Svet

Rusko tvrdí, že zostrelilo ukrajinské bezpilotné lietadlo v blízkosti leteckej základne bombardérov a zabilo 3 ľudí

  • Rusko tvrdí, že leteckú základňu zaútočilo ukrajinské bezpilotné lietadlo
  • Zostrelila dron a ani jedno lietadlo nebolo poškodené
  • V troskách zahynuli traja vojaci
  • Ukrajina to bezprostredne nekomentovala

26. decembra (TASR) – Rusko v pondelok oznámilo, že hlboko na svojom území v blízkosti jednej z jeho leteckých základní zostrelilo ukrajinské bezpilotné lietadlo určené pre bombardéry s dlhým doletom, pričom pri incidente zahynuli traja ruskí letci.

V blízkosti ruskej leteckej základne Engels údajne lietali diaľkové strategické bombardéry používané na zameriavanie ukrajinských miest a infraštruktúry. Pri incidente neboli poškodené žiadne lietadlá, uviedlo ministerstvo obrany vo vyhlásení pre ruské tlačové agentúry.

Neoverené účty na ruských a ukrajinských sociálnych sieťach informovali, že niekoľko lietadiel bolo zničených. Agentúra Reuters tieto správy nemohla nezávisle overiť.

Letecká základňa, jedno z dvoch strategických bombardovacích miest s ruskými vzdušnými jadrovými schopnosťami, sa nachádza v blízkosti mesta Saratov, asi 730 km (450 míľ) juhovýchodne od Moskvy a stovky kilometrov od frontových oblastí na Ukrajine.

Ukrajina, ktorá sa verejne neprihlásila k zodpovednosti za útoky v Rusku, ale ruskú inváziu z 24. februára nazýva „karmou“, sa k tomu bezprostredne nevyjadrila.

Rusko vtedy uviedlo, že to isté miesto bolo začiatkom tohto mesiaca napadnuté ukrajinskými bezpilotnými lietadlami.

„Ukrajinské bezpilotné lietadlo (dron) bolo zostrelené v nízkej výške, keď sa približovalo k vojenskému letisku Engels v Saratovskej oblasti,“ uvádza sa v pondelkovom vyhlásení ministerstva obrany.

„Traja ruskí príslušníci technického personálu na letisku boli vážne zranení v dôsledku padajúcich trosiek z dronu.“

Rusko má 60 až 70 bojových lietadiel dvoch typov – Tu-95MS Bear a Tu-160 Blackjack. Obidve sú schopné niesť jadrové hlavice a riadené strely s jadrovou hlavicou, ako aj konvenčné zbrane.

Moskva použila svoje letectvo na odpálenie riadených striel v rámci takzvanej „špeciálnej vojenskej operácie“ s cieľom oslabiť vojenské kapacity Ukrajiny. Kyjev označil takéto útoky za vojnové zločiny a prirovnal Rusko k teroristickému štátu.

READ  Koronavírus ONLINE: Austrálska žena bola na šesť mesiacov poslaná do väzenia za porušenie karantény

Skorší útok na rovnakú základňu 5. decembra, po ktorom nasledoval ďalší útok na inú základňu v ten istý deň, vyvolali otázky o efektivite ruskej protivzdušnej obrany a šokovali ruských komentátorov.

Na sociálnych sieťach uviedli, že ak by sa Ukrajina pretlačila tak ďaleko do Ruska, mohla by byť schopná zaútočiť na Moskvu.

Guvernér Saratovského regiónu Roman Buzargin v pondelok skôr uviedol, že pri poslednom incidente na mieste, ktorý podľa neho úrady vyšetrujú, nebola poškodená žiadna civilná infraštruktúra.

„Obyvateľom nehrozí absolútne žiadne ohrozenie… zariadenia občianskej infraštruktúry nie sú poškodené,“ povedal Buzarkin.

Reportáž Lydie Kelly/Andrew Osborne; Strih: Christopher Cushing, Michael Perry a Angus MacSwan

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close