Veda

Rovery NASA v Číne nachádzajú na Marse známky vlhkých piesočných dún, rýchlych riek

Zistenia boli publikované v Science Advances.

Rover Perseverance agentúry NASA a rover z Číny Zhurong našli na Červenej planéte známky vlhkých piesočných dún a tryskajúcich riek. Čínsky rover našiel dôkaz, že mráz mohol spojiť duny pred 400 000 rokmi. NASA Perseverance našla známky toho, že rýchla a výkonná vodná cesta si raz prerazila cestu do kráteru Jezero a vypúšťala vodu ohromnou rýchlosťou. National Geographic Správa.

Zistenia boli zverejnené v r vedecký pokrok, Zhurong, ktorý pristál na Marse v máji 2021 po tom, čo sa nedokázal prebudiť po plánovanom období hibernácie, pravdepodobne v dôsledku nahromadenia prachu na jeho solárnych paneloch.

NASA Perseverance objavila najväčšiu rieku, aká sa kedy našla na Marse. Rieka bola na niektorých miestach hlboká cez 66 stôp, v závislosti od výšky skalných útvarov. Vedci sa domnievajú, že ide o chránené pieskoviská.

Jani Radebaugh, výskumník na Univerzite Brighama Younga v Utahu, uviedol, že obe zistenia „zdôrazňujú skutočnosť, že umiestňovanie vecí na povrch iných planét je skutočne cenné.“

Čínsky rover objavil na povrchu Marsu známky vody. Pieskové duny v blízkosti roveru vytvorili kôru, ktorá sa pravdepodobne vytvorila pri interakcii vody s minerálmi. Táto voda mohla pochádzať z mrazu, ktorý sa vytvoril na dunách v minulosti, alebo mohla spadnúť ako sneh pred stovkami tisíc rokov, keď by sklon planéty umožnil sneženie v regióne, uvádza Nat Geo.

Kôra naznačuje polygonálne prvky, ktoré sa časom zmenšovali a rozširovali. „Takéto zmenšujúce sa a rozširujúce sa prvky naznačujú, že v týchto oblastiach dún došlo k relatívne nedávnemu alebo modernému alebo prebiehajúcemu vlhnutiu a vysychaniu.

Ralph Milliken, planetárny vedec z Brownovej univerzity a člen misie NASA Mars Curiosity, povedal Nat Geo, že prach na Marse je bohatý na minerály, ktoré dokážu absorbovať vodnú paru zo vzduchu. Ak tento materiál pokrýva piesočné duny, zmeny vlhkosti počas ročných období môžu spôsobiť, že prach absorbuje vodnú paru a opäť ju uvoľní bez toho, aby sa stal tekutým.

READ  Timothy Ray Brown, prvý známy človek vyliečený z HIV, zomrel na rakovinu

„Toto sú potenciálne veci, ktoré sa tvoria na mnohých rôznych miestach na Marse,“ hovorí Milliken. „Môže to byť proces, ktorý sa mohol vyskytnúť na veľkej časti planéty v nedávnej geologickej minulosti.“

Kým čínsky rover sondoval vlnu duny, Perseverance objavila pozostatky mocnej bystriny.

Rover NASA odhalil dôkazy, že staroveké rieky, ktoré kedysi tiekli na planéte, tiekli oveľa hlbšie a oveľa rýchlejšie, než si vedci doteraz mysleli. Rieka bola súčasťou siete vodných ciest ústiacich do krátera Jezero. Je pozoruhodné, že toto je oblasť, ktorú rover skúmal od pristátia pred dvoma rokmi v nádeji, že nájde známky starovekého mikrobiálneho života.

„Svedčia o vysokoenergetickej rieke, ktorá preteká nákladnými autami“ a nesie veľa trosiek. Čím silnejší je prúd vody, tým ľahšie dokáže premiestniť väčšie kusy materiálu. „Je radosť pozerať sa na kamene na inej planéte a vidieť procesy, ktoré sú také známe,“ povedala Libby Ivesová, postdoktorandská výskumníčka v Laboratóriu prúdového pohonu NASA, vo vyhlásení NASA.

Už dva roky Perseverance skúmala vrchol 820 stôp vysokej hromady sedimentárnej horniny, ktorá je vysoká 820 stôp (250 m) a obsahuje zakrivené vrstvy, ktoré naznačujú tečúcu vodu. Miesto v rotujúcej jednotke, známe ako „Sprinkle Haven“, je zachytené v jednej z nových mozaík Mastcam-Z.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close