Veda

Hubbleov teleskop odhaľuje staroveké dôkazy o splynutí galaxií

Táto snímka Hubbleovho vesmírneho teleskopu zobrazuje guľovú hviezdokopa NGC 2005. Nachádza sa asi 750 svetelných rokov od stredu Veľkého Magellanovho mračna a asi 162 000 svetelných rokov od Zeme. Táto hviezdokopa je príkladom starodávnych kozmických štruktúr obsahujúcich potenciálne milióny starých hviezd, ktoré poskytujú pohľad podobný fosíliám na Zemi, ktoré odhaľujú vlastnosti starých hviezd. Poďakovanie: ESA/Hubble a NASA, F. Niederhofer, L. girardi

NGC 2005, guľová hviezdokopa vo Veľkom Magellanovom mračne, slúži ako dôležitý dôkaz podporujúci teóriu vývoja galaxií prostredníctvom zlúčenia.

Tento hypnotizujúci obraz Hubblov vesmírny teleskop Zahŕňa guľovú hviezdokopa NGC 2005. Aj keď to samo o sebe nie je nezvyčajné, vo vzťahu k okoliu je to zvláštnosť.

NGC 2005 sa nachádza približne 750 svetelných rokov od srdca Veľkého Magellanovho mračna (LMC). GalaxiaJe to najväčšia satelitná galaxia Mliečnej dráhy a nachádza sa asi 162 000 svetelných rokov od samotnej Zeme. Guľové hviezdokopy sú husto zabalené hviezdokopy, ktoré môžu produkovať tisíce alebo dokonca milióny hviezd. Ich hustota znamená, že sú pevne viazané gravitáciou, a preto sú veľmi stabilné. Táto stabilita prispieva k ich dlhovekosti: guľové hviezdokopy môžu byť staré miliardy rokov, a preto často obsahujú veľmi staré hviezdy.

Preto štúdium guľových hviezdokôp vo vesmíre môže byť trochu ako štúdium fosílií na Zemi: kde fosílie poskytujú informácie o charakteristikách starých rastlín a živočíchov, guľové hviezdokopy vrhajú svetlo na charakteristiky starých hviezd.

Súčasné teórie vývoja galaxií predpovedajú, že galaxie sa navzájom spájajú. Všeobecne sa verí, že relatívne veľké galaxie, ktoré vidíme v modernom vesmíre, vznikli zlúčením menších galaxií. Ak je to správne, astronómovia by očakávali, že uvidia dôkaz, že najstaršie hviezdy v blízkych galaxiách vznikli v rôznych galaktických prostrediach. Vzhľadom na to, že staroveké hviezdy sa nachádzajú v guľových hviezdokopách a vďaka svojej stabilite sú vynikajúcim laboratóriom na testovanie tejto hypotézy.

READ  Brazílsky počet obetí Kovid-19 dosiahol najvyšší denný rekord

NGC 2005 je jednou z takýchto guľových hviezdokôp a jej existencia poskytla dôkazy na podporu teórie vývoja galaxií prostredníctvom zlúčenia. V skutočnosti je chemické zloženie hviezd NGC 2005 odlišné od zloženia hviezd LMC. To naznačuje, že LMC sa niekde vo svojej histórii spojila s inou galaxiou. Táto iná galaxia sa už dávno zlúčila a inak sa rozptýlila, ale NGC 2005 zostáva pozadu ako staroveký svedok zlúčenia, ktoré už dávno prešlo.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close