Hlavné správy

Riziká, ktorým Ukrajina čelí zo strany Maďarska a Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico povedal, že jeho vláda neposkytne Ukrajine vojenskú pomoc

Úvahy o dôsledkoch zasadnutia Európskej rady, kde predstavitelia Maďarska a Slovenska urobili nepríjemné vyhlásenia o Ukrajine.

Tvrdé diskusie a nepríjemné vyhlásenia niektorých lídrov susedných krajín na zasadnutí Európskej rady o pokračujúcej finančnej a vojenskej podpore Ukrajine nemali v ukrajinskej spoločnosti vyvolať paniku.

Správanie Victora Orbana a Roberta Figa má svoje logické a praktické opodstatnenie. Orbán hovorí bruselským jazykom a snaží sa vyjednať zmrazenie „maďarských fondov“, ktoré Brusel zablokoval pre porušovanie demokratických princípov. V Európe sa chváli svojimi väzbami na Putina a Čínu a ohlásil pomoc Ukrajine a obmedzil sankcie proti Rusku. Orbán sa chce jednoznačne držať svojej domácej politiky, pretože je otvorený pragmatik a maximalizuje potenciál cesty zahraničnej politiky.

V tomto prípade, napriek vyhrážkam Budapešti, je pozoruhodné, že v tejto diskusii nedošlo k žiadnej zmene v rozhodnutiach Európskej rady o Ukrajine.

Diplomacia by nemala byť efektívna

Pre Figa je prvé zasadnutie Európskej rady po víťazstve vo voľbách vynikajúcou príležitosťou, aby svojim voličom ukázal, že je oddaný svojim volebným sľubom, aspoň na začiatku svojej vlády. Jeho voličov mali osloviť hlasné oznámenia priamo do tvárí šéfov inštitúcií EÚ a členských krajín. Teraz sa byrokrati a ťažké váhy EÚ musia pokúsiť „opraviť“ postoj Slovenska k balíku finančnej pomoci pre Ukrajinu a k všeobecnému postoju EÚ k zahraničnej politike a bezpečnosti pred ďalším decembrovým zasadnutím Európskej rady.

Podobne ako v prípade Budapešti by sme mali byť pripravení na praktický, niekedy až cynický postoj Bratislavy. To by však nemalo byť dôvodom na paniku, pokiaľ Cave prejaví maximálny pragmatizmus a racionalitu v rozhovoroch s ťažkými a nepohodlnými partnermi.

Musíme tiež veriť v schopnosť európskych partnerov „tlačiť“ na otázky, ktoré sú v rozpore s hodnotami a strategickými záujmami EÚ, a v sile európskej jednoty a solidarity s Ukrajinou.

READ  Ukážka: Slovensko vs. Kazachstan – predpoveď, skupinové správy, poradie

Efektivita ukrajinskej diplomacie na maďarských a dnes už aj slovenských koľajach zároveň vyvoláva mnohé otázniky. Ukrajina stále nemá veľvyslanca v Maďarsku. Neaktívny je aj náš veľvyslanec na Slovensku. Oficiálny Kyjev nereagoval primerane na podanie ruky medzi Orbánom a Putinom v Číne. Mlčanie zahraničnopolitických stratégov o zámeroch Ficovej vlády porušiť bilaterálne a multilaterálne vyhlásenia o podpore pre Ukrajinu, prinajmenšom v oblasti zbraní a finančnej pomoci, podpísané a v tom čase veľmi medializované, je prekvapujúce. Čisto politické deklarácie s krajinami EÚ a NATO v rokoch 2019-2021 sa ukázali ako gýč a obrazné rozhodnutie, ktoré zaručene ovplyvnila výmena vlád v partnerských krajinách.

Príklady Slovenska a Maďarska opäť dokazujú hodnotu formálnej, viacúrovňovej a hlbokej diplomacie, a nie jednorazových deklarácií. Dúfam, že toto ponaučenie sa zohľadní pri príprave a uzatváraní takzvaných bilaterálnych bezpečnostných dohôd. Slovensko raz oznámilo, že Ukrajina sa pripojí k zoznamu krajín, ktoré takéto dohody uzatvoria. Diplomacia by nemala byť efektívna.

Text je publikovaný so súhlasom autora.

Priniesť svetu hlas Ukrajiny. podpora Prispejte nám raz, príp Hostiteľ!

Prečítajte si pôvodný článok Nový hlas Ukrajiny

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close