenosti 11 miliárd svetelných rokov. Existuje však veľa tých, ktoré integrujeme. Vidíme. nimi vyrobené svetlo, “uviedol.

Štúdia bola publikovaná v časopise Astronómia a astrofyzika.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close