Veda

Prvý prototyp vesmírnej lode SpaceX z vysokej výšky práve „prešiel testom kryopriepustnosti“

Generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX Elon Musk hovorí, že prvý prototyp hviezdnej lode vo vysokej nadmorskej výške – známy ako SN8 – práve „prešiel testom kryopriepustnosti“ v južnom Texase, čo v blízkej budúcnosti potenciálne spôsobí, že loď bude testovaná na ~ 15 km.

Medzitým astronaut NASA Bob Hines nedávno prekonal továreň SpaceX v Boca Chica v štáte Texas Starship s niekoľkými krajanmi a ponúkol vynikajúci letecký pohľad na rušné zariadenia spoločnosti uprostred kritickej testovacej kampane Starship SN8.

Hinesovi sa podarilo zachytiť Mesiac po boku jedného z cvičných prúdov T-38, ktoré astronauti NASA bežne používajú na výcvik a cestovanie, čo pripomínalo, že Spoločnosť SpaceX získala 135 miliónov dolárov na stavbu Lunar Starship ktoré by sa jedného dňa mohli vrátiť ľuďom k osamelému spoločníkovi Zeme. Pravdepodobne so zapojením NASA alebo bez nej je produkčný a testovací program prototypu Hviezdnej lode SpaceX hlboko uprostred, ktorý priamo určí, či a kedy spoločnosť navštívi – a pristane – Mesiac a Mars.

Pozoruhodný letecký pohľad na vesmírnu loď Boca Chica v Texase, ktorú zachytil jeden z astronautov NASA, ktorí by sa jedného dňa mohli vydať na vesmírnu loď na Mesiac. (Bob Hines – NASA)

Počas posledných troch dní SpaceX postupne prešla svojimi krokmi Starship SN8 – prvý prototyp určený na testovanie letov vo vysokých nadmorských výškach, počnúc zdanlivo prerušeným testom „kryoodolnosti“ 5. – 6. októbra. Počas prvého pokusu sa zdalo, že SpaceX pred opätovným otvorením diaľnice natlakuje časť raketovej nádrže studeným plynným dusíkom a možno malým objemom tekutého dusíka. Hviezdna loď SN8 tiež ovládla svoje veľké zadné klapky vlastnou silou prvýkrát 4. októbra a SpaceX odvtedy vykonala niekoľko ďalších testov aktivácie.

READ  Nová štúdia z University of Edinburgh ukazuje, že záhradníctvo udržuje mozog zdravý v starobe.

O 24 hodín neskôr sa SpaceX pokúsila znova, tentoraz úspešne naplnila nádrže na kvapalný kyslík a metán hnacej látky Starship SN8 asi tisíckou ton (2,2 milióna libier) tekutého dusíka – používa sa na simuláciu veľmi nízkych teplôt kryogénnej pohonnej látky bez rizika katastrofický požiar alebo výbuch. Po kryo záťaži sa SpaceX údajne pokúsil natlakovať nádrže rakety na svoje hranice, ale test bol zastavený o niečo kratšie, keď Starship SN8 odpružil „malý únik… blízko úchytov motora“ po dosiahnutí tlaku 7 barov (~ 100 psi).

Presne, ako Musk predpovedal, sa spoločnosti SpaceX zjavne podarilo opraviť menší únik za menej ako 24 hodín a tretie kolo kryoprotestovania Starship SN8 začalo neskoro 7. októbra. Raketa bola opäť plne nabitá kvapalným dusíkom a strávila asi 2 až 3 hodiny pod kryogénnym tlakom, pretože SpaceX pravdepodobne namáhala štruktúru ťahu („ťahový puk“) simuláciou ťahu motorov Raptor pomocou hydraulických piestov. Neudialo sa nič neobvyklé a Musk zatiaľ musí test komentovať, čo naznačuje, že veci šli z veľkej časti podľa plánu.

Je zaujímavé, že sa SpaceX 8. až 9. októbra pripravil na štvrtú noc kryogénneho testovania. Nie je celkom prekvapujúce, že by spoločnosť chcela čo najskôr vyskúšať prvú hviezdnu loď vyrobenú predovšetkým z novej oceľovej zliatiny. Ak štvrtá testovacia noc SN8 prinesie uspokojivé výsledky a SpaceX bude menej znepokojený únikom zisteným počas druhého kola testovania, spoločnosť by mohla byť pripravená na inštaláciu troch motorov a pokus o prvý statický požiarny test multi-Raptor vôbec.

Aktualizácia: Generálny riaditeľ SpaceX Elon Musk hovorí, že Starship SN8 Testom „prešiel kryopriepustnosťou“, s najväčšou pravdepodobnosťou sa raketa postavila na prvý pokus o trojitý statický oheň, ktorý sa kedy pokúsil. Ak SN8 prejde statickým požiarnym testom, bude s najväčšou pravdepodobnosťou vybavený predným kužeľom a prednými klapkami a pokúsi sa o ďalší trojmotorový statický oheň pomocou menších palivových nádrží s hlavičkou, čo ho nakoniec pripraví na podporu prvej letovej skúšky hviezdnej lode vo vysokých výškach. prototyp, ak všetko pôjde podľa plánu.

Navštívte informačné vestníky spoločnosti Teslarati pre rýchle aktualizácie, perspektívy na zemi a jedinečné pohľady na procesy štartu a obnovy rakiet SpaceX.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close