Veda

Rekordná čierna diera objavená teleskopmi Webb a Chandra

Pomocou nie jedného, ​​ale dvoch výkonných vesmírnych teleskopov NASA astronómovia objavili čiernu dieru tak vzdialenú, že môže odhaliť, ako sa vytvorili niektoré z prvých supermasívnych čiernych dier.

Výskumníci skombinovali údaje z NASA Chandra

Bol publikovaný výskum uskutočnený pomocou teleskopov NASA pod vedením Akosa Bogdana s Harvardským a Smithsonovým centrom pre astrofyziku. prírodná astronómia v pondelok.

Čierna diera bola nájdená v galaxii UHZ1. NASA uviedla, že je ťažké ho identifikovať, pretože je skrytý medzi zhlukom galaxií asi 3,5 miliardy svetelných rokov od Zeme. Webbove údaje však odhalili, že mladá čierna diera v UHZ1 bola od Zeme vzdialená 13,2 miliardy svetelných rokov.

Supermasívne čierne diery: aké sú veľké?

Výskumný tím astronómie nadviazal na údaje Webba s Chandrou na detekciu prehriateho plynu emitujúceho röntgenové lúče. Astronómovia tvrdia, že ide o známku rastúcej supermasívnej čiernej diery.

Zostáva záhadou, ako čierne diery vznikajú a rastú tak rýchlo

Tento objav je vzrušujúci pre výskum čiernych dier, pretože o týchto záhadách vesmíru je stále veľa neznámeho. Astronómovia veria, že čierne diery vznikli počas prvej miliardy rokov po Veľkom tresku.

Väčšina galaxií, ak nie všetky, má vo svojom strede supermasívnu čiernu dieru, ale stále nie je známe, ako sa začnú formovať a dosahovať obrovskú hmotnosť tak skoro po Veľkom tresku.

READ  „predĺženie času“ – naše vnímanie času sa spomalilo

„Existujú fyzikálne limity toho, ako rýchlo môžu čierne diery rásť, keď sa vytvoria, ale tie, ktoré sa narodia masívnejšie, majú náskok. Je to ako zasadiť stromček a sledovať, ako z neho vyrastie strom v plnej veľkosti.“ Trvá menej času „Začnete len s jedným semiačkom,“ povedal spoluautor štúdie Andy Golding z Princetonskej univerzity.

Astronómovia používajú hmotnosť nášho Slnka ako mieru čiernej diery. Hmotnosť čiernej diery sa zvyčajne nazýva „slnečná hmotnosť“. Slnečná hmotnosť je definovaná ako hmotnosť nášho Slnka.

Na základe údajov Chandra a Webba autori štúdie tvrdia, že našli silné dôkazy, že táto novoobjavená čierna diera sa zrodila masívna a jej veľkosť sa odhaduje na 10 až 100 miliónov Sĺnk.

Sú pre nás čierne diery hrozbou?

Objav je v súlade s teóriou astronóma Yale University Priyamvada Natarajana z roku 2017 o „veľkej čiernej diere“, ktorá vznikla kolapsom obrovského oblaku plynu.

„Myslíme si, že toto je prvá detekcia „nadrozmernej čiernej diery“ a doteraz najlepší dôkaz, že niektoré čierne diery vznikajú z obrovských oblakov plynu,“ uviedol Natarajan vo vyhlásení. „Prvýkrát vidíme krátku fázu, v ktorej supermasívna čierna diera váži toľko ako hviezdy v jej galaxii, kým sa zrúti späť.“

Toto nebude posledná spolupráca s použitím JWST na čiernych dierach. Výskumný tím plánuje použiť viac údajov z Webb a ďalších teleskopov na ďalšie skúmanie raného vesmíru, vrátane veľkých galaxií čiernych dier.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close