Veda

„Raz za milión rokov“ – Vedci objavili v Maroku zvláštne fosílie dinosaura kačice

Mincaria bata mala veľkosť poníka (dĺžka 3–4 m) a podobala sa európskemu druhu dinosaura kačica. Poďakovanie: Raul Martin

Medzinárodný tím vedcov objavil v Maroku fosílie dinosaura kačica veľkého poníka. Ich analýza odhaľuje prekvapivé spojenie medzi dinosaurami z Európy a Afriky.

Ako sa skupina kačacích dinosaurov, ktorá sa vyvinula v Severnej Amerike, ocitla v Maroku? Na konci kriedový období, pred 66 miliónmi rokov, v dôsledku vyššej hladiny morí a rozpadu superkontinentu Pangea sa Afrika stala samostatným ostrovným kontinentom. Zo všetkých strán ho obklopovala voda.

Pred niekoľkými rokmi sa však v Afrike našli pozostatky člena rodiny dinosaurov kačacích zobákov – skupiny, ktorá sa vyvinula v Severnej Amerike –, čo vyvoláva otázky, ako sa tam dostali.

Nové poznatky z vedeckých správ

Teraz bola zverejnená nová štúdia vedecká správa Ukazuje sa, že kačacie zobáky nielenže dokázali prekonať Tethysské more, ale po kolonizácii Afriky sa stali veľmi rôznorodými, pričom najmenej tri druhov Obýval severnú Afriku na konci kriedy.

Marocké fosílie odhaľujú nový druh dinosaura kačica, povedz minkarii, ktorý bol dlhý asi 3-4 metre a vážil asi 250 kg, približne ako poník. Aj keď bolo zviera podľa štandardov kačacích zobákov malé, kosti lebky boli pevne spojené, čo dokazuje, že je zrelé.

fosílny mozgový prístrešok kačica

Fosília mozgu kačica zobáka. Poďakovanie: Dr. Nick Longrich

Anatómia nového kačica sa veľmi podobá na európsky druh, čo naznačuje, že kačacie zobáky migrovali alebo plávali cez niekoľko stoviek kilometrov otvorenej vody, aby sa usadili v severnej Afrike. Okrem toho väčšie kosti naznačujú tretí a väčší druh, dlhý asi 5–6 metrov.

Štúdiu vykonal Dr Nicolas Longrich z Katedry biologických vied a Milner Center for Evolution na University of Bath, Xabier Pereda-Suberbiola z University of Baskicko, Nathalie Bardet z Muséum National d'Histoire Naturelle. a Nour-Eddine Jalil z Muséum National d'Histoire Naturelle a Prírodovedného múzea v Marrákeši, Univerzita Kadi Ayyad.

Pochopenie Minkaria Bata a jeho ekosystému

Bol pomenovaný nový dinosaurus povedz minkarii (V arabčine znamená „zobák“ a „kačica“). Minkariya Je veľmi podobný jedinému predtým známemu africkému kačaciemu zobákuAjnabia OdyseusTvar čeľustí a zubov je však odlišný, čo naznačuje, že išlo o iný druh a pravdepodobne zaujímal iný ekologický výklenok.

Obaja Minkariya A Ajanabiya Patrili do podčeľade Lambeosaurinae, skupiny kačacích zobákov známych pre svoje prepracované hrebene hlavy. Tieto hrebene neboli len na parádu; Mali dlhé nosové priechody, ktoré mohli rezonovať ako rohy.

„Pravdepodobne to boli hlasné zvieratá,“ povedal doktor Longrich, ktorý viedol štúdiu. „Moderné vtáky volajú, aby našli partnerov alebo vyhlásili územie. Ale najmä v kŕdľoch sú hlasné – kŕdeľ plameniakov alebo hniezdna kolónia pelikánov je mimoriadne hlučná, neustále komunikuje.

„Takže je možné, že ako vtáky, aj tieto kačacie zobáky boli spoločenské zvieratá.“

Mozog je tiež veľký podľa štandardov dinosaurov, čo je charakteristika spojená so spoločenskými zvieratami, ako sú vrany a primáty.

