Svet

Rekord USA: Hlasovacie lístky odovzdali takmer štyri milióny Američanov

Štyri týždne pred voľbami hlasovalo viac ako 3,8 milióna Američanov. Výrazne tak prekročili podľa údajov približne 75 000 hlasov odovzdaných v rovnakom období predchádzajúcich prezidentských volieb „Volebný projekt USA“, ktorá zhromažďuje údaje od skorého hlasovania.

Zvýšenie počtu hlasov hlasujúcich poštou súvisí s rozšírenými možnosťami tejto formy hlasovania, ktorú zaviedlo niekoľko štátov USA počas pandémie koronavírusov, vysvetľuje vedúci projektu Michael McDonald z University of Florida. „Nikdy sme nevideli toľko ľudí voliť tak skoro pred voľbami,“ McDonald citovala agentúra Reuters. „Ľudia môžu hlasovať, keď sa rozhodnú. Vieme, že veľa ľudí sa rozhodlo už dávno a už má názor na (prezidenta) Trumpa,“ doplnené.

Podľa predbežných výpočtov mohlo vo voľbách v USA voliť až asi 150 miliónov Američanov, uviedol McDonald. To by predstavovalo asi 65 percent oprávnených voličov a bola by to najvyššia účasť v amerických prezidentských voľbách od roku 1908. Demokratický kandidát Joe Biden vedie v národných prieskumoch verejnej mienky konzervatívca Donalda Trumpa, v kľúčových krajinách je však situácia menej jasná, o ktorých môžu rozhodnúť o výsledku volieb, vysvetľuje agentúra Reuters.

READ  Vedúci predstavitelia multilaterálnych rozvojových bánk skúmajú odstránenie medzery vo financovaní prírody a vody

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close