Veda

Ruská kozmická loď začala v stredu večer nekontrolovane unikať

v skvelej forme , Pohľad na únik amoniaku zo zadnej časti kozmickej lode Sojuz v stredu večer.

nasa tv

Ruský výstup do vesmíru bol v stredu večer na poslednú chvíľu zrušený, keď z kozmickej lode pripojenej k Medzinárodnej vesmírnej stanici nečakane došlo k veľkému úniku.

Kozmonauti Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin mali oblečené skafandre pri vyšetrovaní úniku v kozmickej lodi Sojuz, vzduchová komora bola odtlakovaná, keď im letový kontrolór povedal, aby boli v pohotovosti. Výstup do vesmíru bol neskôr odvolaný krátko pred 22:00 ET (štvrtok 03:00 UTC).

Zdá sa, že únik má pôvod vo vonkajšej chladiacej slučke umiestnenej na zadnom konci kozmickej lode Sojuz MS-22. Dôstojník pre verejné záležitosti Rob Navias, ktorý komentoval výstup do vesmíru pre televíziu NASA, charakterizoval vesmírnu loď ako „výrazne únikovú“. Video úniku ukazuje častice nepretržite prúdiace zo Sojuzu, čo je pozoruhodný pohľad. Pravdepodobne išlo o čpavok, ktorý sa používa ako chladivo kozmickej lode, aj keď ruskí predstavitelia to nepotvrdili.

Nikto z členov posádky na vesmírnej stanici nebol nikdy v nebezpečenstve, vrátane Prokopjeva a Petelina, ich kolegyne kozmonautky Anny Kikiny; Astronauti NASA Frank Rubio, Nicole Mann a Josh Cassada; a japonský astronaut Koichi Wakata. Únik bol mimo stanice, nie vo vnútri laboratória na obežnej dráhe.

Únik však vyvoláva otázky týkajúce sa životaschopnosti kozmickej lode Sojuz, cesty späť na Zem pre Prokopjeva, Petelina a Franka Rubia z NASA. Na vesmírnu stanicu sa dostali v septembri na palube tohto vozidla Sojuz a na jar sa majú vrátiť na Zem. Únik pokračoval aj v pondelok večer po troch hodinách a nevykazoval žiadne známky zmierňovania.

Sojuz je pevná kozmická loď, takže je pravdepodobné, že nebude mať žiadny vplyv na jej schopnosť odpojiť sa od vesmírnej stanice a vrátiť sa na Zem. Ak však ruskí inžinieri – a tí v NASA, za predpokladu, že Rubio bude na palube – zistia, že existuje problém, na stanicu bude musieť letieť náhradný Sojuz. Vozidlá Sojuz majú schopnosť autonómneho štartu a dokovania. To by však znamenalo, že kým nedorazí náhradná kozmická loď, traja členovia posádky nebudú mať žiadne núdzové záchranné vozidlo.

Po prvotnom zistení úniku to pokračovalo ešte tri hodiny.
v skvelej forme , Po prvotnom zistení úniku to pokračovalo ešte tri hodiny.

nasa tv

Ďalší štyria astronauti na palube stanice leteli na palube kozmickej lode SpaceX Crew Dragon v októbri. Toto vozidlo nemôže pojať sedem ľudí na návrat na Zem.

Vzhľadom na dlhé trvanie úniku sa NASA pravdepodobne obáva aj účinkov amoniaku na povrchy vesmírnych staníc a iných ukotvených vozidiel. Väčšina amoniaku sa pravdepodobne časom vyvarí z povrchu hardvéru, ale určite to skomplikuje operácie, pretože americká vesmírna agentúra pracuje na tom, aby 19. decembra uskutočnila svoj vlastný výstup do vesmíru, aby nainštalovala nové solárne panely.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close