Dr Longrich povedal: „Kŕdle týchto malých kačíc, ktoré sa pred 66 miliónmi rokov pohybovali na pobreží Maroka, boli pravdepodobne veľmi hlasné, hlučné kŕdle – alebo stáda, ak chcete.“

Minkariya bolo malé zviera, ale kosti okolo mozgu boli pevne zbalené a čiastočne zrastené, čo naznačuje, že išlo o úplne dospelého dospelého. Iné marocké druhy, Ajanabiya, mala približne rovnakú veľkosť. Tím tiež študoval väčšie kosti, vrátane ramennej kosti a stehennej kosti, čo naznačuje tretí, väčší druh.

„Nielenže sa kačacie zobáky podarilo dostať do Afriky na konci kriedy, ale akonáhle dorazili, rýchlo sa vyvinuli a diverzifikovali, aby využili otvorené priestory,“ povedal Longrich.

dôležitosť objavovania

Na konci kriedy bola hladina morí vysoká, zaplavila väčšinu kontinentov a zemská pevnina sa rozpadla v dôsledku rozpadu Pangey a kontinentálneho driftu. Afrika tak osamela plávala v oceáne, ostrovný kontinent podobný modernej Austrálii. Vyvíjajúcim sa dinosaurom sa však nejakým spôsobom podarilo dostať do Afriky dlho po strate kontaktu so zemou.

READ  Jedinečné vnímanie neurónových sietí: Dekódovací stroj vs. ľudské zmyslové rozpoznávanie

„Je extrémne nepravdepodobné, že by dinosaury mohli prejsť cez vodu, aby sa dostali do Afriky,“ povedal Longrich, „ale nemožné nie je nemožné. A ak bude dostatok času, aj nemožné veci sa stanú možnými. Kúpte si žreb do lotérie každý deň, a ak budete čakať dostatočne dlho , ty vyhráš.

„Tieto morské prechody sa môžu stať raz za milión rokov, ale krieda trvala asi 100 miliónov rokov. „V tom čase sa stane veľa zvláštnych vecí – vrátane dinosaurov prechádzajúcich cez oceán.“

Povedal, že moderné zvieratá boli niekedy videné robiť nezvyčajné námorné plavby. V dôsledku hurikánu v Karibiku bol leguán odplavený stovky kilometrov na ďalší ostrov. Korytnačku z ostrova Aldabra vyplavilo more a odplavilo ju 700 kilometrov na pobrežie Tanzánie. Jelene, slony a hrochy priplávali na ostrov Kréta v dobe ľadovej.

„Tieto kačacie zobáky sú pravdepodobne najúžasnejším objavom mojej kariéry,“ povedal Longrich. „Keby ste sa ma spýtali, aké dinosaury nájdeme v Afrike, káčer je to posledné, čo by som si predstavoval, nehovoriac o troch druhoch.

„Vo fosílnych záznamoch je stále veľa neznámych, ale ak by nebolo, nemuseli by sme zbierať fosílie.“

Dr Nour-Eddine Jalil z Prírodovedného múzea a Univerzity Cadi Ayyad v Paríži povedal: „Fosforečnany v Maroku ponúkajú nové obrazy minulej biodiverzity v kritickom období v histórii života, v posledných okamihoch veku dinosaurov.“ Ohlásenie novej éry, diverzifikáciou cicavcov.

,Minkariya A jeho príbuzní sú hráči, o ktorých by sme si pred pár rokmi ani nepredstavovali, že budú v tom čase na africkom kontinente.

„Napriek ich morskému pôvodu patria medzi tieto fosfátové zvyšky z Maroka tiež chrbtice Kto žil na zemi. Sú jedným z mála okien na suchozemských ekosystémoch v Afrike. Pozostatky dinosaurov naznačujú veľkú rozmanitosť, sú zastúpené všetky tri hlavné skupiny dinosaurov, abelisauridské mäsožravce a sauropodné a ornitské bylinožravce.

READ  Obrovský meteorický kráter objavený pod grónskym ľadom je starší, než sa predpokladalo

Referencia: „Nový malý dinosaurus kačice (Hadrosauridae: Lambeosaurinae) z Maroka a diverzita dinosaurov v neskorom Maastrichtsku v severnej Afrike“ ​​Nicholas R. Longrich, Xabier Pereda-Suberbiola, Nathalie Bardet a Nour-Eddine Jalil, 13. februára 2024, vedecká správa,
DOI: 10.1038/s41598-024-53447-9

Štúdia bola financovaná Európskym fondom regionálneho rozvoja a Ministerstvom vedy a inovácií.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close